Максим Віхров Ексголовред «Тижня»

Гумконвой 2.0

Політика
1 Грудня 2020, 14:32

Пандемія COVID-19 стала випробуванням для всього світу, а для Росії — ще й нагодою для чергової іміджевої кампанії. Гуманітарне прикриття для досягнення військово-політичних цілей Москва використовує не вперше — варто згадати лише «гумконвої», котрі відправлялись на окупований Донбас. А в березні 2020 року Росія організувала «гуманітарну місію» для Італії. 14 військовими літаками Іл-76 туди доправили групу військових медиків, 20 машин для дезінфекції, медичне обладнання, а також одну з 15 лабораторій військ радіаційного, хімічного та біологічного захисту (РХБЗ). Прикметно, що операція проходила не по лінії МНС, а по лінії Міноборони РФ — очолював «гуманітарну місію» генерал-майор Сєрґєй Кікоть, заступник начальника військ РХБЗ.

Інформаційний супровід був організований на найвищому рівні. По допомогу до Владіміра Путіна особисто звернувся італійський прем’єр-міністр Джузеппе Конте, а російські літаки зустрічав очільник МЗС Італії Луїджі Ді Майо. Хоча зрештою ефективність російської допомоги виявилась сумнівною, Москва підіграла італійським силам, котрі лобіюють інтереси РФ у ЄС — насамперед правлячій партії «Рух 5 зірок», яка нині переживає не найкращі часи. Для власного вжитку кремлівська пропаганда генерувала фейки про те, що італійці в пориві вдячності розвішують російські триколори, а на вулицях італійських міст вечорами лунає гімн РФ.

Тепер, коли пандемію у Європі вдалося більш-менш опанувати, Москва розігрує іншу партію, широко рекламуючи власну вакцину від COVID-19. Причому наразі Росія оголосила про винахід аж трьох препаратів. Вакцину «Спутнік V» — зареєстрували ще у середині серпня, заявивши про свою світову першість, другу — у жовтні, а третя нібито проходить фінальні випробування. Про створення ще однієї вакцини заявляли навіть у окупованому Криму, але реєструвати її не стали. Найактивніше рекламується «Спутнік V»: щеплення ним буцімто вже зробили собі донька Путіна, міністр оборони РФ Сєрґєй Шойґу та низка інших високопосадовців. Утім, щодо ефективності російських вакцин міжнародна наукова спільнота налаштована скептично — зокрема через те, що Росія знехтувала належним випробуванням препаратів.

 

Читайте також: Моделювання епідемії в Україні, авіаносець та штами – огляд наукових статей про коронавірус

 

Втім, це не заважає Москві розсилати препарат по світу. Наразі про початок тестування російської вакцини вже оголосили Венесуела та Угорщина, а Білорусь та Казахстан — про запуск її виробництва до кінця поточного року. Така компанія зібралася не випадково: Казахстан — давній геополітичний партнер Росії, Віктор Орбан лобіює інтереси Москви у ЄС, а режими Мадуро та Лукашенки встояли не в останню чергу завдяки прямій підтримці Москви. Тож участь у рекламі «Спутніка V» була для них майже обов’язковою. Останнє стосується і проросійських сил в Україні, котрі також розгорнули активну інформаційну кампанію на підтримку вакцини.

Головним промоутером російського препарату в Україні є Віктор Медведчук. На початку жовтня, під час своєї зустрічі із Путіним у Москві, лідер «Опозиційної платформи — За життя» розповів, що зробив щеплення російською вакциною ще у серпні, під час відпочинку в окупованому Криму. «Вакцинувався я, дружина Оксана, наш син Богдан. Дуже добре її перенесли, і вважаю, що сьогодні це найбільш ефективний засіб у боротьбі з коронавірусом», — розповів тоді Медведчук. Саме тоді він буцімто домовився про постачання «Спутніка V» до України. За словами Путіна, українській владі лише треба «належним чином сформулювати свої запити». Втім, шансів виконати програму-максимум — тобто схилити Україну до закупівель російської вакцини — у Медведчука небагато. Навіть у березні-квітні, коли суспільство було всерйоз налякане епідемією, а влада поспішно шукала рятівної палички, подібне рішення викликало б непередбачувані політичні наслідки.

Звідтоді ставлення громадян до епідемії стало набагато спокійнішим. «Першим містом, яке може отримати вакцину від коронавірусу з Росії, буде Одеса», — обіцяв Вадим Рабінович напередодні другого туру місцевих виборів, але кандидатові від «Опозиційної платформи — За життя» Миколі Скорику це не допомогло. За декілька днів уже сам Рабінович захворів на COVID-19 і мусив виправдовуватись: мовляв, щеплення російським препаратом не зробив і тепер шкодує. До того ж далеко не всі українці прагнуть якнайшвидше зробити щеплення. Станом на вересень бажання захиститися у такий спосіб від COVID-19 висловлювали лише 35% українців, натомість 50% заявили, що воліють уникнути вакцинації, навіть якщо вона буде безкоштовною (Research & Branding Group).

 

Читайте також: Чи відчинені двері в реанімацію

Цілком однозначно задекларувала свою позицію влада. Ще у жовтні МОЗ України офіційно повідомило, що не має намірів закуповувати жодну російську вакцину і не веде ніяких перемовин щодо цього. Відреагував і президент Володимир Зеленський. «Не раджу вірити у передвиборчі ініціативи окремих циніків, котрі вже вакцинувались неперевіреними засобами», — написав він у фейсбуці, порадивши українцям дочекатись «справжньої вакцини». Втім, слід зазначити, що популізмом у цьому питанні займався і сам Зеленський. Ще у жовтні, невдовзі після випаду проти Медведчука, він оголосив про винахід українського засобу. «Вона унікальна, вона не така, як інші, це ключ цієї вакцини. Ви не розумієте, що зі мною і деякими іншими серйозними людьми відбувалося, коли ми почули результати», — заявив Зеленський в інтерв’ю.

Не обійшлося і без демаршів усередині «Слуги народу». Приміром, закупівлі «Спутніка V» у ефірі NewsOne підтримав нардеп від правлячої партії Олександр Качура — за умови, якщо він «покаже свою ефективність». Його заяву активно підхопили російські ЗМІ. Нардеп Олександр Дубінський в ефірі каналу «112» заявив, що хотів би, щоб питання закупівлі вакцин вирішувалося «не у посольстві тієї чи іншої країни», називаючи відмову від російських засобів політичним рішенням. Звичайно, для того щоб змусити владу змінити рішення, цього замало, але для підживлення опозиційних настроїв така ситуація доволі зручна. Чим зараз і займаються канали Медведчука. Лейтмотив пропаганди такий: українська влада з політичних міркувань відмовляється від російської вакцини, але забезпечити всіх громадян західним препаратом не зможе. До того ж в ефірах згаданих телеканалів стверджують, що західні вакцини залишаться для багатьох недоступними через свою високу вартість — звісно ж, на противагу дешевій, а також безпечній та ефективній російській. І все це густо приправлене конспірологією про зовнішнє управління, про те, що західні фармакологічні компанії збираються проводити на українцях випробування своїх небезпечних препаратів і тому подібне.

 

Читайте також:  Лікарка-інфекціоніст Ольга Кобевко: Ті, хто не вірить в COVID-19, змінюють думку після потрапляння до реанімації

Така риторика розрахована переважно для внутрішнього ужитку, для мобілізації прихильників «Опозиційної платформи — За життя». Суттєво наростити підтримку Медведчуку не вдасться. Єдиний відносно небезпечний сценарій полягає в тому, що російська вакцина у той чи інший спосіб таки потраплятиме в Україну — відповідні чутки у проросійському таборі розпускають уже зараз. Так, ще у жовтні популярний кардіохірург Борис Тодуров у ефірі телеканалу «Україна 24» заявив, що російські препарати масово завозяться до України і ними щеплюються цілі родини. Цю саму тезу повторив у ефірі телеканалу «НАШ» політтехнолог Дмитро Раімов. Тим часом канали Медведчука активно підхопили ідею блогера Анатолія Шарія про те, що Україна кінець кінцем усе одно закупить російські ліки, але «перепаковані у Європі» і на порядки дорожче. Такі розмови про російську вакцину для України у кращому разі просто чергові вкиди, у гіршому — підготовка суспільної думки перед організацією тих чи інших схем постачання препарату з РФ. Останній варіант украй небажаний як із медичних, так і з політичних міркувань. Бо це означатиме, що Росії та її сателітам таки вдалося завезти до України черговий «гумконвой». І в цьому випадку це вже буде питання об’єктивної дієздатності державної влади — так само, як і налагодження закупівель ефективних вакцин від надійних постачальників. 

Позначки: