Спокійний ранок з низькою явкою
Виборчий ранок розпочався у Вінниці досить мляво. Виборців на дільницях мало, члени комісії іноді зовсім нудьгують. Раз по раз виходять попити чаю-кави, а насправді, як самі кажуть, щоб відпочити від масок.
На вулицях міста теж небагато перехожих, переважно батьки з дітьми.
Три літніх жінки прогулюються після голосування Центральним парком.
– Я тільки мера проголосувала. А ще у двох списках поставила всім двійки, бо все одно нікого не знаю, – зізнається одна.
– То бюлетенів же чотири має бути. Тобі що, одного не додали? – дивується друга.
– Яка різниця? Все одно вона всім «двійки» ставила, – сміється третя. – Я сьогодні хочу піти скупитись на базар. Бо чула, що всі магазини та ринки після виборів закриють аж до Нового року. Ви зі мною?
Читайте також: День виборів у Чернігові. Місто без інтриги
Виборча дільниця № 541 розташована у кінотеатрі Коцюбинського. Досить простора. Праворуч від входу стоять «волонтери-опитувальники від Зеленського». Питаю, чи багато людей беруть участь в опитуванні. Відповідають, що багато, але навіть приблизної цифри не називають, запрошують теж відповісти. Зауважують, що ніхто не скаржився на них, навпаки, люди самі підходять і залюбки проходять опитування. Пізніше начальник Вінницької обласної поліції скаже, що найбільше повідомлень про порушення під час виборів стосувались саме опитування від Зеленського. Траплялось, що їх виганяли із виборчої дільниці. А один з виборців у Вінниці штовхнув жінку-волонтерку та розбив скриньку, на нього відкрили кримінальне провадження за статтею «хуліганство». Напевне, єдиною дільницею, де «волонтери» розмістились всередині, стала ДВК у приміщенні Вінницького кооперативного інституту, де був ректором, а зараз є почесним ректором, чинний нардеп від «слуг народу» Анатолій Драбовський.
Усі виборці на підході до приміщення одягають маски. Хтось зупиняється, хтось робить це на ходу. На вході їм міряє температуру один із членів комісії.
– Напередодні тренувались усією комісією, один в одного міряли температуру, – жартує. – Виявляється, на руці і на шиї різниця у п’ять десятих градуса.
Усіх, хто заходять, попереджають, що паспорти віддавати членам комісії в руки не потрібно, треба тримати розгорнутими в руках.
– Пояснюємо також, як голосувати, бо люди губляться у цих бюлетенях. Не називаючи партію, кажемо, де потрібно ставити галочку, а де прописувати номер, – пояснює заступник голови ДВК Володимир Антонюк. Наступного дня голова комісії Аліна Паламарчук у коментарі «Укрінформу» скаже, що зі 1778 виборців проголосувало лише 597, а зіпсованими виявилися майже 100 бюлетенів, тобто, 20%. Причому, кожен сьомий зіпсований навмисно зайвими малюнками, написами та підкресленнями.
Володимир Антонюк зауважує, що на обідню пору тут проголосувало 203 виборців, тобто, 15%. І це дуже низька явка. На прес-конференції це підтверджує голова Комітету виборців України у Вінницькій області Владислав Телень. Жартує, що ризикує програти парі, бо спрогнозував, що явка буде на рівні 37%:
– Напевне, не дотягнуть вінничани. Звісно, зранку виборці можуть бути на роботі або на відпочинку, або гриби в лісі збирати. Будемо сподіватись, що до вечора ситуація вирівняється.
Наступного дня ЦВК оприлюднить інформацію, що явка у Вінницькій області перевищила 39%.
Владислав Телень
Читайте також: Вибір не для всіх
У передмісті Вінниці голосують жвавіше
На одній з двох дільниць в Лука-Мелешківській ОТГ виникла навіть черга, частина виборців сумлінно чекає на вулиці.
Наявні всі засоби безпеки, окрема кабінка та скринька для тих, у кого підвищена температура, але таких ще не було, запевняють на дільниці.
– На 15-ту годину у нас проголосувало 463 з 1757 виборців, для нашої дільниці це погано. В нас є ручки, нам надали, всі дезінфікуються. На дому голосує 53 людини, «ковідних» багато, члени комісії взяли три комплекти костюмів, один знімають, заміняють на інший, як заходять в помешкання до родини, що на самоізоляції, – звітують у комісії.
Поки спілкуємось, черга під дверима істотно меншає. Місцевий мешканець пан Володимир виходить із дільниці, говорить, що довго не розмірковував у кабінці, де позначки ставити:
– Із сусідами напередодні обговорили всіх кандидатів та партії. То я точно знав, за кого голосувати.
Голова комісії зауважує, що «волонтери з опитуванням від Зеленського» зранку зайшли на дільницю, але їм сказали, щоб стояли на вулиці. Втім, біля приміщення ДВК, що розмістився у Будинку культури, «опитувальників» немає.
Біля іншої, у приміщенні школи, «волонтери із президентськими скриньками» зізнаються, що приїхали з Вінниці від громадської організації, але назву не кажуть:
– Я завжди брала участь у виборах. І мій координатор подзвонив, сказав, що можна взяти участь у опитуванні. Я погодилась. Ми не дуже наполягаємо, щоб брали участь в опитуванні. Більшість людей самі підходять.
Читайте також: Намети ОПЗЖ і трикратна відповідь на «5 питань». День місцевих виборів на Луганщині
Фейкові замінування та «гуманоїди»
На обідній пресконференції дізнаюся, що у Тиврові, Довгополівці та Кліщові (колишнього Тиврівського району) евакуювали виборчі дільниці через повідомлення про замінування. Звісно, поки ми подолали 30 кілометрів з Вінниці до Довгополівки, вибухотехніки вже провели перевірку, і ДВК продовжила роботу.
– Мені зателефонували, сказали, що є повідомлення про замінування. І що потрібно у ДВК провести евакуацію. Я зайшов, сказав, всі спокійно вийшли, ніхто не злякався. Виборців якраз не було. Досить швидко приїхала кінологічна служба. Обстежила все на дільниці буквально за 10 хвилин, і ми продовжили роботу, – розповідає старший слідчий слідчого відділення Тиврівського відділення поліції Ярослав Пращук в коридорі Довгополівської школи, де розмістилась ДВК.
Це підтверджує й голова комісії Іван Войтко. Із 367 виборців проголосувало 30%, припустив, що явка може збільшитися, коли приїдуть з роботи ті, хто працює у Вінниці.
Кандидат у депутати Максим Коханець показує фото службової собаки:
– Бачте, який песик гарний… Але навіщо Вам це замінування? Нічого цікавого. Приїхали, перевірили, поїхали. А от «гуманоїди» в селі – оце цікаво!
Перепитую, які «гуманоїди» і чи є фотопідтвердження.
– На жаль, немає. Ніхто не здогадався їх запєчатліть, – говорить із сумом.
З’ясовується, що «гуманоїдами» обізвали членів комісії, які носили скриньки для голосування на дому. Одягли захисні костюми, як і передбачається заходами безпеки. Транспорту возити їх селом не було, тому так і ходили, від хати до хати.
Загалом цього дня «замінували» шість ДВК на Вінниччині. На пресконференції 26 жовтня Іван Іщенко скаже, що «телефонного терориста» ще не знайшли.
Читайте також: «Волонтери» президента і різне ставлення до COVID-19. Як голосували в Чугуєві
Голова дільниці зі шваброю та молоді виборці без шоколадок
На ДВК у селі Пилява, що відноситься до Лука-Мелешківської ОГТ, на вході до будівлі школи знаходиться вихід з дільниці, далі у дворі – вхід: про це свідчать наклеєні на металопластикових дверях оголошення, роздруковані на папері формату А4.
Голова комісії Яна Кравчук заходить у залу для голосування, тримаючи у руках швабру із віджимом, починає мити підлогу у приміщенні, де проходить голосування.
– А що робити? Грошей на прибиральницю немає, а вологе прибирання за законом необхідно проводити кожні чотири години. Тож і мию, – зауважує, не відриваючись від роботи.
Згодом розповідає про явку – на 15-ту годину проголосувало 155 із 588 виборців – та суто пилявські традиції дарувати шоколадку тим виборцям, які голосують вперше. Таких шестеро.
– Образились, написали про це в нашій групі «Пилява онлайн». Якось так вийшло, що не до шоколадок було. Я-то пішла напередодні в сільраду, щоб гроші на шоколадки виділили, а там нікого немає, бо захворіли. Я вже думаю, треба було мені за свої гроші купити, але закрутилась. Роботи дуже багато. Вибори складні. Плюс COVID, – зауважує.
На дому до хворих їздили три члени комісії в захисних костюмах.
– Були такі односельчани, які подзвонили до голови комісії, сказали, що ми вірус розносимо. То ми вже не знали, чи йти в останні будинки, чи не йти. Нам теж не солодко, ми теж наражаємо себе на небезпеку. В одній хаті так напалили в грубі, бо там двоє лежачих і треба щоб тепло було, то ми ледь витримали, поки там були. Бо ж як у скафандрах стоїмо. А в людей руки не стоять до цієї друковки, одна біда з цими новими бюлетенями. А хтось не бачить зовсім, то голосували, що можна родичам допомогти. Самі бюлетені важкі для читання. В когось поганий зір, то взагалі не бачить ті мілкі прізвища, – згадує член комісії Олена Вітенко.
«У нас хворих немає, але кабінка та скринька для хворого положена»
Виборчу дільницю у селі Тютьки, теж входить до складу Лука-Мелешківської ОТГ, не так просто знайти. Розташована у приміщенні клубу, але зайти туди можна лише через літній майданчик сусіднього кафе. «Голосуємо через кабак», – жартують місцеві.
В коридорі – рукомийник, одноразові маски, рукавички, санітайзер. Ліворуч від дверей кабінка для голосування виборців із підвищеною температурою. І одразу біля неї – скринька, в якій жодного бюлетеня, лише контрольний лист.
Голова комісії у вишиванці, з маскою лише на підборідді, виходить назустріч, запрошує зареєструватись, просить показати посвідчення, чітко і голосно розповідає про ситуацію на дільниці:
– Наразі немає жодного хворого виборця, тому коли наплив, ми дозволяємо заходити й туди. «Ковідних» у нас немає, то на дім ходили у масках та рукавичках, без захисних костюмів. Але кабінку і скриньку положено окремо поставити.
На столах стоять зразки бюлетенів, за якими має бути зрозумілий принцип голосування.
– Але люди сто раз перепитують. Не знаю, скільки буде зіпсованих бюлетенів, сподіваємось, небагато. А винести бюлетень – раз плюнути. Їх же чотири. Ми ж не можемо вимагати їх показувати. Їх скрутили та кинули у скриньку. А скільки – бозна, – зітхає.
Якраз в цей момент до голови комісії звертається виборець з цим самим проханням, голова комісії заводить руки назад, змикає їх за спиною:
– Отак хіба можу щось підказати, бо показувати нічого не можу. І партії та кандидатів не можу називати.
На 16-ту годину свій голос віддали 210 із 540 виборців.
Читайте також: Наднизька явка і черги на дільницях. День виборів на Херсонщині
«Темні справи»
Близько 18:50 по вулиці Героїв Крут у Вінниці крокує подружжя Гавришів. Гомонять про те, що приготують на вечерю, адже на дільниці довго не затримаються.
– Тобі не здається, що якось темно стало? – питає дружина.
– Та тут світла немає. І на дільниці, у гуртожитку, відключили. От засада, оце тобі й «проголосували швидко», – відповідає чоловік.
Біля входу на виборчу дільницю зібралось вісім людей, черга щохвилини збільшується.
– Чому не впускають? – вигукують виборці, які прагнуть пройти всередину. Втім, біля входу чергує поліцейський, два члени комісії, спостерігач та кандидат у депутати.
– Пускають. Лише по одному. Бачите, світла немає? І включать аж через три години – відповідають.
– Чому по одному? – обурюються люди в черзі. – Давайте за адресами, до кожного столу.
– Так вирішила голова комісії, – відказує кандидат у депутати.
– Як це – «голова вирішила»!? – обурюється жінка в бордовому пальто. – Вона не може одноосібно вирішувати. За це має комісія голосувати! Я постійно у виборах беру участь. Я знаю!
– Зараз іде процес голосування, і комісія не може засідати, – відповідає кандидат у депутати.
– Шановний! У комісії зранку засідання як почалось, і проходить безперервно аж поки не порахують всі голоси! Комісія колегіально має прийняти рішення. Якщо ви кандидат, біжіть скажіть, що тут черга величезна збирається. І що ми до закриття дільниці можемо не встигнути проголосувати!
До входу підходить міцний чоловік у червоній спортивній куртці, каже, що він вже голосував і зараз все з’ясує, протискується між членом комісії, що тримає в руці апарат для скринінгу температури, та спостерігачем. За хвилину виходить:
– Сказали, що по двоє будуть впускати, – махає рукою дівчині, що стоїть в кінці черги. – Аліна, йди сюди!
Та швидко підходить, і обоє зникають за темними дверима. Кандидат теж заходить.
– По двоє? Тоді я теж йду. Я перша в черзі, – зауважує майже біля дверей жінка в бордовому пальто. Швидко підсмикує рукав, щоб зміряли температуру. Член комісії підсвічує ліхтариком зі смартфону, мружиться, щоб побачити покази. – Та нормальна у мене температура, інакше вдома б сиділа.
В черзі починають обговорювати ситуацію з коронавірусом. Кажуть, що знайомі не йдуть голосувати, бо бояться інфікуватись.
– А як я в кабінці побачу, де хрестики ставити? А мені ліхтарик дадуть? А його продезінфікують перед тим? – питає дівчина років 18-ти.
– У них один ліхтарик на всю дільницю. І то добре, що дали. На інших ДВК і того немає. Мені сказали, що 9 дільниць зараз без світла. Всі смартфонами і айфонами собі підсвічують. Взагалі проблеми не бачу. Навіщо вам брати чужий ліхтар, якщо ви можете своїм скористатись, – дивується кандидат.
– Мій телефон на зарядці. Я вискочила на хвилинку, думала, швидко проголосую – і додому. Тільки паспорт взяла, – каже дівчина.
– Та зараз світло включать, – запевняє спостерігач. – Побачите, після семи вже з’явиться. Вони спеціально кажуть, що три години не буде. Бо якщо скажуть, через півгодини, а не встигнуть? Їм тоді по шапці за це надають.
– А якщо не включать? Як же голоси будуть рахувати? – питають з черги.
– Не будуть, поки не включать. Бо як нарахують в темноті, що потім три дні будуть перераховувати – сміється спостерігач.
– Вам смішно, а моя однокурсниця в комісії працює, то казала, що взагалі не уявляє, як рахувати. Їх вчили, показували, а вона все одно нічого не зрозуміла. Сподівається, що хоч інші члени комісії шарять в цьому – зауважує дівчина без телефону.
Про свою стурбованість необізнаністю членів та навіть голів комісії щодо підрахунку голосів якраз згадував голова КВУ у Вінницькій області Владислав Телень. Мовляв, йому напередодні виборів телефонували та перепитували, за яким саме принципом проводити остаточний підрахунок та заповнювати «матрицю».
Всередині дільниці майже все видно від кількості увімкнутих ліхтариків на телефонах.
– Хто це придумав таким мілким шрифтом прізвища писати?! – лунає з кабінки обурений чоловічий голос. Стиха лається. – Я геть нічого не бачу. Які тут цифри писати?
Раптом вмикається світло. Усі, хто знаходиться у приміщенні ДВК, вигукують протяжне «ура!», починають вимикати ліхтарики.
– Та ви дивіться, чи всі бюлетені і корінці на місці, – гучно оголошує хтось з комісії. – Бо мені телефонували, що в 32-й школі на дільниці хтось цілу пачку бюлетенів вкрав.
Дільницею прокочується здивовано-налякане «у-у-у» і «а-а-а».
– Так що бережіть бюлетені, як зіницю ока! – підсумовує той же гучний голос.
Наступного дня начальник ГУНП у Вінницькій області Іван Іщенко скаже, що жодної заяви стосовно такого інциденту з дільниць не надходило. А також розповість подробиці нападу на членів виборчої дільниці в селі Нестерварка Тульчинського району:
«Двоє мешканців Київської області, але вихідці з Тульчинського району, та одна жінка на автомобілі «Ауді» зупинились неподалік представників дільничної комісії, які несли виборчу документацію на ТВК. Наблизились із погрозами та лайками до членів ДВК, намагались вирвати документи з рук. Якраз в цей момент поліцейський, який зачиняв двері ДВК, почув суперечку, втрутився, попередив про відповідальність, нападники не реагували. Тоді він тричі вистрілив у повітря із табельної зброї. Нападники не вгамувались, натомість застосували насильницькі дії по відношенню до поліцейського. Невдовзі приїхала підмога з представників поліції, які почули постріли. Нападники були затримані. Їх інкримінують дві статті, незаконне перешкоджання виборчому процесу та насильницькі дії або погрози поліцейському, їм загрожує до семи років позбавлення волі. Цікаво, що жінка назвалась кандидаткою від однієї з політичних сил. Але це не підтвердилось. Пізніше від їхньої політичної сили приїхав представник, щоб залагодити ситуацію, але всі дії зловмисників буде оцінювати суд. Вони заявили, що підозрювали у спробі фальсифікації членів ДВК. Чоловіки-нападники перебували у стані алкогольного сп’яніння».
Іван Іщенко
А тим часом в районах:
Гайсинський
Кандидат в депутати райради з колишнього Тростянецького району не знаходить своє прізвище в бюлетені. Кажуть, вибори до райради можуть визнати недійсними.
Ще на одній дільниці у тому ж Тростянецькому районі виборець демонстративно розриває усі чотири бюлетеня. На нього складають адмінпротокол.
Могилів-Подільський
Місцеві мешканці підозрюють «каруселі». Містом ходять чутки про автобус з «чужими». Наступного дня коробки з бюлетенями везуть до ТВК у супроводі кількох машин, в тому числі Нацгвардії та служби безпеки. Нардепка Ірина Борзова публікує пост про перемогу з відривом у 102 голоси кандидата на міського голову від їхньої політичної сили Геннадія Глухманюка. Незмінний з 2010 року мер Петро Бровко офіційно ще не визнав своєї поразки.
Хмільницький
ДВК у селі Морозівка отримала 145 бюлетенів замість 331-го. Виборці не можуть проголосувати. Пізніше бюлетені довезуть.
Вінницький
У колишньому Погребищенському районі повідомляють, що 65-річний чоловік розклеював листівки з «чорним піаром» на одного з кандидатів на міського голову. Чоловіка затримує поліція.