Гуманітарна політика Російської Федерації є наслідком позиції російської політичної верхівки

23 Грудня 2009, 16:12

17 грудня 2009 р. відбулася презентація міжнародного дослідження “Гуманітарний вимір зовнішньої політики Російської Федерації в Україні, Молдові, Грузії та Балтійських країнах”. Над ним працювали експерти Центру східноєвропейських політичних досліджень (Латвія), Центру геополітичних студій (Литва), Школи політичної аналітики при „Києво-Могилянській Академії” (Україна), Асоціації зовнішньої політики (Молдова), Міжнародного центру оборонних досліджень (Естонія) та Міжнародного центру геополітичних досліджень (Грузія). Дослідження провели за підтримки Програми «Схід-Схід» Міжнародного фонду Відродження, Інституту відкритого суспільства та Національного фонду демократії (США).

Презентація відбувалася в форматі конференції на якій були представлені й обговорені доповіді від кожного з дослідницьких центрів. Серед учасників були два екс-міністри закордонних справ України — Борис Тарасюк та Володимир Огризко, представники посольств Росії та Сполучених Штатів, експерти-політологи з Російської федерації — Ігор Чубайс та Роман Доброхотов, українські експерти та журналісти.

Серед тем, які обговорювали, була російська політика в галузі медіа, культури та освіти, захисту прав закордонних росіян, співпраці зі співвітчизниками закордоном. Щодо останньої теми, ініціатор і координатор проекту Андіс Кудорс з Латвії зауважив: “російські програми по підвищенню лояльності серед співвітчизників не сприяють і навіть шкодять процесам їх інтеграції в суспільства країн проживання, створюють образ агресивної та ворожої Росії.”

Координатор проекту з українського боку Дмитро Кондратенко привернув увагу до висновку дослідження, що “методи Росії часто не відповідають поняттю “м’якої сили”: не завжди підкреслюють привабливість російської культури, гуманність її соціальних цінностей чи відкритість її політики. Наприклад, спроби Росії застосувати її співвітчизників для представництва національних інтересів Росії в інших країнах створюють образ агресивності та ворожості до країн проживання”.

Російські експерти в свою чергу заважили, що сучасна гуманітарна політика Російської Федерації є лише наслідком позиції російської політичної верхівки. Вона часом зовсім відмінна від ставлення простих росіян до сусідніх країн.

Найбільшою загрозою від російських гуманітарних впливів на Україну дослідники назвали набуття російського громадянства, людьми, які вже є громадянами України. З цього приводу рекомендували Верховній Раді прийняти державну програму стосовно питань громадянства та міграції. Програма має включати в себе заходи по протидії набуттю подвійного громадянства. Кабінет міністрів має запропонувати проект міжнародної угоди по уникненню подвійного громадянства.