Human Rights Watch закликає Київ невідкладно та неупереджено розслідувати зникнення Развозжаєва

25 Жовтня 2012, 11:20

"Українська влада має ініціювати невідкладне і неупереджене розслідування за фактом зникнення з України 19 жовтня російського шукача притулку", – йдеться у заяві.

 Директор Human Rights Watch по Європі та Центральній Азії Х'ю Вільямсон назвав випадок зі зникненням Развозжаєва "глибоко шокуючим". "Будь-кому, хто їде до України в пошуках захисту, має бути надана справедлива можливість звернутися за цим. Особи, які шукають притулку, мають бути повністю захищені, а їх клопотання про надання притулку розглядатися" , – підкреслив Вільямсон. 

Human Rights Watch нагадує, що внутрішнє право та міжнародні зобов'язання України передбачають заборону на примусове повернення. «Як сторона Конвенції ООН про статус біженців 1951 року та Протоколу до нього 1967 року, Україна має зобов'язання не повертати людей у місця, де вони можуть стикнутися з загрозами їхньому життю або свободі після повернення. Конвенція ООН проти катувань і Міжнародний пакт про громадянські та політичні права, учасницею яких також є Україна, забороняють без винятку будь-які повернення, де є ризик тортур», – наголошують у організації.

Описуючи ситуацію навколо російського опозиціонера, Human Rights Watch посилається на своє інтерв'ю з одним із правозахисників, який відвідував Развозжаєва у московському СІЗО 23 жовтня. За переданими словами опозиціонера, "слідчі застосовували жорстке психологічне насильство, щоб змусити його підписати зізнання, в тому числі погрози заподіяти шкоду його дітям і ввести йому "сироватку правди", що зробить його "дурнем на все життя". 

Развозжаєв також стверджував, що, коли він у Києві у процесі реєстрації свого звернення про захист вийшов на вулицю під час перерви на обід, чотири людини, три з яких були у масках, заштовхали його в мікроавтобус з українськими номерами. Опозиціонер сказав, що на шляху до Росії його перемістили в інший фургон, і що вже опинившись у Росії, він провів кілька днів зв'язаним у підвалі без їжі і туалету, перш ніж підписати "зізнання".

Як повідомлялось, управління верховного комісара ООН у справах біженців сподівається, що "інцидент зникнення російського опозиціонера в Києві буде ретельно розслідуваний відповідними правоохоронними органами і чекає результатів офіційного розслідування".

20 жовтня соратники оголошеного у федеральний розшук у Росії Леоніда Развозжаєва заявили, що опозиціонер був викрадений невідомими особами у Києві поблизу будівлі УВКБ ООН. Потім Развозжаєв начебто був вивезений на приватному літаку з Києва до Москви, де був заарештований Басманним судом на два місяці.

17 жовтня Слідчий комітет Росії порушив кримінальну справу проти опозиціонера, координатора руху "Лівий фронт" Сєргєя Удальцова, а також його помічника Константіна Лєбєдєва і активіста Лєоніда Развозжаєва за "приготування до масових заворушень у Москві і на території інших регіонів Російської Федерації". Кримінальну справу порушено за результатами перевірки викладених у документальному фільмі "Анатомія протесту – 2" фактів приготування до масових заворушень у Москві та на території інших регіонів РФ.