Human Rights Watch: 80 тисяч тяжкохворих українців приречені страждати від болю

13 Травня 2011, 10:27

Міжнародна неурядова організація встановила, що у той час, як більшість хворих на рак у містах мають доступ до отримання деяких лікувальних засобів, лікування, що вони отримують залишається невідповідним та забезпечує лише часткове полегшення болю.  

«Не існує підстав, чому люди повинні проживати свої останні місяці життя у муках. Сильний біль не є невідворотнім. Україна повинна вдосконалити власні закони та нормативно-правові акти щодо охорони здоров'я та документи, що регулюють порядок обігу наркотичних засобів, аби зробити безпечні та ефективні знеболювальні досяжними для тих, хто їх потребує», –заявиви старший дослідник з питань охорони здоров'я Human Rights WatchДідерік Ломан.

Звіт створено на основі глибинних інтерв'ю з 20 пацієнтами, 35 медичними працівниками та близько десятьох чиновників зі структур наркоконтролю та охорони здоров'я, а також огляду відповідних процедур, законів та нормативно-правових актів.

Окрім хворих на рак, від болю страждають і інші пацієнти, у тому числі ті, що живуть з ВІЛ, туберкульозом або мають інші інфекції або хвороби, можуть відчувати гострий або хронічний сильний біль.

Організація визначає три головних перешкоди на шляху до запровадження належного знеболення в Україні.

Зокрема, відсутність перорального морфіну. 

«Всесвітня Організація Охорони Здоров'я вважає його одним з найнеобхідніших препаратів. Проте, Україна виявилася нездатною зробити препарат доступним у системі охорони здоров'я. Його також не можна отримати у приватних клініках. Тільки дві інших європейських країни – Вірменія та Азербайджан – не створюють запасів перорального морфіну», – зазначається у звіті організації.

За висновками організації Україна, ще однією проблемою є встановлення суворого контролю за обігом наркотиків.

«Намагаючись зупинити нелегальний обіг наркотиків, Україна запровадила одні з найбільш суворих процедур контролю обігу наркотичних засобів у світі, не приділяючи належної уваги потребі доступу до наркотичних засобів на медичних підставах», – йдеться в звіті організації.

А також за висновками організації, студенти медичних вищих навчальних закладів та молоді лікарі не отримують відповідного навчання щодо сучасних медичних практик знеболення.

Як заявляє Human Rights Watch, ці три перешкоди разом позбавляють пацієнтів відповідного медичного лікування. Наприклад, порядок обігу наркотичних засобів в Україні містить вимогу про введення ін'єкційного морфіну – єдиної лікарської форми препарату, наявної у країні – безпосередньо медичним працівником пацієнту. Оскільки дія морфіну триває тільки від чотирьох до шести годин, це означає, що медичний працівник повинен відвідувати пацієнта, який помирає вдома, як це відбувається з більшістю хворих на рак в Україні, шість разів на добу.