Увечері 30 жовтня під Києвом унаслідок обстрілу автомбіля загинула чеченський доброволець Аміна Окуєва. Разом з нею в автомобілі був її чоловік Адам Осмаєв, якому вдалось вижити. За його словами, обстріл має "російський слід", – як і в ситуації з вибухом біля телеканалу "Еспресо" в Києві.
Тиждень зібрав інформацію про трагічні інциденти, унаслідок яких загинула Аміна Окуєва, Тимур Махаурі та постраждав Ігор Мосійчук.
Убивсто Аміни Окуєвої
У понеділок, 30 жовтня, ввечері біля Глевахи на Київщині невідомі зловмисники обстріляли автівку чеченських добровольців Аміни Окуєвої та її чоловіка Адама Осмаєва, які воювали на Донбасі на боці України. У результаті замаху Окуєва загинула, Осмаєв отримав поранення в ногу. Аміна Окуєва – лікарка, активістка та військовослужбовець чеченського походження. Учасниця Революції гідності. Воювала у складі батальйону "Київ-2" на Донбасі. В кінці 2014 року разом із чоловіком Адамом Осмаєвим приєдналася до лав батальйону "Київ-1", в складі якого воював підрозділ із чеченців-добровольців "Батальйон імені Джохара Дудаєва".
Відразу після інформації про обстріл авто в поліції повідомили про оголошення плану перехоплення "Сирена" на Київщині.
Згідно з повідомленням прес-служби МВС України, про інцидент стало відомо о 20-й годині, коли на спецлінію 102 поліції Київщини надійшло повідомлення про те, що невідомі особи із кущів на автодорозі поблизу залізничної станції Глеваха, Васильківського району, розстріляли автомобіль.
За 200 метрів від місця вбивства Аміни Окуєвої вишикували кордон поліції pic.twitter.com/MV4AZs4L7B
— Hromadske.UA (@HromadskeUA) 30 жовтня 2017 р.
«На території столичної області та сусіднім регіонам введений оперативний план «Сирена», тривають заходи щодо розшуку і затримання озброєних злочинців. Обставини події встановлюються. Прохання до водіїв з розумінням ставитися до перевірки транспортних засобів поліцейськими», – наголосили в МВС.
Адам Осмаєв розповів у коментарі LB.ua, що перед обстрілом вони з Аміною поверталися до Києва з іншого регіону. Він був за кермом автомобіля. На залізничному переїзді автомобіль почали обстрілювати. "Навколо мене все розліталося, панель уся", – розповів Осмаєв. За його словами, одна з куль влучила Аміні у голову.
"Я скільки міг проїхав, тому що (нападники – Ред.) влучили також у двигун, машина зупинилася. Намагався надати (Аміні – ред.) першу допомогу, але їй в голову влучили", – додав Осмаєв. Він вважає напад замахом на них обох. Загрози своєму життю чоловік наразі не відчуває. На його думку, тут присутній "російський слід", – як і в ситуації з вибухом біля телеканалу "Еспресо" в Києві:
"Це ланки одного ланцюга… Діє якесь терористичне угрупування", – зазначив Осмаєв.
Згодом стало відомо, що Національна поліція відкрила кримінальне провадження за фактом загибелі Аміни Окуєвої за статтею "Умисне вбивство". Про це повідомив речник Національної поліції Ярослав Тракало.
"Поліція Київської області відкрила провадження попередньо за статтею 115 Кримінального кодексу "Умисне вбивство", — сказав речник.
Прокурор Київської області Дмитро Чібісов заявив, що слідство вже має кілька головних версій вбивства Аміни Окуєвої, вони відпрацьовуються.
«Аміна загинула, чоловіку зараз надається медична допомога. Вона була на пасажирському сидінні. Підключили усі технічні та правоохоронні засоби, що розкрити цей злочин. Я зараз їду, щоб оглядати одну з місцевостей, де можливо має місце причетність до злочину», – зазначив прокурор.
Тим часом, ЗМІ з’ясували, що подружжя нещодавно відмовилося від державної охорони. Про це зокрема заявив речник Нацполіції України Ярослав Тракало у коментарі "Українській правді".
"Після того, як закінчився термін надання держохорони, вони відмовилися від охорони після кількох місяців з часу інциденту", – розповів Тракало. Причини відмови подружжя від охорони невідомі.
Згодом боєць АТО Ротан Кримський розмістив на своїй сторінці у Facebook перше фото обстріляного автомобіля.
Радник міністра внутрішніх справ України Антон Геращенко заявив, що слідство розглядає дві основні версії вбивства Аміни Окуєвої– це дії російських спецслужб, а друга – це дії осіб, які перебувають на території Чеченської республіки.
Нагадаємо, що це не перший замах на чеченських добровольців. 1 червня в Києві на Подолі також стався замах на подружжя Адама Осмаєва і Аміну Окуєву. Кілер вистрілив у груди Осмаєву, після чого Аміна зі свого пістолета зробила кілька пострілів у стрільця. У поліції тоді заявили, що розглядають як основну версію злочину патріотичну позицію подружжя.
Також зазначимо, що Окуєва була помічницею нардепа Ігоря Мосійчука, замах на якого було скоєно 25 жовтня біля редакції телеканалу "Еспресо". Після вбивства Окуєвої нардеп заявив, що вона напередодні писала йому й хотіла зустрітися.
Теракт на Солом'янці
У Києві на вулиці Адама Міцкевича 25 жовтня стався вибух біля будівлі телеканалу «Еспресо», внаслідок якого отримав поранення народний депутат Ігор Мосійчук. Пізніше, стало відомо, що внаслідок вибуху загинули двоє – охоронець нардепа та випадковий перехожий. Правоохоронці порушили провадження за статтею "теракт". Прес-служба нардепа в Facebook відразу повідомила про замах.
«На виході з телеканалу Еспресо, коли він виходив з будівлі, стався направлений вибух. Ігор Мосійчук поранений, наразі його везуть до лікарні», – йшлося у повідомленні, яке однак дуже швидко видалили.
Внаслідок вибуху буди вибиті війна в сусідньому будинку. За даними радника міністра внутрішніх справ Зоряна Шкіряка, вибухівка була закладена в мотоцикл. У правоохоронців додали, що потужність вибуху становила 400-600 грам в тротиловому еквіваленті.
За даними першого заступника прокурора Києва Павла Кононенка, загинув працівник полку особливого призначення 1986 року народження та перехожий – 36 річний Михайло Мормиль. Серед постраждалих — власне депутат Ігор Мосійчук, працівник поліції, працівник патрульно-постової служби та жінка, що йшла повз вулицю. З травмами середньої тяжкості Мосійчук потрапив у реанімацію приватної лікарні "Борис", звідки його потім перевезли в іншу лікарню. Лідер "Радикальної партії" Олег Ляшко також додав, що політолог Віталій Бала знаходиться в дуже важкому стані. А через кілька днів прийшла до тями ще одна постраждала у результаті вибуху на Солом'янці 25 жовтня Надія Тарасенко.
Сам Мосійчук через кілька днів після вибуху написав у Facebook, що стан його здоров'я поліпшується, але з тіла ще не вилучено всі осколочні елементи.
За фактом вибуху правоохоронці відкрили кримінальне провадження за статтею «теракт». Перший заступник прокурора Києва Павло Кононенко зазначив, що вибух вже кваліфікували за статтею 258 Кримінального кодексу України «теракт». Він додав, що ця стаття також охоплює і «замах на життя».
Правоохоронці спочатку називали три основні версії вибуху: перша версія – це замах на вбивство Мосійчука, організований спецслужбами РФ, друга версія – це політична діяльність Мосійчука, і третя версія – замах на вбивство на особистому ґрунті. Також не виключається версія про можливий замах на журналістів телеканалу "Еспресо". За словами лідера "Радикальної партії" Олега ляшка, замах на Мосійчука міг скоїти нардеп від "Опоблоку" Сергій Льовочкін.
Зі свого боку юристка-кримінолог Ганна Маляр розповіла, що вибух, що стався в Києві ввечері 25 жовтня, імовірно, був замахом на життя загиблого Михайла Морміля, а не народного депутата Ігоря Мосійчука. Так, на відео з камери спостереження видно, що за кілька секунд до вибуху Михайло Морміль ішов у напрямку, імовірно, свого під’їзду. У той же час, троє чоловіків – політолог Бала, нардеп Мосійчук та його охоронець Кушнір – виходять із телеканалу та йдуть у протилежному напрямку.
Однак згодом радник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко заявив, що правоохоронці розглядають теракт з боку Росії як основну версію замаху на народного депутата Ігоря Мосійчука. Він додав, що слідство буде розглядати усі версії, але ця залишається основною. Спеціалісти продовжують досліджувати залишки вибухівки біля редакції Еспресо.
За кілька днів після інциденту Мосійчук розповів, що пам'ятає момент вибуху 25 жовтня і все, що сталося після нього.
"Я пам'ятаю, я не непритомнів. Я пам'ятаю, як Руслан (охоронець нардепа – ред.), царство йому небесне, його зараз ховають, штовхнув мене в спину і крикнув "Володимировичу, земля!". Бачив спалах, бачив все. Тоді вискочив мій товариш і водій за сумісництвом, я його покликав, він відтягнув мене в машину, побіг до Руслана, там вже люди підбігли, працівники каналу кажуть "Вези його", і він повіз мене на моїй машині, ми не чекали швидку "Борис", може, це врятувало мені життя", – розповів він.
Також Мосійчук вважає, що правоохоронці мають розширити кваліфікацію справи щодо вибуху в Солом’янському районі Києва. При цьому додав, що версію замаху на підполковника МВС у відставці Михайла Морміля вигадали для того, щоб заплутати розслідування теракту.
"Уже зараз мої помічники та адвокати готують звернення до слідчого щодо додаткової кваліфікації злочину – як подвійне вбивство, оскільки загинули дві людини внаслідок терористичного акту, і як замах на державного діяча, що передбачає пожиттєве ув’язнення як результат покарання". – заявив він.
Він наголосив, що його адвокати звернуться до слідчого щодо кваліфікації справи про вибух як подвійне вбивство і замах на державного діяча.
Вибух автівки в центрі Києва
Ввечері 8 вересня у центрі Києва біля Бесарабського ринку вибухнула автівка, унаслідок чого загинув громадянин Грузії Тимур Махаурі, який був за кермом. За даними ЗМІ, він був добровльцем у АТО. В автомобілі ще знаходилась жінка, яка отримала тяжкі тілесні ушкодження, а також дитина, життю якої нічого не загрожувало.
За фактом вибуху розпочали кримінальне провадження за ч. 2 ст. 115 (Умисне вбивство) Кримінального кодексу України. При цьому в СБУ заявили, що на Махаурі давно "полювали" російські спецслужби.
"Усіма можливими засобами боровся з «Путінським» режимом, був особистим ворогом Рамзана Кадирова. Постійно переслідувався спецслужбами РФ та Чеченської Республіки. В період з 1999 по 2000 роки брав участь у бойових діях проти російських військ в Республіці Дагестан, отримав вогнепальне поранення. На нього давно «полювали» російські спецслужби. Всього щодо нього було вчинено три замахи на вбивство, у тому числі 08.03.2009 в Тбілісі шляхом підриву за допомогою СВП у під’їзді житлового будинку. Тоді Алі вдалось вижити. Підтримував дружні стосунки з бійцями, які приймали участь у бойових діях у районі проведення АТО", – зазначили в спецслужбі.
Слідство розглядає три основні версії вибуху автомобіля в центрі Києва. Так, голова департаменту зв'язків з громадськістю МВС Артем Шевченко заявив, що "версія 1 могла бути пов'язана зі спецслужбами РФ або з кадирівськими спецслужбами, які є доволі самостійними". Ще дві версії, за словами Шевченка, – це "кримінальне з'ясування стосунків" та міжособистісні взаємини. Разом з тим, він зазначив, що є всі підстави кваліфікувати цей злочин за статтею 258 Кримінального кодексу (терористичний акт), оскільки є двоє потерпілих, які, очевидно, не були ціллю злочинців.
При цьому, за словами Шевченка, Махаурі "мав стійкі зв'язки з різного роду чеченськими колами", тому очевидно, що це не випадковий злочин, а "умисний замах на цю особу". Шевченко також нагадав, що Махаурі затримувався в січні 2017 року році в Україні, але уклав угоду зі слідством, визнав свою провину і отримав умовний термін (стаття – "незаконне зберігання зброї") – 5 років з відтермінуванням на 3 роки.
Щодо того, чи воював Махаурі в зоні проведення антитерористичної операції на Донбасі, і в складі якого угрупування, Шевченко наголосив, що "буде з'ясовано, хто він є і з якого боку барикад він воював".
"Тоді (в січні – ред.) в нього було вилучено посвідчення члена батальйону імені шейха Мансура, написане від руки. Ми розуміємо, що це ніяке не офіційне посвідчення. Наскільки мені відомо, батальйон Джохара Дудаєва (в ньому Махаурі брав участь в АТО за словами друзів загиблого – ред) ніколи не був офіційною структурою. І той і інший були парамілітарними утвореннями, які брали участь у війнах", – зазначив Шевченко, додавши, що йому наразі невідомо, чи отримував Махаурі погрози, як стверджують його друзі.
За даними британських ЗМІ, декілька років тому Махаурі був затриманий турецькими правоохоронними органами за підозрою у серії вбивств чеченців- прихильників Доку Умарова на території Туреччини.
Турецька влада та ЗМІ звинувачували його в роботі на Кремль, посилаючись начебто на записи його розмов з співробітниками ФСБ. Прокуратура Стамбула вимагала для Махаурі смертельного вироку за вбивство п'яти чеченців, однак сам Махаурі свою провину спростовував. Проте у відкритих джерелах інформація про завершення суду в Стамбулі відсутня.
За даними російського видання "Коммерсант", Махаурі також відомий як учасник подій 2012 року в ущелині Лопота, де грузинські спецпризначенці знищили групу бойовиків, які намагались перебратись до Дагестану.
Активним учасником тієї операції був колишній заступник міністра внутрішніх справ Грузії та екс-очільник одеської поліції Гіоргі Лорткіпанідзе, який, за даними видання, називав Махаурі "патріотом Грузії".