«Таке враження, що цей рейтинг Міністерство створило для своїх власних внутрішніх потреб. Цілком можливо, що саме ним воно буде пояснювати свої управлінські дії. Наприклад, розподіл державного замовлення чи пропозиції реорганізації, об'єднання ВНЗ. Фактично – це рейтинг для тиску на університети і аргументації своїх непрозорих рішень. Він не має нічого спільного з тим, щоб надати об'єктивну інформацію споживачам – абітурієнтам і їх батькам», – вважає Гриневич.
За її словами, цей рейтинг «дуже важко назвати об’єктивним».
«Показовим є те, що це рейтинг саме Міністерства, а не зовнішньої незалежної організації. Об’єктивність кожного рейтингу залежить від критеріїв, за якими відбувається рейтингування, а Міністерство освіти і науки оцінює університети за показниками, які вносять самі ВНЗ, до того ж, за відповідність цієї інформації ніхто не здійснює контролю. Та найголовніше, що ці показники не враховують ступінь задоволеності якістю освіти, яку надають ці виші. А це і є визначальний показник», – зазначає голова комітету з питань науки і освіти ВР.
Експерт наголошує, що у цьому рейтингу також не врахована думка роботодавців щодо випускників ВНЗ.
«Наприклад, Національний університет «Києво-Могилянська академія», який має хорошу репутацію у роботодавців і відзначається відсутністю хабарництва, а також високим прохідним вступним балом ЗНО, посіла у міністерському рейтингу 13 позицію. Або ж Національний технічний університет “Київський політехнічний інститут” серед технічних вишів опинився на 4 місці після трьох Харківських ВНЗ, але саме цей університет потрапив у міжнародні рейтинги», – наголошує Гриневич.
За її словами, особливістю міжнародних рейтингів є, в першу чергу, впізнаваність цього університету у науковому і освітньому світовому середовищах.
«І тому в них оцінюється, як правило, думка провідних роботодавців світу щодо цього університету. Оцінка якості випускників цього університету, де вони працюють і чим займаються. Обовязково – стан наукових досліджень університету, тобто рейтинг цитування викладачів вишу. А отже, це зовсім інші підходи і показники, ніж у рейтингу який склало Міністерство освіти і науки», – підсумувала експерт.
Як повідомлялось, Національний університет "Києво-Могилянська академія" не увійшов до жодного рейтингу за результатами діяльності вишів 2012 року Міністерства освіти.
Президент Національного університету «Києво-Могилянська академія» Сергій Квіт назвав такий рейтинг дивним та побажав, щоб він залишився на совісті Міністерства освіти.