Козачок Оксана економіст

Грошовий дощ

ut.net.ua
18 Липня 2008, 00:00

 

 

  

В аграрному секторі України можна виділити кілька груп компаній, здатних залучити капітал на зовнішніх ринках. Найбільшими є вертикально інтегровані холдинги, що здійснюють як вирощування, так і переробку. З цієї категорії на IPO вже виходили «Укррос», «Астарта», «Кернел», «Креатив» і зовсім недавно агрокомпанія «Мрія», а також кілька дрібніших виробників. У результаті розміщення 20% акцій компанії «Укррос» було залучено $42 млн. «Астарта» в 2006 році залучила на Варшавській біржі більше $30 млн.
 
Наступна категорія компаній спеціалізується на вирощуванні. Вони мають банк землі й практично не здійснюють переробку. Першою ластівкою виходу на іноземні фондові біржі в цьому сегменті стала молода компанія «Лендком», яка восени 2007 року отримала капітал на лондонській альтернативній площадці. Компанія вийшла на ринок усього з приблизно 10-ма тис. га обробленої землі.
 
Позитивною тенденцією для України є триваючий процес створення агрохолдингів різної спеціалізації, що мають початковий фінансовий потенціал, команду, технології та можливість реалізувати плани, які можуть зацікавити інвесторів. Так, кілька тижнів тому Dragon Capital завершив угоду на $90,1 млн для компанії «Мрія Агро Холдинг», що має понад 100 тис. га землі в обробці.
 
Процес залучення капіталу складається з кількох етапів. Перший – підготовчий. Він включає юридичну реструктуризацію для об’єднання активів у холдинг – з вибором активів, які виглядатимуть найбільш привабливо та логічно для інвестора. Слід також підготувати фінансову модель, що відображає стратегію розвитку компанії на 3-5 років, з прогозами по продажах, рентабельності, по необхідних обсягах зовнішнього фінансування.
 
Другий етап – маркетинговий. Тут головну роль відіграють інвестиційні банкіри, які організують залучення коштів. Етап включає підготовку інформаційних та маркетингових матеріалів для інвесторів, проведення презентаційних заходів, що представляють компанію та її плани, а також взаємодію з іншими учасниками процесу – юристами, аудиторами, банком- депозитарієм, трейдерами. Роль трейдерів є значною – адже їх задача на цьому етапі полягає в тому, щоб продати цінні папери компанії по максимальній ціні й, відповідно, забезпечити можливість отримання необхідних ресурсів. Варто зазначити, що аграрні компанії зіштовхуються з низкою спеціальних вимог в процесі залучення капіталу. З урахуванням галузевої приналежності компанії доводиться готувати специфічні прогнози по врожайності, ротації культур, вибору розміщення земель. Головна особливість – підтвердження кількості землі, яку декларує компанія.
 
Інвесторам цікаві підприємства, які планують залучити не менше $70–100 млн інвестицій. В основному це обумовлено бажанням мати можливість купити/продати випущені акції. Коли ж розміщення відбудеться на невелику суму – наприклад, $20 млн, то в процесі зможуть узяти участь 1–2 великих інвестори, й надалі буде дуже важко забезпечувати необхідну ліквідність. І навпаки, чим більший пакет, тим більше інвесторів розмістять свої кошти, а, отже, вторинна торгівля акціями після цього буде успішніша. Зокрема, на депозитарні розписки «Мрії» підписалася рекордна кількість інвесторів – більше 35-ти іноземних інвестиційних фондів і приватних інвесторів з Європи, США, Росії та України.
 
Як правило, мінімальні вимоги, які висувають інвестори, – це те, що площа землі, якою розпоряджається компанія, має становити не менше, ніж 40–50 тис. га. Процес насичення українського агросектору необхідним капіталом тільки почався, і певний фінансовий голод у галузі присутній. Безумовно, великі потреби в інвестиціях у компаній, що займаються первинним вирощуванням. Надалі ці компанії можуть підключити переробку, об’єкти інфраструктури, відповідно, з’являться потреби в інвестиціях зовсім інших параметрів. Третя хвиля може бути пов’язана з появою можливості купити сільськогосподарську землю. Цей процес суттєво вплине на ситуацію в агросекторі та, напевно, від цього залежить потік коштів, який інвестори будуть готові вкладати в Україну.