Громадяни Ірану бояться наслідків санкцій ЄС та США

7 Лютого 2012, 16:30

Майже дві третини іранців переконані, що санкції вплинуть на ситуацію в країні. 27 % іранців вважають, що санкції Заходу «значним чином» вплинуть на країну, тоді як на думку 38 % громадян обмеження матимуть «певний вплив».

У зв’язку з посиленням фінансового тиску вартість іранської валюти ріалу різко знизилася  останніми тижнями, а ціни на харчові продукти та споживчі товари різко зросли. Майже половина іранців (48 %) заявляють, що в минулому році вони мали недостатньо грошей, щоб купити їжу своїм сім’ям, що втричі більше за 15 % в 2005 році. 48 % стверджують, що в минулому році вони часом мали недостатньо грошей, щоб забезпечити адекватне житло для себе та своєї родини, порівняно з 29 % в 2005 році. Ці економічні наслідки також впливають щоденний настрій іранців. Так, більшість (55 %) відчувають хвилювання протягом останнього часу (опитування грудня 2011 – січня 2012) порівняно з 38 % в лютому-березні 2011 року. Крім того, майже половина іранців (47 %) кажуть, що почуваються злими, тоді як рік тому кількість цих людей складала 35 %.

В той же час TheNewYorkTimes повідомляє, що останні санкції проти Центрального Банку Ірану та спричинили значних збитків для приватного сектору та торгівців. Так, бізнесменам стало настільки важко переказувати кошти за кордон, що «їм часом доводиться сідати на борт літака з валізами доларів». Економічний тягар впав першочергово на середній клас. А зростаюча економічна паніка посилила розкол всередині політичної еліти країни, яка навіть почала відкрито критикувати духовного лідера Ірану Аятолла Хаменеї. У той час як Іран наразі імпортує стільки ж рису та інших зернових, скільки сам вирощує, торгові перешкоди можуть стати набагато помітними найближчим часом. Багато трейдерів вже передбачають можливість значної нестачі їжі та зазначають, що Іран зараз переорієнтовує торгівлю на схід та в минулому завжди знаходив вихід із ситуацій, створених санкціями.

Звичайні іранці скаржаться, що санкції їх вже торкнулись, тоді як люди у владній верхівці від них навіть отримують вигоди. Низка багатих іракців значно заробили купуючи долари за урядовим курсом та потім їх перепродаючи вдвічі дорожче на чорному ринку.

Нагадаємо, 23 січня ЄС та США схвалили санкції проти Ірану, які передбачають негайне припинення імпорту іранської сирої нафти. Санкції ЄС передбачають також поступове згортання існуючих контрактів між Іраном і країнами ЄС про закупівлю нафти, яке має бути завершено 1 липня цього року. А 6 лютого президент Сполучених Штатів Барак Обама підписав виконавче розпорядження про введення нових санкцій проти Ірану, які заморожують всі іранські державні активи на території США, разом з тими, що належать іранському Центробанку.

Як відомо, за допомогою санкцій західні країни намагаються перешкодити реалізації іранської ядерної програми, спрямованої, на їхню думку, на створення атомної бомби.

Тегеран неодноразово заперечував ці закиди і заявляв, що мета програми винятково мирна, але доказів цього не надав.

Позначки: