25 липня Конституційний суд Італії, за позовом італійки і мароканця, яким в серпні 2009 місцева влада Катанії не дозволила взяти шлюб, визнав, що норма, яка забороняє такий шлюб, суперечить Конституції, а перед усім – рішенню, прийнятому Європейським суд з прав людини в Страсбурзі. Згідно з його рішенням страсбурзького суду, право на шлюб є основним правом людини, яке гарантується Європейською Конвенцією про захист прав людини.
Це означає, що в Італії знову дозволено мішані шлюби з нелегальними іммігрантами, які отримують право перебування, а через 2 роки можуть виступати з проханням про надання громадянства.
Проти визнання нелегальної міграції злочином в Італії виступала Церква, ліва опозиція і багато гуманітарних організацій.
Отже, тепер Італія не має практично жодних обмежень чи санкцій щодо нелегальних мігрантів. Їх можуть лише депортувати за власний рахунок.
Два роки тому в липні набув чинності закон про безпеку, який головним чином був скерований на подолання нелегальної імміграції. Укладення шлюбу в Італії, залежало від того, чи наречені мають право на перебування в країні. Це був крок проти досить поширених фіктивних шлюбів, які укладалися між італійцями і нелегалами за декілька тисяч євро. Таким чином іммігранти отримували необмежене право на постійне перебування і користування соціальною допомогою.
Нині на території Італіі мешкає 4,5 млн зареєстрованих іноземців, що складає майже 7% кількості населення країни. З них 932 675 осіб – це діти емігрантів.
Найбільше заробітчан з Румунії (21%), Молдови (18,1%), Пакистану (17,1%). Індії (15,3%), України (13,1%) та Перу (13%).
Тобто вихідці з України входять в чільну п'ятірку заробітчан-мігрантів. Проте офіційну статистику майже 600 тис. не можна вважати достовірною, бо вона не враховує найчисельнішу когорту – робітників-нелегалів. За деякою інформацією, нині в Італії може перебувати майже 900 тис. українських заробітчан.
Як повідомлялось, близько 4-5 мільйонів заробітчан, які зараз працюють у країнах Європи та світу абсолютно ігноруються українськими можновладцями. І це при тому, що кожен рік закордонні українці 4-ї хвилі еміграції надсилають в Україну майже $8 мільярдів.
Нагадаємо, у січні-березні нинішнього року порівняно з січнем-березнем минулого року обсяг грошових переказів до України з-за кордону зріс на 22,25% до $1,489 млрд. Зокрема українські заробітчани в Італії надіслали на батьківщину $76,4 млн.