«Грім», диверсія чи ATACMS? Світові медіа шукають причину вибухів на російській авіабазі в Криму

Світ
10 Серпня 2022, 17:21

The New York Times посилається на анонімну розмову із українським високопосадовцем. Він заявив, що атаку на авіабазу на західному узбережжі Криму здійснили українські військові. «Обговорюючи чутливі військові питання на умовах анонімності, чиновник заявив, що з цієї авіабази регулярно злітають літаки для атак по українській армії. Чиновник не став розголошувати, який вид зброї спричинив вибухи, але зазначив, що «було використано пристрій виключно українського виробництва», – пише видання.

NYT зазначає, що Україна має не багато видів зброї, які могли б поцілити аж по авіабазі коло Новофедорівки (а це понад 150 км від лінії фронту), окрім літаків, які можуть бути збитими. «Високопоставлений український чиновник повідомив, що в нападі брали участь партизанські сили опору, лояльні до уряду в Києві, але він не хотів розголошувати, чи ці сили здійснили атаку чи допомогли регулярним українським військовим підрозділам поцілити по базі, як це іноді траплялося на інших окупованих українських територіях. Незрозуміло, скільки було вибухів, але свідки та російські чиновники посилалися на численні вибухи, що підтверджують відео, опубліковані в соціальних мережах», – пише The New York Times.

Видання також підкреслює символічність цього удару, як і затоплення крейсера «Москва» до цього. «Півострів слугував не лише майданчиком для вторгнення на південь України, але й центром російських військових операцій у регіоні, домівкою для кораблів ВМС Росії, які блокували українські порти, а також базою для інженерів, які займалися відновленням доріг, залізниць та критично важливого прісноводного каналу, щоб зміцнити контроль Росії над окупованими територіями».

Читайте також: Чому Макрон не поспішає забрати у Путіна орден Почесного легіону Франції?

Про те, що символізм цього удару можна порівняти із затопленням «Москви» пише і польська Gazeta Wyborcza: «Це вражаючий удар, який можна порівняти з затопленням українцями крейсера «Москва», флагмана російського Чорноморського флоту». Видання зазначає, що втрата «Москви» була не просто сильним ударом, це також дозволило розблокувати Одеський порт. «Тепер українці вивели з гри велику авіабазу і змусили росіян зайнятися питанням безпеки решти кримських аеропортів від подібних атак. Ймовірно, почнуть розкидати літаки, а з фронту підтягнуть на півострів зенітні ракетні установки, що в свою чергу полегшить роботу українських ВПС», – пише видання.

Як і інші світові видання,  Gazeta Wyborcza ставить питання, якою ж зброєю українцям вдалося поцілити по авіабазі під  Новофедорівкою:  «Невже США вирішили передати Києву ракети ATACMS? Вони запускаються з HIMARS, мають радіус дії 300 км…Чи можливо використовувалися подаровані Данією пускові установки протикорабельних ракет Harpoon? Ці ракети з дальністю понад 200 кілометрів також можуть знищувати наземні цілі». Видання також посилається на неофіційні коментарі українських посадовців, які кажуть, що використовувалася зброя українського виробництва. «Йдеться про ракети «Грім-2» з дальністю польоту 500 км, які розробляє КБ «Південне». Але «Громи» не належать до комплектації жодної з частин української армії, а їх випробування ще тривають. Однак не можна виключати, що пробний запуск був, а їх метою була база в Криму. Такі ситуації вже були. Єдиний зразок самохідної гаубиці «Богдан» брав участь в обстрілі позицій росіян на острові Зміїний», – пише Gazeta Wyborcza.

Американська The Washington Post у статті 10 серпня посилається на розмову із українським урядовцем, який повідомив виданню, що напад на російську авіабазу в окупованому Криму була справою рук українських спецпризначенців. «Чиновник, який говорив на умовах анонімності, оскільки не мав права публічно говорити з цього приводу, не розкрив подробиць того, як був здійснений напад у вівторок. Однак ця атака знаменує серйозну ескалацію майже шестимісячної війни, демонструючи здатність українських військ завдати удару далі за російські лінії, ніж це вважалося раніше», – пише The Washington Post. Також 9 серпня видання опублікувало анонімний коментар американського чиновника, який запевнив, що в ударі 9 серпня по авіабазі під Новофедорівкою американська зброя не використовувалася.

Спеціалізоване американське видання The Warzone опублікувало глибоке дослідження українських можливостей поцілити по авіабазі у Криму. Серед припущень видання щодо того, що могло спровокувати вибухи на авіабазі, то це удари ОТРК «Грім». Однак видання, цитуючи відкриті джерела, припускає, що на час широкомасштабного вторгнення ця зброя ймовірно ще не була в стані бойової готовності. Тому, на думку, оглядачів The Warzone, цілком ймовірно, що американці допомогли українцям довершити роботу.  «Уряд США не бажав постачати ATACMS через ризик ескалації та розширення конфлікту. Але допомога Україні у створенні власної зброї – це вже інша історія, і Україна мала саме таку зброю, вже на достатній стадії розробки… Отже, незалежно від того, чи мав напад на російську авіабазу в окупованому Криму щось спільне з секретною сучасною зброєю великої дальності чи ні, для України є сенс відроджувати неіснуючі програми з нарощування озброєння такого характеру», – пише видання.