Гра з вогнем. Україна завозить в рази більше готових нафтопродуктів, ніж сирої нафти, яку можна переробляти в країні

Економіка
18 Жовтня 2021, 15:10

За 9 місяців з початку 2021 року до України було імпортовано сирої нафти на $458 млн, тоді як готових нафтопродуктів на $3,57 млрд. 

Зокрема, Україна збільшила імпорт з Азербайджану, закупивши сирих нафтопродуктів на $319,866 млн. Однак це все одно мало, якщо врахувати, що головними постачальниками готових нафтопродуктів є Росія та Білорусь.

Економічний оглядач Тижня Олександр Крамар вважає, що Україна має достатні потужності для задоволення внутрішнього попиту за рахунок переробки всередині країни, хоч в Україні й відсутні достатні поклади чорного золота. "Натомість ми продовжуємо імпортувати саме готові нафтопродукти, причому, або з Росії безпосередньо, або з Білорусі, яка все більше залежить від Москви", пояснює експерт.

Наприклад, за 9 місяців 2021 року на $2,29 млрд із $3,57 млрд усього імпорту готових нафтопродуктів надійшло саме з РФ чи Білорусі, особливо в енергетичній сфері. За словами Крамара, усе це свідчить про те, що висновків із імпортозалежності від агресора у газовій чи вугільній сфері не зроблено. 

"Зазвичай аргументом проти зменшення такої залежності і переходу до переробки нафти на українських потужностях називають те, що вони контролюються Коломойським, і обмеження на імпорт призведуть до посилення монополізму. Однак ця проблема має вирішуватися не ціною знищення українського переробного потенціалу та залежності від імпорту з країни-агресора чи її сателіта Білорусі", додає Крамар.

Читайте також: Як проросійські металургійні олігархи вели економічну війну проти України у відповідь на блокаду ОРДіЛО