Гра на своєму полі. Чим займається «партія мерів» у базовому регіоні

Політика
2 Жовтня 2020, 16:09

«Пропозицію» створили на тлі конфлікту мерів низки міст із центральною владою. Зокрема, партія заявила про наступ на права місцевого самоврядування та спроби Києва взяти під контроль усю вертикаль влади.

 

Один із засновників політсили Борис Філатов, слідом за Зеленським, влаштував всеукраїнський тур по найбільших населених пунктах, де презентував кандидатів на посади міських голів та претендентів на депутатські крісла. Загалом партія висуває своїх кандидатів у 97 містах та 109 сільських і селищних об’єднаних територіальних громадах. Це 21 область, серед яких і рідна Дніпропетровщина.

 

З Дніпром все більш менш зрозуміло – у списку партії на висування сам Борис Філатов, чинні депутати міськради, які вже увійшли до фракції «Пропозиція» та лояльні до мера громадські діячі. В інших містах області все не так однозначно.

«Мер-легенда»

 

У другому найбільшому місті Дніпропетровської області Кривому Розі «Пропозиція» не висунула  жодного кандидата на пост мера. Одним із претендентів очолити місто міг стати очільник місцевого осередку партії, ексмер Кривого Рогу Юрій Любоненко. У коментарі він зазначив, що бачить себе більш ефективним у роботі в міській раді, аніж міським головою, тому й зосередився на депутатстві.

 

Читайте також: Бігуни. Хто у Миколаєві приєднався до нових брендів «За майбутнє» та «Пропозиція»

 

Свого часу Любоненко став першим мером Кривого Рогу, а потім справжнім рекордсменом – його на цей пост обирали аж чотири рази. Втім, уп’яте балотуватися Любоненко відмовився. Він став депутатом Дніпропетровської облради, а з 2012 по 2014 роки побував і нардепом від Партії регіонів. Його законотворча діяльність дуже непримітна, але показовим лишається голосування за «диктаторські закони» 16 січня 2014-го.

 

Після перебування у ПР та до нинішніх виборів Любоненко зник з політичної орбіти. Увесь цей час його сім’я займалася досить прибутковим бізнесом. Дружина Надія володіє компанією НАРА, яка є офіційним дилером автівок Renault в Україні. За останні чотири роки фірма виграла бюджетних тендерів на продаж та ремонт автомобілів по Дніпропетровщині, загальною вартістю близько 20 млн грн. 10 мільйонів з яких – постачання машин для потреб Дніпровської міськради. Набагато масштабніший бізнес у дочки Любоненка Катерини. Вона володіє компанією «Весташляхбуд», яка відремонтувала криворізькі дороги на 1,5 млрд грн. З 2019 року компанія почала вигравати тендери на реконструкцію доріг і в Дніпрі. Зараз ТОВ «Весташляхбуд» фігурує у низці кримінальних проваджень. Зокрема, слідство вважає, що компанія вкладала менш якісний асфальт, ніж зазначала у документах, купувала щебінь та пісок у фірм з ознаками фіктивності та ухилялася від оподаткування.

 

Як кандидат у депутати Юрій Любоненко веде активну агітаційну діяльність. Наголошує, що він – людина-легенда у Кривому Розі і може знову зробити так, аби містом пишалися мешканці. Також у криворізькій команді «Пропозиції» й чинний заступник міського голови Юрія Вілкула Андрій Полтавець.

 

Союзники зі «Бджоли»

 

Досить цікава ситуація у третьому за населенням місті області – Кам’янському. Там «Пропозиція» також не висуває кандидата на очільника міста. Натомість у депутати йдуть теперішні міські обранці, які наразі входять до фракції «партії мерів». Місцевий осередок очолила Валерія Гаркуша. Вона доволі відома персона у Кам’янському, адже наразі є заступницею міського голови Андрія Білоусова. Попри таку близьку до мера посаду та роботу у міській раді, жінка в інтерв’ю місцевому виданню «Наш репортер» різко зазначила, що місто руйнується на очах, а за останні п'ять років не було зроблено жодного капітального ремонту фасадів житлових будинків, і замовчувати цю актуальну для кам'янчан тему більше не вийде.

 

Сам міський голова Андрій Білоусов, який балотується в мери від власної партії «Бджола», заявив, що підтримує партію «Пропозиція» на обласному рівні. І закликав виборців підтримати в обласну раду її список. До слова, цей список очолив голова ДніпроОДА під час президентства Петра Порошенка – Валентин Резніченко. Він також керує обласним осередком партії.

 

Читайте також: Як змагаються кандидати у маленьких ОТГ

 

У свою чергу, керівниця місцевого осередку «Пропозиції» Гаркуша пояснила, що обидві партії мають схожі ідеології.

 

«Пропозиція» та «Бджола» – це дві партії місцевого самоврядування. І зовсім не важливо, якого кольору ваші прапори. Нам важливо, щоб територіальні громади розвивалися і росли. Я неодноразово заявляла про те, що центральна влада не чує місцеве самоврядування, а нам тут жити і нам на місцях видніше, яку дорогу відремонтувати і який ліхтар засвітити», – заявила Гаркуша.

 

Мер із партійною історією

 

А от у шахтарському містечку Марганець партію «Пропозиція» представляє дійсна очільниця міста Олена Жадько. На пост мера у 2015 році вона прийшла від партії «Опозиційний блок». 

 

Місто відоме тим, що у 2016 році відмовилось від централізованого опалення і перевело житло та соціальні об'єкти на опалення електрикою та альтернативною енергією. Втім, через масовий перехід на електричне опалення, старі електромережі не витримували навантаження. Як наслідок, майже два роки в зимовий сезон частина будинків, освітніх закладів, дитячих садків та адмінбудівель залишилася без світла та опалення. Такий стан речей викликав обурення у містян, які звинувачували очільницю Марганця у корупції та неефективному управлінні містом.

 

У відповідь Олена Жадько разом із «Опоблоком» звинувачувала у проблемах із опаленням саме центральну владу. Зокрема, заявляла про загнання народу в «комунальне гетто».

Напередодні останніх президентський виборів Жадько змінила своє критичне ставлення до тодішньої влади та брала участь у форумі «Від Крут до Брюсселя. Ми йдемо своїм шляхом», а пізніше стала керівником виборчого штабу кандидата в президенти Петра Порошенка. Втім, буквально через півроку, вже на виборах у парламент, Жадько висувалася кандидатом у нардепи від партії «Опозиційна платформа – За життя». Тепер – представляє «Пропозицію».

 

«Ми презентуємо нову  партію, партію місцевого самоврядування. Нас цікавить не політика чи ідеологія, а те, як розв’язувати питання людей на місцях. Це боротьба не за лідерів країни, а за кожного жителя України», – прокоментувала таку контраверсійну зміну політичних вподобань Жадько.

 

Мер-бунтар

 

У ще одному місті Дніпропетровщини Новомосковську «Пропозицію» представляє чинний мер Віктор Літвіщенко. Починаючи з 1994 року він чотири рази обирався міським головою. Але в 2010 році програв вибори представнику «Батьківщини» Ігорю Морозу. В той час на Віктора Літвіщенка відкрили дві кримінальні справи за статтями «розтрата майна» й «перевищення влади або службових повноважень».  Сам політик зазначав, що справа була порушена після відмови вступати до лав Партії регіонів та висуватися від неї на місцевих виборах 2010 року.

 

На сьогодні Літвіщенко має досить унікальний бекграунд, як для області, так і для всієї України. У 2015 році він, як самовисуванець, знову зміг отримати перемогу на місцевих виборах. Однак офіційно йому вдалося зійти на пост мера тільки на четвертий рік після обрання. Усе через, як він сам заявляв, перешкоджання з боку опонентів. Зокрема, відома антиукраїнська депутатка та «зірка» російського телебачення Вікторія Шилова, яка також балотувався у мери (тоді зайняла передостаннє місце, але висувається і цього разу від партії «Наш край»), вважала, що її недостатньо оцінили та подала позов до суду. Тим самим вона заблокувала офіційне призначення Літвіщенка на посаду. Доки в судах тривав розгляд справи щодо законності обрання мера, депутати міської ради, де більшість складали представники «Опозиційного блоку», зібрались на сесію й обрали секретаря та виконком. Також Літвіщенку обрали заступників.

 

Читайте також: Пристрасті у Береговому

 

Сесія ж, на якій новообраний голова мав скласти присягу, так і не відбулась. Секретар міськради, який виконував обов’язки мера, Сергій Горошко заявив, що йому не вдається зібрати депутатів через «образи, які прозвучали на їхню адресу від Літвіщенка». Після того, як підсумки виборів були затверджені, сесії проходили не за адресою міської ради, а на місцевому хлібзаводі, який належав екснардепу від БПП Вадиму Нестеренку. Депутати пояснювали, що вони самі можуть вирішувати, де їм збиратися. Туди також не пускали Літвіщенка. Усі чотири роки засідання проходили під головуванням секретаря міськради Сергія Горошка, якого вважають близьким до екснардепа Нестеренка. У Верховній Раді також був зареєстрований законопроект про проведення позачергових виборів міського голови Новомосковська. Одним із його авторів був той же Нестеренко.

 

Літвіщенко, в свою чергу, намагався збирати народні віче, а громада Новомосковська виходила на мітинги та зверталася до обласної влади. Лише на четвертий рік протестів, судових та політичних розбірок, у вересні 2019 року Літвіщенко офіційно зміг скласти присягу міського голови. Також за цей час мера встигли засудити до трьох років позбавлення волі, визнавши винним у зловживанні службовим становищем та службовій підробці (Апеляційний суд скасував вирок та закрив справу за строками давності).

 

«Всі знають, що приступити до виконання своїх обов’язків я мав ще після виборів у 2015 році, адже новомосковці віддали свої голоси за мене, законно обравши очільником міста. Та сталося так як сталося і сьогодні ми не будемо зупинятися на цьому», – коментує ситуацію Літвіщенко.

 

Кандидат упевнений, що зможе отримати перемогу ще раз та стати гідним мером свого міста.

 

Інші кандидати та піар партії

 

У серці козацьких земель місті Нікополі на пост міського голови від «Пропозиції» йде ексмер Сергій Старун. Він очолював Нікополь протягом трьох термінів до 2010 року. Вчетверте Старун виграти виборчі перегони не зміг, програвши регіоналу Руслану Токарю. Кандидат каже, що ще декілька місяців тому і не думав повертатися у політику, але зрозумів, що його «професіоналізм потрібен цьому місту».

 

Лідерка місцевого осередку «Пропозиції» Ганна Сідільова перша у списку на депутатство у міській раді Нікополя. Жінка з 2017 року керує 62-ома ОСББ, також має бізнес і навіть брала участь у бюджетних закупівлях – освоїла майже 600 тис. грн на ремонти лікарень та омолодження дерев у місті.

 

У містах Західного Донбасу також активно функціонують осередки «Пропозиції». Наприклад, у Павлограді в мери йде Олександр Батурінець, діючий депутат Павлоградської міської ради від партії УКРОП та начальник Павлоградських районних електричних мереж, що належать ДТЕК.  У  Першотравневську – Андрій Козаченко, який у 2014 вже висувався на пост мера. Такі міста, як Тернівка та Синельниковове не мають кандидатів у мери  від «Пропозиції», але партія висуває претендентів у міську та обласну ради. 

 

Загалом кожний населений пункт області має досить активний осередок партії. Місцеві команди просуваються й у соцмережі Facebook, де мають сторінки «Пропозиції» з подібними концепціями – «ПроКривий Ріг», «ПроПавлоград», «ПроТернівка» і тд. На них щодня публікують пости з однаковими меседжами про те, що Філатов – мер міста номер один в Україні,  а Резніченко – найбільш успішний керівник області за всю її історію.

Зі сторінки Facebook ПроСинельникове

Також публікують ідентичні зображення Філатова та Резніченка. Змінюється лише поруч розташований кандидат того чи іншого міста.

Зі сторінки Facebook ПроСинельникове

Зі сторінки Facebook ПроКривийРіг

На пабліках розповідають про найуспішніші інфраструктурні проєкти, які реалізували за минулі роки. Наприклад, відреконструйований стадіон у Синельниковому подається, як «Справа Резніченка та команди Пропозиції».

Зі сторінки Facebook ПроСинельникове

Також від “Пропозиції” з’явилися меседжі про висловлення недовіри президенту Зеленському та необхідність місцевих референдумів у вирішенні питанні розвитку громад.

Зі сторінки Facebook ПроПавлоград