Генеральна прокуратура України завершила досудове розслідування у кримінальному провадженні за фактом прийняття "диктаторських законів" на початку 2014 року стосовно колишніх народних депутатів із фракції Партії регіонів Олександра Єфремова та Олександра Стояна та з фракції Комуністичної партії Сергія Гордієнка.
"Завершено досудове розслідування у кримінальному провадженні за фактом прийняття 16 січня 2014 протиправним чином "диктаторських законів", спрямованих на перешкоджання проведенню мирних акцій протесту, за ознаками злочинів, передбачених ч.2 ст.364 (зловживання владою або службовим становищем), ч. 2 ст.366 (службове підроблення) КК України ", – повідомляє управління зв'язків з громадськістю та ЗМІ Генпрокуратури.
Підозрювані повідомлені про завершення досудового розслідування і їм надано для ознайомлення матеріали кримінальної справи.
"По завершенню ознайомлення обвинувальний акт у виробництві буде направлений до суду для розгляду по суті", – йдеться в повідомленні.
Нагадаємо, 16 січня 2014 року Верховна Рада ухвалила низку законів без обговорення шляхом підняття рук. Тексти деяких законів стали доступні лише після того, як депутати за них проголосували. У фракції Партії регіонів вказали на те, що опозиція перешкоджала нормальному голосуванню. Тим часом, опозиція заявила, що закони ухвалені з порушеннями регламенту, а їх суть охарактеризувала як "державний переворот". Наступного дня президент Віктор Янукович підписав ці закони.
Серед них – закон Олійника-Колесніченка, згідно з яким, зокрема, визначено порядок реєстрації та функціонування громадських організацій – "іноземних агентів"; введено кримінальну відповідальність за наклеп і екстремістську діяльність, а також за втручання в роботу інформаційних ресурсів органів держвлади; посилено кримінальну відповідальність за масові заворушення, блокування та захоплення будівель тощо.
Ухвалення цих законів викликало негативну реакцію західних політиків та офіційних осіб, а також міжнародних правозахисних організацій. Крім того, вони викликали хвилю силових протистоянь протестувальників і силовиків МВС.
У січні 2015 року Рада скасувала "закони 16 січня".