ГПУ оприлюднила докази причетності екс-посадовців МВС до злочинів проти Майдану

2 Жовтня 2017, 16:51

Слідство отримало свідчення командирів спецпідрозділів, які вказують на участь екс-керівника Департаменту громадської безпеки МВС Володимира Гриняка та начальника відділу цього департаменту Анатолія Серединського в координації штурму Майдану. Про це на брифінгу повідомив начальник Департаменту спеціальних розслідувань Генпрокуратури Сергій Горбатюк, передає кореспондент Тижня.

Інфографіка та копії документів надані Департаментом спеціальних розслідувань ГПУ

За словами Горбатюка, на слідство впливала відсутність цих свідчень, проте з часом під тиском доказів прокуратура їх отримала. Командири підрозділів, зокрема й "Беркуту", повідомили, що 18 лютого їхніми діями керували телефоном, зокрема це робив Серединський. Також є свідчення, що Серединський і Гриняк 18 лютого під час підготовки до штурму Майдану взяли участь у нараді біля Жовтневого палацу, яку проводив заступник керівника київської міліції Петро Федчук. За словами Горбатюка, вони брали участь в координації наступу на Майдан. Інші працівники вказують на участь Серединського та Гриняка в участі у координації штурму Майдану.

Горбатюк додав, що згідно з отриманими даними телефонних розмов, Гриняк 18 лютого зв’язувався телефоном із заступником міністра внутрішніх справ, начальником Департаменту громадської безпеки, першим заступником начальника ДГБ Сергієм Поготовим. Крім того, він мав телефонний зв’язок із командирами черкаського, вінницького беркуту тощо.

Окрім того, щодо подій 18 лютого Серединському інкримінують координацію семи підрозділів "Беркуту". Бабич, за словами Горбатюка, того дня координував три підрозділи "Беркуту".

Водночас, 19 лютого Бабич з’єднувався телефоном із дев'ятьма керівниками регіональних підрозділів "Беркуту": миколаївського, донецького, волинського тощо. Його колега Серединський 19 лютого координував шість підрозділів, зокрема рівненський, запорізький, одеський, львівський, тернопопільський, черкаський. Поготов у ніч на 19 лютого вночі був на контакті із ДАІ, із Гриняком, із керівництвом ГУ МВС Києва, із київським "Беркутом".

Також журналістам продемонстрували звукозаписи телефонних переговорів.

"Це не всі докази, які ми можемо оприлюднити. Частину доказів ми не оприлюднюємо із необхідності захистити свідків. Сам Бабич у свідченнях зазначав, що він координував різні територіальні підрозділи силовиків, які звозили до Києва для протидії протестним акціям", – сказав Горбатюк.

Він зазначив, що свідкам у справі Бабича, Серединського і Поготова може загрожувати тиск, бо бо вони працюють в МВС і їм можуть погрожувати зняттям із посад.

Крім того, Горбатюк застеріг керівників правоохоронних органів від заяв про те, що в слідчих відсутні докази проти фігурантів справ Майдану, оскільки це можна розцінювати як тиск на суд та дискредитацію слідства.

"Ці заяви перебувають у площині особистих симпатій чи корпоративності. Користуючись моментом, я застерігаю керівників правоохоронних органів від таких заяв. Відповідь має давати суд," – наголосив Горбатюк. 

Нагадаємо, 29 вересня ГПУ повідомила про підозру в злочинах проти активістів Євромайдану трьом колишнім високопосадовцям МВС України Ігорю Бабичу, Анатолію Серединському та Сергію Поготову, двоє з яких зараз посідають керівні посади в Національній поліції України.

Зазначимо, що заступник голови Національної поліції Олександр Фацевич 29 вересня прийшов до Печерського районного суду Києва захищати підозрюваних, заявивши, що вони "спеціалісти" і "не порушували закон". Міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков вважає надуманими ці звинувачення проти працівників Нацполіції.

Крім того, 15 вересня суд відмовив прокуратурі у відстороненні підозрюваного у справах Майдану генерала Володимира Гриняка від посади керівника Департаменту громадської безпеки Нацгвардії. Його підозрюють в організації штурму Майдану 18 лютого, зокрема, в тому, що він передавав накази від екс-глави МВС Віталія Захарченка та його заступника Віктора Ратушняка відповідним підрозділам та їх командирам, а також керівникам нижчого рівня, зокрема начальнику міліції громадської безпеки ГУ МВС у Києві Петрові Федчуку. Окрім того, Гриняка підозрюють в позабюджетних винагородах силовиків на Майдані, в утриманні так званої «чорної каси», через яку, за даними джерел у слідстві, пройшло близько 30 млн грн протягом грудня 2013- лютого 2014. Під час Майдану Гриняк був заступником голови Департаменту громадської безпеки, який курував дії «Беркуту» та інших спецпідрозділів міліції.

6 грудня суд відмовив прокурорам у взятті під варту Гриняка, і віддав його на поруки депутатам Андрію Левусу та Бондару з Народного фронту. Зазначимо також, що в березні 2014 року Гриняка призначили керувати Департаментом громадської безпеки, в якому під час Майдану він був заступником керівника. Згодом він отримав підвищення в спеціальному званні – став генерал-майором міліції.

У 2016 році Гриняк перейшов керувати аналогічним Департаментом у Національну гвардію. Міліцейське спецзвання генерал-майора перетворили на військове указом президента (за поданням керівництва Нацгвардії) «в порядку переатестації».