Говорить Тегеран

Світ
8 Червня 2021, 10:41

Hispan TV, іспаномовна служба іранської державної телерадіокомпанії, вийшла в ефір наприкінці 2011 року. Головно цільова аудиторія каналу перебуває в країнах Латинської Америки, проте він мав транслюватися на Іспанію та США, де станом на 2019 рік 18,5% (60 млн) становлять вихідці з Латинської Америки.

У січні 2012 року під час урочистого запуску телеканалу тодішній президент Ірану Махмуд Ахмадінежад повідомив, що «новий канал обмежить панування тих, хто хоче домінувати» та слугуватиме «інструментом покращення зв’язків між іранським народом, урядом і націями, які говорять іспанською». Іран провадить боротьбу з США на різних рівнях і медіа — це одне з полів цього бою, — коментував запуск телеканалу BBC іранський журналіст Омід Мемаріан, який живе і працює у Нью-Йорку. На його думку, оскільки США домінували у ЗМІ на Заході, Іран таким чином намагався знайти для себе нішу, де американське представництво слабше або панували антиамериканські настрої. Окрім того, латиноамериканські країни голосують у міжнародних організаціях, як-от ООН, а отже, їхній вплив на політичну і громадську думку міг би надати Ірану та його позиціям додаткову підтримку на міжнародній арені. Хоча це медіасередовище насичене іспаномовними версіями провідних міжнародних мовників і ЗМІ — від фінансованих із держбюджету чи податків BBC, Deutsche Welle та Voice of America до приватних New York Times або CNN на додачу до власне іспанських ЗМІ.

 

Читайте також: Велике полювання

Hispan TV — не єдина і не перша служба іномовлення, створена та фінансована іранським урядом. Серед інших — арабомовна новинна служба Al-Alam і Al-Kawthar, арабомовний телеканал, що транслює релігійний і культурний контент на Близький Схід і Північну Африку. Sahar TV — телерадіослужба, що транслює інформаційний, релігійний, соціальний, кіно- і документальний контент курдською, азербайджанською, боснійською, а також мовами урду і курманджі (або північнокурдською). Географія носіїв розлога: від балканських країн до Азербайджану та носіїв азербайджанської за його межами, Туреччини, Іраку, Сирії, Пакистану, Індії. Press TV з представництвами у Бейруті, Дамаску, Вашингтоні та Лондоні пропонує новинний, соціальний, розважальний і документальний контент англійською та французькою мовами. iFilm TV — платформа, де можна дивитися мистецький, культурний, туристичний, розважальний і кіноконтент, а також серіали, створені Іраном і про Іран, дубльовані арабською чи англійською. Це не враховуючи телеканалів, що мовлять для іранців за кордоном, на кшталт мережі Jaam-e Jam, або служб іншими мовами для сусідніх країн на зразок радіостанції мовою дарі, що протягом 40 років мовила в Афганістані, доки її не закрили нещодавно через борги.

Невдовзі після запуску телеканалів уряди та суди деяких західних країн почали обмежувати їх у себе в країнах. У 2005 році французький суд заборонив трансляцію Sahar TV через Eutelsat, один із найбільших у світі операторів супутникового зв’язку. Це сталося через антисемітизм у контенті, виробленому телеканалом, що належить ліванській «Хезболлі». У 2012 році британський медіарегулятор Ofcom скасував ліцензію на мовлення у Сполученому Королівстві англомовній службі Press TV, яку транслював оператор супутникового зв’язку Sky. Підстави — порушення кількох ліцензійних умов у зв’язку з контролем над редакційною політикою служби, що здійснювався з Тегерана, а також несплата штрафу на суму £100 тис. за трансляцію інтерв’ю з журналістом видання Newsweek із в’язниці, що робили під тиском. У 2013 році в Іспанії компанію Hispasat провідного оператора супутникового зв’язку, що покриває Європу, Північну Африку, Південну та Північну Америку, зобов’язали припинити трансляцію Hispan TV після посилення санкцій проти Ірану з боку США та ЄС.

За інформацією аналітичного центру CSIS (Центр стратегічних і міжнародних досліджень), іранська державна телерадіокомпанія отримувала щедре фінансування від уряду — від $900 млн до $1 млрд між 2009 і 2012 роками. Далі через посилення санкцій фінансування довелося скоротити  — $409 млн у 2017—2018 роках

До того ж у 1996 році Держкомітет телебачення та радіомовлення України підписав угоду про співробітництво із Радіо та Телебаченням Ісламської Республіки Іран — іранською державною телерадіокомпанією. Угода передбачала всебічний розвиток співробітництва в галузі телерадіомовлення, обмін контентом і журналістами, технічні послуги, проте вона втратила чинність у 2004 році.

За інформацією, опублікованою в звіті американського аналітичного центру CSIS (Центр стратегічних і міжнародних досліджень), іранська державна телерадіокомпанія отримувала щедре фінансування від уряду — від $900 млн до $1 млрд між 2009 і 2012 роками. Далі через посилення санкцій проти Ірану з боку США фінансування довелося скоротити до половини суми, що виділялася раніше — $409 млн у 2017—2018 роках.

Влітку 2020 року керівник іномовлення іранської держтелерадіокомпанії заговорив про ймовірне закриття більшості його служб через недофінансування державою і накопичені борги. Його слова стосувалися Press TV, al-Alam та iFilm, а також мережі al-Kawthar TV, трансляцію якої припинили з фінансових причин, хоча наразі вони продовжують працювати, зокрема через інтернет і соцмережі.

 

Читайте також: Die Welt: У тіні корони

На сайті служби зазначено, що Hispan TV можна дивитися через інтернет, а також на кабелі й через супутник у більшості країн Латинської Америки (див. «Медійна експансія»). Деякі з цих країн ставляться до іранського мовника по-особливому дружньо на офіційному рівні. На Кубі корпункт Hispan TV відкрився у 2013 році, а незадовго до цього заступник голови Кубинського інституту радіо та телебачення, медійного регулятора країни, підписав угоду про співпрацю з державною телерадіокомпанією Ірану. В 2011 році Іран збільшив кредитну лінію для Куби на програми у сферах промисловості, торгівлі, енергетики, медицини та банків до $600 млн. У Венесуелі режим Ніколаса Мадуро планує роздавати декодери для безкоштовного перегляду пакета з 43 телеканалів, доступних через супутниковий зв’язок: тут венесуельські канали сусідитимуть із Hisptan TV і CGTN Español, іспаномовною мережею китайського державного іномовника. В 2018 році Hispan TV запустила трансляцію в інтернеті в Уругваї через державного телекомунікаційного оператора Vera TV.

 

 

Проаналізувати аудиторії та вплив мережі в кожній із країн складно через брак статистики. Здебільшого вони взагалі не присутні серед популярних телеканалів або програм. Провідні місця за популярністю в Латинській Америці зазвичай посідає розважальний контент американського, місцевого та іспанського виробництва. Коли у 2019 році американський Центр стратегічних та міжнародних досліджень розглянув показники різних мереж іранського іномовлення в соціальних мережах, то виявив, що найбільшою його присутність була на фейсбуці, найменшою — на твітері, ютубі та інстаграмі. Програвала мережа й порівняно з конкурентами: найбільше охоплення в соцмережах на той час мали BBC, CNN, Al Jazeera (100—160 млн користувачів), далі — російська пропагандистська мережа іномовлення RT (близько 50 млн користувачів). Показники іранського іномовлення були більш-менш зіставними з France 24 і DW (близько 16—28 млн користувачів по всьому світу). Платформи не раз блокували і видаляли канали й акаунти, пов’язані з іранським іномовником, через дезінформацію і маніпуляції. У 2018 році Facebook, Twitter і Google видалили сотні сторінок, акаунтів і каналів на YouTube, пов’язаних з Іраном, що поширювали дезінформацію у США та інших країнах. Зокрема Google закрив 58 акаунтів на YouTube та інших своїх сайтах, і всі вони були пов’язані з іранською державною телерадіокомпанією. У 2020 році YouTube видалив британський канал Press TV за антиізраїльську пропаганду, а раніше неодноразово блокував доступ Hispan TV до каналів мережі на YouTube.

 

Читайте також: Іран пригрозив відновити збагачення урану, якщо ЄС не купуватиме нафту

Контент і риторика Hispan TV відповідають очікуванням. Власне з теми Ірану тут — новини з країни, представлення її офіційної позиції з різних питань, особливо актуальних на міжнародному порядку денному, як-от перемовини щодо ядерної програми країни зі США. З нового — чимало уваги приділено ситуації в Ізраїлі зі вкрай критичної стосовно Тель-Авіва позиції та прихильної до палестинського населення в секторі Газа. Наразі в новинах про США теж переважає критика Ізраїлю та підтримка палестинців. Серед інших тем — протести проти расизму, вбивство Джорджа Флойда, критичні коментарі сусідніх країн щодо «інтервенціонізму» США. В рубриці про Європу увага здебільшого звернена до Росії: коментарі речниці МЗС Марії Захарової про те, що західним країнам слід стримувати емоції та уникати «подвійних стандартів» у ситуації з примусовою посадкою літака Ryanair для затримання білоруських активістів режимом Лукашенки. Наводяться слова Путіна та інших про осучаснення озброєння російської армії, роботозброю майбутнього і військову перевагу Росії над США у Арктиці. Ще цитують Аляксандра Лукашенку та його попередження Заходу про третю світову, якщо той намагатиметься «дестабілізувати» ситуацію в Білорусі. У новинах про Іспанію — «жорстка реакція» й «танки в боротьбі з мігрантами» про кризу, що вибухнула нещодавно у Сеуті, іспанському місті на півночі Африки, через спроби тисяч переселенців з Марокко і Північної Африки потрапити до Іспанії. Також є новини про корупційні скандали в королівській родині, критику Ізраїлю в деяких політичних і суспільних колах в Іспанії, протести. Є й рубрика про Україну: тут цитати лідерів «ЛНР — ДНР» про візит Ентоні Блінкена до нашої держави з посиланням на російську новинну агенцію Sputnik або новини про «напади української армії» на Донбас, «історичні та правові підстави для повернення Криму до Росії» та інше в тому ж дусі. Риторика щодо країн Латинської Америки натякає на ставлення до влади там: у Бразилії, наприклад,— «рецепт Больсонаро для COVID: недієві медикаменти для аборигенів», натомість Куба «критикує несправедливий розподіл вакцин у світі».