Госпіталізації, вагітність та куріння – огляд наукових статей про коронавірус

Суспільство
26 Квітня 2021, 14:29

Як вакцини зменшують ризики госпіталізації,  вагітність та відкликання неоднозначної статті про куріння. Про це докладніше – в науковому огляді Тижня.

 

Вакцини та госпіталізації

 

На сьогодні в Україні близько 40 тис. осіб знаходяться в лікарнях з підозрою або підтвердженим COVID-19. Велика кількість госпіталізованих – один із чинників, що робить коронавірусну хворобу такою небезпечною, адже медична система із труднощами справляється з таким напливом хворих. Яким чином наявні в країні вакцини можуть допомогти із цим?

 

Читайте також: Контури нового розламу

 

В журналі The Lancet вийшла стаття, автори якої, на прикладі Шотландії, розрахували в якій мірі вакцини від компаній AstraZeneca та Pfizer зменшують ризик серйозного перебігу COVID-19 та необхідності госпіталізації хворих. Усього з 8 грудня 2020 до 22 лютого 2021 (коли проводилося дослідження)  1,3 млн жителів Шотландії (із 5,4 млн населення) були вакциновані хоча б однією дозою. Середній вік вакцинованих – 65 років. На той час щеплення  покрили понад 80% людей, старших за 65 років, і приблизно 13% – молодших.

Щеплення працює. Щоденна кількість госпіталізацій за різними віковими групами у Шотландії. Ефект від вакцинації більшості людей, старших за 65 років, дався взнаки вже через місяць після введення першої дози – у зменшенні кількості госпіталізованих в кілька разів. За даними The Lancet

 

Головна знахідка дослідження – вакцина від AstraZeneca на 88% зменшує кількість госпіталізованих, від Pfizer – на 91% після 28 дня з моменту отримання першої дози. Для людей, старших за 80 років, цей показник трохи менший для обох вакцин – приблизно 83%. Для вікової групи 18-64 роки цей показник складав 92%. Ефект від щеплення проявляється вже з другого тижня – обидві вакцини приблизно вдвічі зменшують ризик опинитися в лікарні в разі, якщо людина все ж інфікувалася. Максимальний ефект досягається через місяць.

 

Наразі, за даними РНБО, в Україні вакциновані 524 тис. громадян (а за даними МОЗ – 528 тис.) . З них старших за 70 років – усього 16%, чого недостатньо для суттєвого зменшення госпіталізацій.

 

Ризики для вагітних

 

Нове дослідження Оксфордського університету вказує на значні ризики ускладнень вагітності для інфікованих коронавірусом. Вчені радять вагітним бути обережнішими під час пандемії, а колективам лікарень більш пильними щодо можливих ускладнень.

 

Вчені порівняли перебіг вагітності в 706 інфікованих жінок з 1424 здоровими жінками з 18 країн світу. Наразі це перше настільки деталізоване дослідження вагітності під час COVID-19. Картина невтішна – у вагітних інфікованих на 76% підвищується ризик прееклампсії (підвищення артеріального тиску в другій половині вагітності), більш ніж втричі – ризик супутніх тяжких інфекційних захворювань, в п’ять разів – ймовірність потрапити в палату інтенсивної терапії, і в 22 рази – загальне погіршення стану здоров’я. Для жінок, в яких COVID-19 перетікає безсимптомно, все виглядає краще, та все ж в них на 24% більший ризик ускладнень для здоров’я і на 63% – прееклампсії. Одинадцять жінок померли, що, враховуючи вибірку хворих, дає ризик померти в 22 рази більший, ніж тим, в кого не зареєстровано коронавірусної інфекції.

 

Читайте також: Die Welt: Мільярдні змагання американських гігантів

 

Більше того, в інфікованих жінок вищий ризик передчасних пологів, а 12% новонароджених вже були інфіковані – тут науковці спекулюють, чи заразилися вони в лікарні, чи народилися вже з коронавірусом. В будь-якому разі, жінкам під час вагітності треба бути особливо обережними і дотримуватися карантинних заходів, аби не заразитися, адже це несе високий ризик їхньому здоров’ю.

 

Куріння та коронавірус

 

Тиждень раніше писав про вплив куріння на перебіг коронавірусної хвороби – в курців частіше розвивалися більш сильні симптоми, вони частіше потребували госпіталізації. В той же час, минулого року в журналі European Respiratory Journal вийшла стаття із протилежними висновками, яка наробила великого галасу в ЗМІ. Її висновок – курці на 23% менше хворіють на COVID-19, а серед факторів ризику для госпіталізацій куріння не присутнє.

 

Наразі ця стаття відкликана журналом після того, як виявилося, що двоє її авторів були асоційовані із тютюновими компаніями. Ці автори вказували під час подачі статті, що не мають конфлікту інтересів, що, як виявилося, є брехнею. При цьому редактор журналу зазначає, що в нього немає претензій саме до контенту статті – хоча сам факт наявного конфлікту інтересів, який намагалися приховати, підриває довіру до викладених у ній даних.

 

Читайте також: Санація на часі

 

Відкликання дослідницьких статей із журналів – звичайна справа в науковій спільноті (докладніше – «Криза невідтворюваності»).  Таке трапляється через помилки в статтях, некоректність даних, методології, або ж через навмисні дії, як-от фальсифікації чи прихований конфлікт інтересів.

Автор:
Олег Фея