Hoover Institution: Чому технологічний бізнес покидає Каліфорнію

Світ
17 Серпня 2021, 19:23

Як зазначається у матеріалі, Центр політики Каліфорнії відслідковує покидання бізнесами штату за висвітленням таких процесів у ЗМІ. Так, список компаній, які покинули Каліфорнію з 2014 року, включає: Toyota Motor Cars, Kubota Tractor, Jamba Juice, Jacobs Engineering, CKE Restaurants, Nestle, Rocketdyne, Bechtel Group, Mithrill Capital Management, McKesson, Dole Foods, Mitsubishi, Charles Schwab, the Oakland Raiders, the Daily Wire, Pabst Brewing, CB Richard Ellis Real Estate, StitchFix, а також частково Tesla, Oracle та Hewlett-Packard. Більшість з них переїхали до Техасу, серед інших штатів, де базуватимуться ці компанії: Флорида, Невада, Теннессі, Колорадо, Юта, Алабама.

 

Ще одним джерелом інформації про географічні зміни активності підприємств став звіт Spectrum Solutions, консультаційної фірми, яка працює з бізнесами, що переїжджають. Вони зібрали дані про деінвестування із загальнодоступних статей, урядових записів відповідності та подань Комісії з цінних паперів і бірж США у період з 2008-го до 2016 року. Під "деінвестуванням" мається на увазі: переміщення цілих офісів або виробничих потужностей за межі штату; повне закриття, коли виробничі потужності стають надбанням конкурентів з інших штатів; скасування проєкту після його анонсування та переміщення до іншого штату тощо.

 

Читайте також: Науковий звіт ЮНЕСКО: Як в Україні розвиваються інноваційні технології

 

Так, Spectrum Solutions виявив 2,183 випадки деінвестування в Каліфорнії під час цього періоду. Ще більш показовим є той факт, що з 2017-го до 2019 року, коли у каліфорнійській економіці спостерігався швидкий ріст, організація зафіксувала 660 випадків переміщення підприємств до інших штатів. "Оскільки більшість випадків деінвестування не стають відкритими громадськості, у галузі переміщень прийнято вважати, що на кожен загальновідомий епізод припадає як мінімум п’ять випадків деінвестування, що не набувають розголосу. За цим правилом можна зробити висновок про близько 13 тис. "деінвестицій", що сталися з 2008 до 2016 року", – йдеться в матеріалі.

 

Список таких випадків нещодавно поповнила Apple, яка вирішила побудувати дослідницький кампус у місті Остін, Техас, що стане домівкою для 5 тис. працівників, а також реалізувати подібний проєкт на 2,7 тис. співробітників у місті Ролі, Північна Кароліна. Подібне рішення ухвалила компанія Disney, яка перемістила близько 2 тис. робочих місць з Каліфорнії до центральної Флориди.

 

Як зазначається, за темпами росту економіки з 2010-го до 2020 року Каліфорнія стала одним з найповільніших штатів. Через такий в’ялий розвиток Каліфорнія нещодавно втратила місце в Палаті представників США та в Колегії виборників – це сталося вперше. Ці дані та статистика вказують на те, що надзвичайний прогрес технічного домінування Каліфорнії знаходиться під загрозою. Як пояснив Ілон Маск: "Якщо команда вигравала надто довго, вона стає трохи самовдоволеною, починає відчувати права на щось, і потім вона більше не виграє змагань. Каліфорнія вигравала надто довго".

 

Чому компанії та люди їдуть з Каліфорнії

 

Для працівників, оплата роботи яких є найбільшою витратою компаній, найскладнішим питанням є житло. Особливо критично це для техно-спільнот Сан-Франциско та Кремнієвої долини, де середні ціни на житло складають близько 1,6 млн доларів і де лише близько 20% домогосподарств мають дохід, який дозволяє утримувати житло за цією ціною. Крім того, для отримання іпотеки на 80% вартості житла потрібно зробити 20-відсотковий початковий внесок (близько 320 тис. дол.).

 

The San Francisco Chronicle зазначає, що середньостатистичний інженер програмного забезпечення у Сан-Франциско заробляє близько 140 тис. дол. на рік, будь-де поза штатом – приблизно 104 тис. дол. Www.Sfciti.org повідомляє, що мінімальна заробітна плата, яка дозволить купити дім у Сан-Франциско, повинна складати 194 тис. дол. після сплати податків. Водночас, за інформацією Sfciti.org, пересічний працівник у сфері технологій може дозволити собі купити будинок із середньою ціною у 90 зі 100 найбільших метрополійних територіях США.

 

Читайте також: Нове бачення. Як унаслідок пандемії змінюється філософія роботи світових компаній

 

"Усе це свідчить про те, що Кремнієва долина та Сан-Франциско, зрештою, можуть бути домом для найпродуктивніших технологічних компаній, таких як Apple, Netflix, Google і Facebook, у двох останніх з яких середня зарплата складає близько 250 тис. дол. щорічно. Проте витрати на житло, безперечно, є величезною перешкодою для найму працівників стартапами та більш молодими проєктами, що не можуть забезпечити такий рівень заробітної плати", – зауважує Лі Оганян.

Загальновизнано, що економічна політика є ключовою причиною високої вартості жітла в Каліфорнії. Одним з основних аспектів є Закон про якість довкілля Каліфорнії. Його положеннями систематично зловживають, щоб блокувати або затримувати розбудову, зацікавлені групи (від профспілок до громадських активістів і конкуруючих підприємств). Вони подають позови за цим законом (або погрожують ним), щоб отримати вигоду від розробників, часто під фальшивими гаслами про захист довкілля.

 

Щодо причин переміщення з Каліфорнії для компаній, основними є високі податки, обтяжливі закони, висока вартість ведення бізнесу, включаючи дорогу оплату праці (що частково спричинено витратами на житло), дорогі офісні приміщення. Вичерпну відповідь на питання про вихід бізнесів з Каліфорнії нещодавно дала компанія Walt Disney Co., яка заявила, що "сприятливий для бізнесу клімат" у Флориді був головною підставою їхнього розширення там. Це пояснення багато в чому співвідноситься з незалежними рейтингами бізнес-клімату та опитуваннями керівників та технічних виконавчих директорів щодо бізнес-клімату Каліфорнії.

 

Американська законодавча рада, дослідницька асоціація, що підтримується урядами штатів, віддає Каліфорнії сорокову сходинку за показником сприятливості бізнес-середовища. Водночас Техас – на першій позиції, Флорида – на шостій, Аризона – на чотирнадцятій. Зокрема, у Техасі майже немає податку на прибуток для підприємств, а за загальним податковим збором цей штат – одинадцятий в державі з кінця, тоді як Каліфорнія – сорок дев’ята. Каліфорнія продовжує підвищувати податки та посилювати регулювання. Негативні очікування щодо змін у майбутньому впливають на бізнес-інвестиції вже зараз, тому що після того, як інвестиції зроблені, їх дуже дорого повертати.

 

Склад законодавчих органів дуже різний, і це може пояснити такі значні відмінності у політиці штатів, йдеться у статті. Чак Девор, колишній каліфорнійський законодавець, який переїхав до Техасу, підкреслив, що в Сенаті штату Каліфорнія 2019-2020 років 79% демократів не мали жодного досвіду у приватному секторі. Водночас 58% республіканців не мали досвіду в публічному секторі і прийшли з бізнесу. Та ж історія повторилась і з Державними зборами, 73% представників яких не були залучені до функціонування приватного сектору.

 

Читайте також: Економіка карантину й після нього

 

Утім, виборці в Техасі обирають більше керівників підприємств до законодавчих органів незалежно від партії. Чак Девор також зазначив, що велика кількість законодавців Каліфорнії або працювала на уряд, або була юристами. Але демократи в законодавчих органах Техасу більше ніж удвічі частіше мають досвід у приватному секторі поза сферою права, тоді як 75% республіканців Техасу мали або мають кар’єру в бізнесі, сільському господарстві чи медицині. "Той факт, що так мало законодавців-демократів у Каліфорнії мають досвід у бізнесі, частково дає відповідь на питання, чому Каліфорнія продовжує впроваджувати політику, яка заважає розвиватися приватному сектору, підвищуючи їхні витрати, знижуючи ефективність та обмежуючи можливості для зростання та процвітання", – підкреслює аналітик.

 

Венчурні капітали: чи будуть вони ключовими у Калфорнії надалі?

 

Поширення венчурного капіталу та венчурні капіталісти у Сан-Франциско та Кремнієвій долині стали дуже важливою детермінантою здоров’я каліфорнійської технологічної індустрії. WhatsApp, Facebook, Groupon, Google, Twitter, Spotify, Dropbox, Zoom, Airbnb, та Uber – лише деякі з компаній, що підтримувалися венчурним капіталом за останні 15 років.

 

Однак PitchBook, провідна компанія з підтримки аналізу даних для індустрії венчурного капіталу, зазначає, що частка Кремнієвої долини у царині венчурних інвестицій постійно знижується з 2006 року, а минулого року впала до близько 22%. Це пояснюється тим, що деякі інвестори переходять до техно-хабів у містах Остін, Маямі та Солт-Лейк-Сіті.

 

"До того ж, стара бізнес-модель, за якою венчурні інвестори були нерозривно пов’язані зі своїми стартапами географічно, відходить у минуле. Так, профільна компанія 8VC переїхала до Остіна, проте досі інвестує 70% своїх коштів у каліфорнійський бізнес. У PitchBook висловлюють стурбованість, що Covid та велике число компаній, які покидають Сан-Франциско, можуть продовжувати зменшувати важливість ролі Каліфорнії у сфері венчурних інвестицій",  – зазначається у матеріалі.