Головні події дня – повернення Порошенка в Україну і обрання йому запобіжного заходу. Чи стало зрозуміліше, що саме інкримінують колишньому президенту після дня суду

Політика
17 Січня 2022, 23:07

У понеділок, 17 січня, Петро Порошенко прибув до України після відсутності терміном рівно у місяць. Він залишив країну 17 грудня. Перед цим йому спробували вручити повістку на допит у Держбюро розслідувань (ДБР), яке розслідує постачання вугілля з тимчасово окупованих територій у 2014-2015 роках. 20 грудня повідомили про підписання підозри Порошенку у державній зраді та створенні терористичної групи чи організації. Санкція – до 15 років позбавлення волі. Порошенко – чинний народний депутат, а це означає за законом, що підозру мала підписати особисто генпрокурор Ірина Венедіктова. Проте вона взяла відпустку саме на той день. Підозру підписав заступник Венедіктової Олексій Симоненко. Саме він за розподілом обов’язків у прокуратурі опікується спеціальними органами правопорядку, серед яких і ДБР.

В один день із підписанням підозри, 20 грудня, видання «Українська правда» опублікувало її текст. Під час судового засідання щодо обрання Порошенку запобіжного заходу 17 січня підтвердилося, що той текст є автентичним. Зокрема, про це згадав один із адвокатів колишнього президента Ілья Новіков. Також це слідує з усної промови прокурорів у справі.

З оприлюдненого тексту зрозуміло, що ключовим елементом можливої причетності Порошенка до інкримінованого злочину є його нібито змова з Віктором Медведчуком (іншим підозрюваним у провадженні, а третій підозрюваний – екс-міністр енергетики Володимир Демчишин – Ред.).

«Задля задоволення власних політичних інтересів, недопущення падіння політичних рейтингів та рівня довіри в результаті можливого подальшого загострення відносин з країною агресором – Російською Федерацією, зважаючи на підстави позачергових виборів Президента України, не пізніше жовтня 2014 року Порошенко П.О., будучи представником влади – Президентом України – Верховним Головнокомандувачем Збройних Сил України – Головою Ради національної безпеки і оборони України, вступив у злочинну змову з Медведчуком В.В. та розподілили між собою виконувані функції, ролі й задачі в загальному злочинному плані», – йдеться у тексті.

Однак далі по тексту немає доказів, коли саме відбулася така змова. Зазначається, що Порошенко сприяв злочину шляхом «адміністративного тиску» на членів Кабміну, РНБО, правоохоронців. Також шляхом актів РНБО. Далі зазначається, що безпосередню допомогу РФ здійснював Медведчук, а Порошенко за собою «залишив координацію дій в умовах конспірації, управлінські та кадрові питання, та у разі необхідності, адміністративний вплив, а також узгодження дій та заходів у здійсненні допомоги представникам Російської Федерації». Далі зазначається, що Медведчук координував з Порошенком свої дії, але не вказується – де саме та як. Під час судового засідання прокурори згадували вже оприлюднені раніше розслідувавчами з «Бігус. Інфо» записи розмов Медведчука, де той каже про «нашого руководителя». Однак підтверджень, що Медведчук посилається саме на Порошенка – не пролунало.

Читайте також: Mr. Incognito, плівки Деркача та 130 кримінальних проваджень. Справи, у яких фігурував або досі фігурує Петро Порошенко

Важливо, що в раніше оприлюдненому тексті підозри щонайменше чотири рази вжито слово «невстановлений». Зокрема:

«Розпочавши реалізацію зазначеного злочинного плану, Порошенко П.О., Медведчук В.В. та інші співучасники, умисно, за попередньою змовою групою осіб, у невстановлений час та місці, але не пізніше 04.11.2014, діючи у точно невстановлений на даний час спосіб, впровадили раніше розроблений спільний злочинний план дій і домовленостей для економічного розвитку терористичних організацій «Л/ДНР», ослаблення безпеки Української держави, надання службовим особам вищого політичного керівництва Російської Федерації більш широких можливостей для втручання у внутрішні справи України через проведення підривної діяльності проти неї».

Також 17 січня ДБР оприлюднило спрощену схему ймовірного злочину. З неї про докази причетності Порошенка також зрозуміліше не стало. Зокрема, йому інкримінують ініціювання засідань РНБО нібито задля подальшого кримінального переслідування голови «Укрінтеренерго» Зіневича, який підтримував альтернативний напрям постачання вугілля з ПАР. Однак, як саме  Порошенко безпосередньо тиснув на правоохоронців – наразі незрозуміло. Також йому інкримінують призначення Демчишина міністром енергетики, але формально це робили народні депутати. Щодо Медведчука написано просто, що Порошенко йому «сприяє у діяльності».

Оприлюднена ДБР схема

Варто зазначити, що прокуратура і слідство не зобов’язані оприлюднювати усі докази у тексті підозри, а також під час обрання запобіжного заходу. Проте Кримінально-процесуальний кодекс все ж дає певні настанови у цьому питанні.

Зокрема, однією з підстав оголошення про підозру є «наявність достатніх доказів для підозри особи у вчиненні кримінального правопорушення». По-друге, підозра все ж повинна містити «стислий виклад фактичних обставин кримінального правопорушення, у вчиненні якого підозрюється особа, у тому числі зазначення часу, місця його вчинення, а також інших суттєвих обставин, відомих на момент повідомлення про підозру».

Крім того, однією з підстав для рішення судді про конкретний запобіжний захід є «вагомість наявних доказів про вчинення підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення».

При цьому під час засідання щодо обрання Порошенку запобіжного заходу прокурор у справі зазначив, що підозра «повністю підтверджена зібраними доказами». Далі він перерахував ці докази, серед яких документи, протоколи, довідки, але немає жодного, де можна стверджувати однозначний факт домовленостей Порошенка та Медведчука. Прокуратура просить для Порошенка арешт із заставою в 1 млрд грн. Станом на момент цієї публікації суддя пішов у нарадчу кімнату. Пауза затягнулася вже на дві години. Згодом, близько 23:00 суддя Печерського суду Олексій Соколов переніс оголошення рішення про запобіжний захід Порошенку на 19 січня о 14:00.