Головні новини України та світу 7 червня. Коротко

7 Червня 2022, 21:39

Про Україну

Кабінет Міністрів опрацьовує законодавчу ініціативу, відповідно до якої англійська мова може отримати статус мови ділового спілкування в Україні – прем'єр-міністр України Денис Шмигаль.

160 тіл українських військових, які повернули під час обміну з російською стороною, були з руїн "Азовсталі". Їх вже доставили до Києва, заявили в Асоціації родин захисників "Азовсталі". Щонайменше 52 загиблих є азовцями, повідомила прес-служба Азова. Зеленський заявив, що в полоні перебувають ще 2500 бійців.

Володимир Зеленський повідомив, що ні його, ні Кулебу не запросили на переговори рф і Туреччини, де розглядатимуть питання експорту зерна Чорним морем.

РПЦ напряму підпорядкувала собі три кримські єпархії УПЦ (МП) та створила окрему Кримську митрополію на чолі з митрополитом Кримським і Сімферопольським Лазарем. Повідомляється, що рішення ухвалене у відповідь на звернення самих кримських голів єпархій та через «практичну неможливість регулярного зв’язку цих єпархій з Київською митрополією».

Заступник міністра освіти і науки Андрій Вітренко повідомив, що з 1 вересня заняття проводитимуть у навчальних закладах. Про це він сказав у ефірі телемарафону. Також він додав, що зміни навчальних програм передбачають блок з протимінної діяльності як частину предмета «Захист Вітчизни».

Російський публіцист Алєксандр Нєвзоров ще не отримав громадянство України. За словами секретаря РНБО Олексія Данілова в ефірі 24 каналу, запит Нєвзорова дійсно є, але рішення ще не ухвалювали. Раніше президент Володимир Зеленський також повідомив, що Нєвзоров подавався на громадянство, але не уточнив, чи блогер отримав його. Сам Нєвзоров раніше повідомляв, що паспорта на руках ще не має, але відповідний указ начебто вже підписаний президентом.

Прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький повідомив, що Польща підписує «один із найбільших збройових контрактів за останні 30 років — на продаж зброї українцям» для захисту від російської агресії. Суму контракту не вказано, втім Укрінформ з посиланням на прем’єра Польщі пише про суму в 2,7 млрд злотих (близько $650 млн).

Новини регіонів та з фронту за день ви можете почитати тут

Також підписуйтесь на канал Тижня у Telegram

Про світ

Британський прем’єр Джонсон залишиться на посаді — він отримав вотум довіри від депутатів-консерваторів. На підтримку прем'єра проголосувало 211 депутатів, проти — 148. Тепер Джонсон захищений від відставки на рік, бо формально отримав імунітет на найближчий рік. Проте його критики у партії вже шукають способи знову кинути виклик. Восени Комітет британського парламенту з привілеїв повинен оцінити, чи не ввів Джонсон в оману парламентарів у контексті «Патігейту», який ще триває. Це, а також найближчі проміжні вибори, можуть підірвати позиції Джонсона.

Австралія розцінює перехоплення свого літака P-8A Poseidon китайським винищувачем J-16 як акт агресії, заявив прем'єр-міністр країни Ентоні Альбанезе. За даними австралійського Міноборони, 26 травня літак Королівських військово-повітряних сил Австралії був перехоплений китайським J-16 під час патрулювання над Південно-китайським морем.

Військові навчання НАТО Ramstein Dust II-2022 (RADU II-22) відбудуться з 20 по 28 червня в Туреччині, йдеться у повідомленні прес-служби Міністерства національної оборони Туреччини. Маневри Північноатлантичного альянсу з розгортання та приведення до готовності будуть організовані на базі командування 3-ї головної реактивної бази у турецькій Коньї.

Болгарія отримала перший танкер із США зі зрідженим природним газом. Він розвантажується не на терміналі в Греції, як передбачалося, а в Туреччині. У травні стало відомо, що Болгарія отримуватиме постачання скрапленого природного газу з США за цінами нижче "газпрому" з червня 2022 року.

Президент США Байден оголосив надзвичайний стан в країні через дефіцит електроенергії. У заяві Байдена йдеться, що є кілька факторів, які загрожують достатньому виробництву: збої на енергетичних ринках, спричиненні вторгненням росії в Україну та екстремальні погодні явища, що посилюються кліматичними змінами.

Країни ЄС погодилися на запровадження єдиного стандарту для порту заряджання мобільних пристроїв. Єврокомісія пішла на рішення, яке називають «політичною інтервенцією» в ринкові справи після того як компанії провалили переговори для вирішення питання. Влада ЄС вже понад 10 років наполягала на введенні єдиного стандарту.

Рішення означає, що користувачам не доведеться шукати різні зарядні пристрої для продукції різних компаній. Згодом це мають поширити й на ноутбуки. Очікується, що найбільше постраждає компанія Apple, адже більшість пристроїв на Android уже використовують USB Type-C, який з осені 2024-го і стане універсальним.

Світовий банк знизив прогноз зростання світової економіки цьогоріч з початкових 4,1% до 2,9%. Раніше показник уже знижували до 3,2%. Це посилює ризик так званої «стагфляції» – зростання цін при малому темпі зростання виробництва. Передусім це позначиться на країнах з малим і середнім рівнем доходів, де може відбуватися падіння економічного розвитку. Схожа ситуація відбувалася в економіці у 1970-ті, коли експортери нафти домовилися про багаторазове зростання вартості сировини.

Сирійські курди можуть перейти на бік Башара Асада, якщо Туреччина розпочне свою військову операцію в країні. Командування курдських сил на зустрічі визначило Анкару як головну загрозу для себе, а в офіційній заяві за підсумками зустрічі йдеться про можливу «координацію з силами, підконтрольними Дамаску».

У Сполучених Штатах оприлюднили електронний лист, надісланий представником штабу Дональда Трампа групі республіканців, яких залучали до проведення «альтернативних виборів» у штаті Джорджія. Це було в грудні 2020-го, у розпал намагань Трампа поставити під сумнів перемогу Джо Байдена на виборах президента США. Представник штабу пише, що мета – «забезпечити перемогу Трампа», але це треба тримати у таємниці. Зараз у країні триває офіційне розслідування тих подій.

Автор:
Тиждень