Головні новини України та світу 5 липня. Коротко

5 Липня 2022, 21:26

Новини регіонів та з фронту за день ви можете почитати тут

Також підписуйтесь на канал Тижня у Telegram


Про Україну

Вчора уряд презентував Fast Recovery план на конференції в Лугано. Fast Recovery – проєкт відновлення критично важливої пошкодженої інфраструктури. Це те, що потрібно робити негайно. Загальний бюджет Fast recovery становить – майже $17,4 млрд. У списку об'єктів житловий фонд, дитячі садки, школи, лікарні, тощо. Тимчасово окуповані території в плані до розрахунку не беруться.

Норвегія, Швейцарія та Нідерланди нададуть Україні фінансову допомогу сумарно у понад мільярд євро. Гроші мають надійти впродовж двох років і підуть, зокрема, на відновлення, гуманітарну та бюджетну підтримку.

Призовники, військовозобов’язані та резервісти можуть залишати місце проживання лише за умови наявності дозволу військкомату, — Генштаб. Для виїзду за межі областей військовозобов'язані мають отримати дозвіл у ТЦК та СП. «Жодних вказівок на перешкоджання переміщенню осіб упродовж найближчих днів з боку військового командування не надавалося», – зазначили у Генштабі.

Володимир Зеленський доручив міністру оборони, начальнику Генштабу і Головнокомандувачу ЗСУ завтра доповісти деталі рішення про отримання дозволів на виїзд за межі області військовозобов’язаним. «Прошу Генеральний штаб надалі не ухвалювати без мене подібних рішень», – сказав президент у зверненні.Перемовини щодо розблокування портів поки що проходять у двосторонньому форматі Україна-Туреччина, повідомив Суспільному посол України в Туреччині Боднар. 

СБУ викрила на державній зраді помічника нардепа України Юрія Здебського— посадовець зливав ФСБ розвіддані про політичний курс, зміцнення кордону з рф та проведення АТО/ООС. За це він щомісячно одержував від російських спецслужб до $4000. 

Від Азербайджану до України прямує гуманітарний вантаж, повідомив Надзвичайний і Повноважний Посол України в Азербайджанській Республіці Владислав Каневський. Це вже восьмий літак від початку повномасштабного вторгнення із допомогою Україні, а збір допомоги є ініціативою міста Сумгаїт.

Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль передав від імені України заявку на вступ нашої держави до Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) Генеральному секретарю Матіасу Корману. ОЕСР – міжнародна організація, до якої входять розвинені європейські та світові держави на кшталт США, Ізраїлю, Австралії, країн Балтії, Канади, Японії тощо. Організація виступає майданчиком до обговорення потенційних угод між країнами-членами у міжнародному співробітництві.

Про світ

Сєргєй Лавров проводить переговори в Улан-Баторі. Монголія відкриває азіатське турне міністра, яке завершиться 7-8 липня в Індонезії. На переговорах із главою МЗС Монголії Батмунхійн Батцецег російський міністр відзначив прогрес у відповідності до схеми газопроводу «Союз Схід» з рф у КНР територією Монголії. Також обговорили питання співробітництіа по лінії ШОС.

Італія оголосила надзвичайний стан через посилення посухи, яка вразила п’ять північних регіонів останніми тижнями, оголосив офіс прем’єр-міністра Маріо Драгі. Кабінет міністрів затвердив надзвичайний стан в Емілії-Романьї, Фріулі-Венеції-Джулії, Ломбардії, П’ємонті та Венето до 31 грудня, йдеться в заяві уряду в понеділок, і виділив 36,5 мільйона євро для допомоги постраждалим.

Уряд Великої Британії з 5 липня запроваджує нові економічні, торговельні та транспортні санкції проти Білорусі, оскільки режим лукашенка продовжує активно сприяти путінському вторгненню в Україну. Як передає Укрінформ, про це йдеться в повідомленні уряду країни. Таким чином, на білорусь поширюються значна частина обмежувальних заходів, які вже запроваджено проти росії, зокрема заборона на імпорт і експорт товарів на суму близько 72 млн доларів.

Щонайменше шестеро людей загинули, два десятки отримали поранення під час стрілянини на параді до Дня незалежності США в містечку Гайленд-Парк штату Іллінойс. Підозрюваного вже затримали. Джо Байден звернувся до нації та іще раз наголосив на більшому контролі за обігом зброї в країні.

Сьогодні країни-члени НАТО підписали протокол про приєднання Фінляндії та Швеції, що дозволяє їм приєднатися до альянсу після ратифікації рішення всіма союзниками по Альянсу. Протокол декларує, що Гельсінкі та Стокгольм можуть брати участь у зустрічах НАТО та мати більший доступ до розвідданих, але не будуть захищені статтею про оборону НАТО, згідно з якою напад на одного союзника є нападом на всіх, до ратифікації. Ймовірно, цей процес займе до року часу перед остаточним вступом країн до Альянсу.

Спеціальний посланник США з питань Ірану Роберт Меллі заявив, що Іран додав деякі вимоги до переговорів щодо ядерної угоди, які не пов’язані з програмою, а також, що країна досягла тривожного прогресу у збагаченні урану. У 2015 році ряд країн, зокрема Іран та США, підписали договір, за яким Тегеран має обмежити свою ядерну програму в обмін на зменшення санкційного тиску. Втім зараз країна навпаки демонструє збільшення видобутку ядерного палива, хоча каже, що прагне отримати атомну енергію лише для цивільних цілей. Непов’язані з угодою вимоги включали деякі моменти, які Сполучені Штати не можуть зробити частиною переговорів, сказав Міллі без уточнення про які саме умови йдеться.

Норвезькі працівники нафтових родовищ сьогодні розпочали страйк у зв’язку з припиненням видобутку нафти та газу в країні, повідомила профспілка, яка очолює протести. Страйкуючі робітники трьох родовищ вимагають підвищення заробітної плати, щоб компенсувати зростання інфляції. Це відбувається на тлі підвищення цін на нафту та газ, особливо коли поставки газу до Європи зменшились після скорочення російського експорту. Страйк матиме «суттєвий вплив на експорт газу», повідомляє Норвезька нафтогазова асоціація на своєму сайті. «Близько 13% щоденного експорту газу з Норвегії буде втрачено». У вівторок видобуток нафти і газу скоротиться на 89 000 барелів нафтового еквіваленту на добу.

Автор:
Тиждень