Головні новини України та світу 4 липня. Коротко

4 Липня 2022, 21:47

Новини регіонів та з фронту за день ви можете почитати тут

Також підписуйтесь на канал Тижня у Telegram


Про Україну

Глава розвідки Міноборони Кирило Буданов переконаний, що на нинішньому етапі не існує загрози наступу на Україну білоруської армії, а збільшення ракетних обстрілів пояснює зміною керівника російських військ в Україні, яким став командувач повітряних сил, – з інтерв’ю Буданова РБК-Україна.

Також к розвідці попередили родичів полонених не передавати інформацію про них неперевіреним особам. Це можуть бути спецслужбовці рф під виглядом уповноважених державних служб або «громадських організацій». Така інформація може нашкодити полоненому.

О 14:30 за київським часом у швейцарському Лугано стартує перша конференція з питань відновлення України. На ній презентують план української сторони. Конференція триватиме два дні.

Мінцифри запустило бета-тест пенсійного посвідчення та посвідки на проживання у «Дії» — згодом функція з’явиться у застосунку.

Закінченням війни з росією буде вихід України на свої кордони 1991 року — це може статися наступного року, вважає голова української розвідки Буданов.

В Маріуполі проблема води залишається головною проблемою міста. Жителі змушені з ранку долати кілометри, аби потрапити в черги в пунктах набору води, якщо вистачить набрати води, повідомив радник міського голови Маріуполя Петро Андрющенко. Він додав, що до 3% маріупольців мають доступ до води.

Прем’єр-міністерка Швеції Магдалена Андерссон приїхала з візитом до України та відвідала Бучу та Бородянку. Урядовиця також побувала на місці масового поховання людей у Бучі.

На конференції в Лугано сьогодні обговорювали післявоєнне відновлення України, зокрема прозвучали прогнози, що коштувати відновлення може понад $750 мільярдів, частину з яких надасть ЄС. Також буде створено контролюючий орган щодо використання коштів відбудови.

На Ізюмському напрямку знищено російський склад з боєприпасами – ОВА.

Колаборанти заявили про створення маріонеткового «уряду Херсонської області». Про це оголосили після приїзду до області заступника керівника адміністрації президента РФ, заступником голови «уряду» став нардеп-зрадник від «Слуги народу» Олексій Ковальов.

Про світ

Приватні грецькі компанії постачають Росії танкери для перевезення нафти і таким чином рятують кремль від нафтового ембарго. Про це заявив глава МЗС України в інтерв’ю виданню LB. «Не урядові компанії, я не звинувачую уряд Греції, але приватні грецькі компанії є найбільшими постачальниками, які, по суті, витягують Росію з зашморгу нафтового ембарго. Це факт», – зазначив Клуба. Кіпр,за його словами, надає порти.

У Німеччині вперше з 1991-го зафіксували місячний дефіцит торгового балансу в травні. Причинами стали стрімке зростання витрат на імпорт через здорожчання енергоносіїв, а також іжі і сировини для виробництв на 30% у порівнянні з роком раніше. Водночас відбувається зниження попиту на німецькі товари за кордоном у зв’язку з похмурими очікуваннями в економіці. Продажі за кордон упали на 0,5%, а імпорт неочікувано ще й зріс на 2,7%. У підсумку дефіцит становить близько 1 млрд.

Енергетика Шрі-Ланки у фактичному стані колапсу. Запасів бензину на острові лишилося менше, ніж на день споживання. Черги на заправках у столиці країни Коломбо розтягнулися на кілометри. В країні закривають школи, оскільки батьки не можуть доставляти дітей на навчання. Насосні станції без енергії вже кілька днів. Біля заправок періодично виникають сутички, повідомляє Al Jazeera. За словами глави уряду Раніла Вікремесінге, найближча доставка палива морем має відбутися 22 лютого. Причиною став дефіцит валюти в країні. Шрі-Ланка кредитувалася у Індії та інших державах і купувала паливо. Однак економіка країни до середини 2022-го обрушилася через обсяг боргів, а влада констатувала дефолт. Наразі йдуть перемовини про кредит від МВФ у розмірі 3 млрд, але за це вимагатимуть чіткої програми зниження міжнародних боргів.

Переговори про вступ Фінляндії до НАТО, які відбувалися у Брюсселі, завершились. Очікується, що протокол про приєднання буде підписано завтра, 5 липня, після чого Фінляндія стане членом-спостерігачем в Альянсі,  — Укрінформ, з посиланням на національний мовник Yle. На переговорах про вступ до НАТО обговорювалися зобов'язання, пов'язані з членством в Альянсі та Північноатлантичним договором.

Голова Міжнародної енергетичної агенції Фатіх Біроль заявив на своїй сторінці у Twitter, що за останній місяць США вперше змогли обійти РФ за кількістю поставленого до країн Євросоюзу газу. «Нещодавнє різке скорочення росією постачання природного газу до ЄС призвело до того, що це перший місяць в історії, коли ЄС імпортує більше газу через ЗПГ із США, ніж трубопроводом із росії», — написав він. При цьому жителям Європи потрібно терміново скорочувати витрати газу, щоби встигнути заповнити сховища перед «суворою зимою», зазначив Біроль.

В Автономній Республіці Каракалпакстан на північному заході ??Узбекистану в ході протестів загинули 18 людей, 243 – поранені, повідомляє Генпрокуратура Узбекистану. Неузгоджені демонстрації були пов'язані із внесенням поправок до Конституції Узбекистану щодо зміни статусу Каракалпакстану. Як повідомили у Республіканській Генпрокуратурі Узбекистану, серед постраждалих – 38 співробітників сил безпеки. 94 особи було госпіталізовано, стан кількох людей оцінюється як тяжкий. Сили безпеки затримали 516 людей. Президент Узбекистану Шавкат Мірзієєв на фоні протестів заявив, що статусу Каракалпакстану буде збережено, виконавши вимогу протестуючих.

Президент Франції Еммануель Макрон оновив уряд після того, як його правлячий альянс не зміг отримати парламентську більшість минулого місяця. У понеділок президент зробив кілька ключових змін на високих посадах і, нарешті, поступився тиску громадськості, й усунув Дем'єна Абада, міністра солідарності та соціальної згуртованості, проти якого зараз триває розслідування у зґвалтуванні.

Автор:
Тиждень