Головні новини України та світу 27 червня. Коротко

27 Червня 2022, 20:21

Новини регіонів та з фронту за день ви можете почитати тут

Також підписуйтесь на канал Тижня у Telegram


Про Україну

Керівництво рф втягує білорусь у війну з Україною і робить це активніше, ніж у лютому чи навесні, – президент України Володимир Зеленський. «Ви в змозі не дати нікому вирішувати за вас, що на вас чекає далі», – звернувся він до простих білорусів.

Керівництво республіки білорусь продовжує надавати військову підтримку російській федерації, зокрема, до Білгородської області відправлено чергову партію боєприпасів обсягом до 20 вагонів, – Генштаб ЗСУ.

Рінат Ахметов подав позов проти росії у Європейський суд з прав людини. Він вимагає компенсації за грубі порушення його прав власності під час неспровокованої воєнної агресії росії. Йдеться про блокаду, мародерство, знищення і перенаправлення потоків зернових і металів.

Президентка Модови Мая Санду приїхала з візитом до України. Лідерка відвідала Ірпінь, Бучу та Бородянку для огляду військових злочинів військових рф у війні. На сьогодні запланована зустріч Санду та Зеленського.

Сьогодні триває Мадридський саміт НАТО – Володимир Зеленський вже виступив перед лідерами «великої сімки», подякував за підтримку і закликав надати Україні сучасну протиракетну оборону.

Компанія Baykar повідомила, що надасть Україні безкоштовно три безпілотники «Байрактар», на які українці зібрали 600 мільйонів гривень за три доби.

Збройні сили Білорусі можуть влаштувати провокації в прикордонних з Україною районах. Також очікується продовження ракетних запусків з території Білорусі, — ГУР.

США цього тижня оголосять про надання Україні систем ППО середньої та великої дальності, — радник президента США Джейк Салліван.

Про світ

У росії дефолт по зовнішніх боргах уперше з 1918 року. У неділю, 26 червня, закінчився пільговий період для виплати відсотків у розмірі 100 млн, які слід було сплатити до 27 травня. Це і вважається дефолтом. На думку журналістів Bloomberg, це стане радше символічним додатком до вже існуючих проблем російської економіки, пов’язаних із санкціями. 

У Німеччині триває саміт G7, однією з ключових тем якого стала протидія російській агресії. Але вже потрохи говорять і про майбутню зустріч у форматі G20 в Індонезії у листопаді. Зокрема, Німеччина та ЄС не виключають участі в саміті, незважаючи на запрошення, яке Індонезія надіслала президенту росії Владіміру Путіну. Олаф Шольц заявив, що розвинені економіки та ті, що розвиваються, продовжують відігравати «велику роль» і співробітництво є ключовим. Він каже, що прийме остаточне рішення про участь у саміті «незадовго до вильоту». Голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн також не виключає зустрічі з путіним у листопаді. «Також важливо сказати йому в обличчя, що ми про нього думаємо», – зазначила вона.

Заборона конституційного права на аборт Верховним судом США продовжує бути однією з ключових тем. Рішення суду прокоментували представники влади в інших країнах, зокрема, союзницьких США. Тональність в цілому критична. У суботу надійшла реакція від  Ватикану, щоправда, не зі слів самого Папи Римського Франциска. Позицію опублікували в редакційній статті на порталі Vaticannews – по суті офіційному виданні Ватикану. «Активісти, які борються з абортами, мають турбуватися про інші проблеми, які можуть загрожувати життю, наприклад, легкого доступу до зброї, бідності і зростання материнської смертності», – написав Андреа Торніеллі, глава редради. За його словами, активісти проти абортів в цілому мало опікуються питаннями, що стосуються життя. 

Китай посилює антинатівську риторику напередодні саміту Альянсу в Мадриді наступного тижня, пише Радіо Вільна Азія. Зокрема, прес-секретар МЗС Китаю Ван Веньбінь назвав НАТО «продуктом холодної війни», в якому домінують Сполучені Штати. «Це інструмент для США, щоб зберегти свою гегемонію та впливати на європейський ландшафт безпеки, явно суперечить тенденції нашого часу», — сказав він у коментарі, опублікованому в англійському виданні газети правлячої Комуністичної партії Китаю (КПК). Аналітики вважають, що заява може бути частиною зусиль Китаю переконати Європу в тому, що союз із США не безальтернативний, а Китай не так уже й підтримує владіміра путіна.

НАТО суттєво збільшить кількість військ у стані підвищеної готовності – до понад 300 000 осіб. Інші ж члени альянсу мають намір прийняти нову стратегію, за якою москва тепер є прямою загрозою для НАТО.
Як зазначив генсек альянсу Єнс Столтенберг на саміті у Мадриді, росія відійшла від діалогу, який НАТО намагався налагодити з нею протягом багатьох років, втім кремль сам обрав таку тактику і на неї буде відновідна реакція. Столтенберг заявив, що НАТО трансформує свої наявні сили швидкого реагування, Сили реагування НАТО, які вже налічують близько 40 тисяч війських у високій готовності, і збільшить загальну кількість до «значно за 300 тисяч».

На Шрі-Ланці через кілька днів може закінчитись паливо. Через це уряд закриває школи і видає укази державним службовцям працювати з дому. Людям, які стоять в черзі за бензином, військові роздають жетони, щоб ті зберегли свої місця в черзі. Наразі країна переживає найгіршу економічну кризу за довгий час, коли валютні резерви знаходяться на рекордно низькому рівні. Острів з населенням 22 млн намагається сплатити за основне імпортне продовольство, ліки та, що найголовніше – паливо. Через дефіцит постраждають ключові галузі Шрі-Ланки, до прикладу, швейне виробництво є важливим джерелом заробітку, але без палива воно зупинить виробництво. Уряд наразі веде переговори з МВФ про можливу допомогу, втім часу залишилось обмаль – Reuters пише, що палива в країні залишилось на 7-10 днів. Через глибоку кризу люди намагаються втекти з острова. Так вранці в понеділок заарештували 54 людини біля східного узбережжя, коли вони намагалися випливти на човні з країни.

Кількість загиблих дітей під час минулотижневого землетрусу на південному сході Афганістану зросла щонайменше до 155, заявили в ООН. Офіс ООН з координації гуманітарних питань повідомив про ще 250 дітей, які отримали поранення в результаті землетрусу магнітудою 6 балів. Природний катаклізм обрушився на гірські села в провінціях Пактика і Хост поблизу кордону з Пакистаном. Афганські керівники з Талібану оцінили загальну кількість жертв землетрусу в 1150, ще сотні отримали поранення. В ООН запропонували нижчу оцінку в 770 жертв, хоча попереджається, що ця цифра може зрости.

Президент Фінляндії Саулі Нііністо та прем’єр-міністерка Швеції Магдалена Андерссон мають зустрітися з Реджепом Тайіпом Ердоганом у Мадриді разом із Єнсом Столтенбергом, генсеком НАТО у вівторок, щоб переконати турецького лідера відмовитися від заперечень проти членства скандинавів у НАТО. Їхній зустрічі передує раунд переговорів, організований НАТО в Брюсселі. Саміт надає «можливість, яку ми повинні використати» для досягнення прогресу у заявках на членство, сказав Столтенберг журналістам у понеділок. Хоча всі сторони наполягають, що мадридський саміт альянсу не є кінцевим терміном для врегулювання конфлікту Фінляндії та Швеції з Туреччиною, тиск продовжує наростати через побоювання, що ситуація зайде в глухий кут і вступ країн до союзу не просуватиметься.

Автор:
Тиждень