Головні новини України та світу 24 травня. Коротко

24 Травня 2022, 19:53

Про Україну

Моряки каспійської флотилії рф відмовляються виконувати бойові завдання через аварійний стан кораблів. Запроваджені санкції не дозволяють повноцінно обслуговувати та ремонтувати навігаційне обладнання і дизельне устаткування бойових кораблів, – розвідка Міноборони.

Британська розвідка інформує, що Україна зберігає ефективне командування і контроль над фронтом довкола Сєверодонецка, але завдяки артилерії росія досягла локальних успіхів у цьому районі.

Спецслужби рф використовували мобільні ігри для вербування українських дітей – учасники гри мали шукати так звані «коробки» з віртуальними призами, які можна обміняти на електронні гроші. Проходячи маршрут, діти фотографували місцевість, об’єкти військової та критичної інфраструктури в різних населених пунктах – СБУ.

Рада ЄС скасувала всі мита на українські товари – протягом одного року ввізне мито на весь український експорт до Європейського Союзу не сплачуватиметься. 

Україна готова повернутись до перемовин з Росією після деокупації тих територій, які російські військові захопили після 24 лютого, повідомив президент Зеленський.

Прем’єр-міністр Угорщини Орбан оголосив про запровадження в країні надзвичайного стану з 25 травня через війну в Україні та "економічну кризу, до якої вона призвела".

Новини регіонів та з фронту ви можете почитати тут

Також підписуйтесь на канал Тижня у Telegram 

Про світ

У Білому домі та світі думають, що саме мав на увазі Джо Байден, коли казав стосовно військового захисту Тайваня. Раніше він заявив, що США мають "зобов’язання" військово захистити острів. Коментар спричинив гостру критику з боку Китаю, а чиновники Білого дому стали пояснювати пресі, що все не так радикально.

"Політика взагалі не змінилася, і я стояв на цьому, коли робив свою заяву", – продовжив тему Байден сьогодні на зустрічі з лідерами QUAD. Однак спростовувати попередній коментар не став.

Росія відкликала заявку на проведення Всесвітньої виставки "Експо-2030". Там пояснили це "нечесною конкуренцією". Серед претендентів на виставку українська Одеса.

Туреччина опублікувала список своїх вимог для того, щоб Анкара погодилася на членство у НАТО Швеції та Фінляндії. Там припинення підтримки курдів та ґюленістів; зняття ембарго та санкцій за дії Туреччини в Сирії та "глобальна співпраця для боротьби з тероризмом".

Експрезидента Молдови, проросійського Ігоря Додона затримали у його будинку за підозрою в корупції та державній зраді. Підставою стала історія трирічної давнини, коли у ЗМІ оприлюднили відеозапис нібито отримання Додоном хабаря від місцевого олігарха Владіміра Плахотнюка.

У Великій Британії триває "патігейт". Телеканал ITV опублікував нові фото, які доводять, що Боріс Джонсон відвідував вечірку під час заборон у зв'язку з COVID-19. При цьому він нібито не отримав штраф від поліції, хоча щонайменше одна особа, яка перебувала там само – отримала.

Російські та китайські військові літаки провели спільні навчання з патрулювання Азіатсько-Тихоокеанського регіону сьогодні, в останній день візиту Байдена до Азії. Міністр оборони Японії Нобуо Кіші назвав цей крок провокацією – це вперше Пекін й Москва провели спільні навчання від 24 лютого. Також перед візитом глави США з’явилась інформація, що Північна Корея готувалась до випробування ядерної зброї. Це розглядали і як намагання відвернути увагу від епідемії коронавірусу в країні, і як спробу провокації перед приїздом Байдена.

З початком війни Німеччину активно закликають припинити газові стосунки з росією. Проте в країні не поспішають повністю розривати постачання – шукають альтернативні джерела палива. Так Олаф Шольц під час туру по Сенегалу заявив, що хоче реалізувати з африканською країною спільні газові проєкти та проєкти з відновлюваної енергетики, передає CNN. Раніше в німецькому уряді заявили, що Берлін може допомогти в дослідженні газового родовища в Сенегалі.

Також у світі все частіше говорять про ймовірний голод, який росія спричинить блокадою українських портів – віцепрезидент Єврокомісії Маргарітіс Схінас під час форуму в Давосі заявив Bloomber, що крім безпосередньо нестачі їжі, може початись "безладна" міграція в Європу з Африки та Близького Сходу. 

Президент Філіппін Родріго Дутерте розкритикував Путіна за війну в Україні. Лідер назагал мав позитивне ставлення до Кремля, але у відповідь на те, що Москва називає "спецоперацією", Дутерте сказав, що це насправді повномасштабна війна проти "суверенної нації". Родріго Дутерте відомий жорстокою кампанією по боротьбі з наркотиками, в ході якої загинуло більш ніж 6000 підозрюваних, і це лише офіційна цифра. "Багато хто каже, що я і Путін обидва вбивці… Але я вбиваю злочинців, я не вбиваю дітей і старих", – сказав Дутерте.

Російський дипломат в Женеві Борис Бондарев подав у відставку, пояснивши це тим, що йому «ніколи не було так соромно за свою країну, як після 24 лютого». Він розіслав листа із поясненням свого рішення колегам, в якому пояснив, що  росія перетворилась "в якийсь тотальний жах, загрозу для світу".
Як відмітили у New York Times, Бондарев "мав це  знати, бо витратив свою кар’єру на пропагування зовнішньої політики Путіна".

Автор:
Тиждень