Головні новини України та світу 20 червня. Коротко

20 Червня 2022, 21:27

Новини регіонів та з фронту за день ви можете почитати тут

Також підписуйтесь на канал Тижня у Telegram

Про Україну

Розслідування The New York Times: Серед 2 000 індентифікованих боєприпасів, якими обстрілювали Україну, щонайменше 210 — заборонені міжнародними договорами. Редакція дослідила понад 1000 знімків, зроблених їхніми фотожурналістами та фотографами, які працюють на місцях в Україні. Також видання знайшло докази понад 330 одиниць іншої зброї, яку використали проти цивільних спорудах або поблизу них.

Зі свіжого перехоплення СБУ розмов окупантів вияснили, що грабувати та мародерити дозволив сам президент Владімір Путін. За словами окупанта на записі, голова Кремля навіть підписав відповідний указ, за яким буцімто не наставатиме кримінальна відповідальність за крадіжки.

Верховна Рада ратифікувала Стамбульську конвенцію. За проголосували 259 депутатів. Конвенція спрямована на реалізацію прав низки категорій людей, хоча офіційно називається «про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу із цими явищами». Конвенція згадується в рекомендаціях Єврокомісії стосовно надання Україні статусу кандидата на членство у ЄС. Україна підписала документ ще 2011 року, втім не ратифіковувала через хибне трактування деяких положень частиною населення.

В окупаційній адміністрації Криму заявили про удар українських сил по бурових «Чорноморнафтогазу», більш відомих як «вишки Бойка». У військовому командуванні України наразі цю інформацію не підтвердили. Російські війська зайняли вишки у 2014-му і за багатьма аргументованими повідомленнями використовували їх для розвідки і ППО в Чорному морі.

Суд заборонив проросійську партію ОПЗЖ. Співголова партії Юрій Бойко уже заявив, що оскаржуватиме рішення. Він має на це 20 днів. ОПЗЖ – 11 прокремлівська партія, заборонена протягом нещодавніх тижнів, повідомляє рух «Чесно».

Ексмеру Києва Леоніду Черновецькому оголосили про підозру. За даними слідства, Черновецький на своїй сторінці у Фейсбуці закликав визнати так звані «Л/ДНР» і стверджував, що це необхідно. Офіс Генпрокурора оголосив колишньому міському голові столиці про підозру за публічні заклики до зміни меж та державного кордону України.

ВВП України у І кварталі 2022 року впав на 15,1% порівняно з аналогічним періодом минулого року за даними Держстату. Якщо припустити незначне зростання ВВП у січні та лютому, то це означає, що у березні Україна втратила до половини ВВП порівняно до березня минулого року – Центр економічної стратегії. 

Про світ

Влада Казахстану заблокувала на своїй території 1700 вагонів з вугіллям, яке транзитом доставлялося до Росії. Про це інформують росЗМІ. Офіційною причиною такого кроку називається дотримання антиросійських санкцій, запроваджених Євросоюзом. Цьому передувала заборона путіним експорту казахської нафти до рф. Відносини між країнами почали різко псуватись після виступу президент Казахстану Касим-Жомарта Токаєва на економічному форумі в Петербурзі, де той відмовився визнавати «лднр» та назвав їх «квазідержавами».

У Франції на парламентських виборах у другому турі переміг блок Макрона, але коаліція не змогла набрати потрібну кількість голосів виборців, щоб зберегти більшість у парламенті. Президентський блок "Разом" не здобув 289 голосів, потрібних для збереження контролю над Асамблеєю, набравши всього 245 місць. Лідер крайніх лівих Жан-Люк Меланшон зі своїм об'єднанням основних партій лівого напрямку під назвою Nupes здобув 131 мандат, а Марін Ле Пен та її ультраправа партія «Національне об’єднання» здобула 89 місць — майже у десять разів більше, ніж мала дотепер.

Міністри закордонних справ Євросоюзу проведуть зустріч сьогодні в Люксембурзі. «Рада ЄС, по-перше, привітає повернення Данії до Спільної політики з безпеки й оборони, – ми отримаємо відповідний документ від міністра закордонних справ Данії. По-друге, міністри обговорять відносини ЄС-Україна, ЄС-Молдова та ЄС-Грузія. Це важливий крок, ознака того, що ЄС готовий підтримати та прийняти сусідів, що хочуть приєднатися до нас та є нашими близькими за переконаннями партнерами», — Жозеп Боррель, високий представник ЄС.

Росія погрожує Литві через заборону на залізничний транзит у Калінінградську область. Вільнюс увів заборону 18 червня і вона охоплює 40-50% усіх вантажів з Росії в балтійський регіон. У серпні до переліку можуть додати нафтопродукти. До російського мзс викликали повірену в справх Литви Віргінію Умбрасене. Їй заявили «рішучий протест», а дії Вільнюса назвали «провокативними» і «відкрито ворожими». Також заявлено, що у разі подальшої блокади «Росія залишає за собою право на дії щодо захисту своїх національних інтересів». Чимало російських політиків уже заявляють про необхідність «жорстких дій», будь-якими «обраними нами способами».

Найбільша у Німеччині профспілка металургів IG Metall шукає способи домогтися підвищення зарплат на 7-8% для майже 4 млн працівників галузей металургії та електроніки. Це відбувається на тлі найбільшої за 13 років інфляції. Голова профспілки Йорг Хофманн закликав політиків допомогти. За його словами, компенсація інфляції в нинішній ситуації «не може бути завданням лише колективних переговорів». Інфляція в Німеччині досягла чергового максимуму в травні, ціни виросли на 8,7% порівняно з минулим роком, пише Bloomberg.

У Великій Британії ж готуються до найбільшого за останні 30 років страйку залізничників. Він почнеться вже у ніч на вівторок. Також страйк триватиме у четвер і суботу. Причини ті самі: вимоги переглянути зарплати на тлі інфляції.

З Ефіопії надходять повідомлення про етнічні чистки. За словами свідків, понад 100 людей, переважно з етнічної групи амхара, вбиті під час нападу в регіоні Оромія в Ефіопії. У цьому звинвачють Армію визволення оромо (інша етнічна група). Двоє інших свідків сказали, що загинули понад 200 людей, пише Al Jazeera. Регіональний уряд Оромії підтвердив напад, в АВО заперечють свою причетність. Рівень насильства на півночі Ефіопії зростає після того як у 2020-му поновилося протистояння центральної влади з місцевою опозицією.

Премʼєр-міністр Угорщини Віктор Орбан підтримує надання Україні та Молдові статусу кандидата на вступ до ЄС. Це офіційне повідомлення його прес-служби. Понад те, Орбан виступає за надання статусу ще Грузії та Боснії і Герцеговині.

Автор:
Тиждень