Головні новини України та світу 2 серпня. Коротко

2 Серпня 2022, 21:06

Підписуйтесь на канал Тижня у Telegram

Найбільшого галасу в Україні наробила новина про викриття мережі ботоферм, яка обслуговувала водночас і російські інтереси, і, нібито, виконувала замовлення однієї з політсил для критики влади і дестабілізації в країні.

Операцію провели спільно поліція та СБУ під процесуальним керівництвом Генпрокуратури. У Єдиному реєстрі судових рішень немає жодного документу про цю справу, отже, до моменту обшуків підозру нікому не оголошували, а публікацію ухвали про них від терміновано (це звична практика – Ред.)

Поліція та СБУ опублікували окремі повідомлення про справу. У звіті поліції повідомили про сім обшуків, а також «офіси зловмисників» у Києві, Вінниці та Харкові. Там є згадка про розповсюдження інформації для «дестабілізації соціально-політичної ситуації», але не згадуються політсили.

Про замовлення однієї з політсил йдеться у звіті СБУ. Там також згадують, що очолював ботоферму «громадянин РФ, який жив у Києві та позиціонував сенбе як «політичний експерт».

«За даними слідства, він організував інформаційно-підривну діяльність на замовлення однієї з вітчизняних політсил», – йдеться у тексті.

Одразу низка ЗМІ з посиланням на власні джерела повідомили, що замовниками є партія «Європейська солідарність» екс-президента Петра Порошенка. У партії це заперечили і заявили про «чорний піар» з боку влади. «Але партії вистачить сил і витримки, щоби не піддатися на провокації, не зірватися у вир згубного протистояння доти, доки всі разом ми не переможемо путіна», – додали у заяві політсили.


Ситуація на фронтах, за даними Генштабу: противник вдається до обстрілів практично на всіх напрямах. На сході намагається проводити штурмові дії в багатьох місцях. Однак має частковий успіх тільки у напрямку Відродження – Кодема (на Бахмут) та Донецьк – Піски. Також на сході «систематичним застосуванням засобів вогневого ураження противник намагається скувати дії наших військ та не допустити їх перекидання на загрозливі напрямки».

На Південнобузькому напрямку ворог зосереджує зусилля на утриманні зайнятих рубежів та недопущенні наступу підрозділів Сил оборони. Намагається відновити втрачене положення.

Також українське командування повідомило, що росіянам досі не вдалося знищити бодай одну систему HIMARS.

Росіяни не надали офіційних відповідей про списки загиблих і поранених українських полонених під час теракту в Оленівці на Донеччині. Відповідно, довіряти оголошеним перелікам не можна, заявили в українській розвідці.


На Донеччині розпочалася обов’язкова евакуація. Алгоритм дій такий:

– звернутись на гарячі лінії Донецької ВЦА або скористатись відповідними чат-ботами;

– на підставі звернення приїдуть до заявника, допоможуть зібратись та довезуть до місця евакуації;

– поїздка відбуватиметься потягами та автобусами;

– під час поїздки допоможуть оформити довідку ВПО;

– після прибуття зустрінуть, видадуть першу фінансову допомогу від держави.

Евакуюватись нікого примушувати не будуть, а громадяни, які відмовляються від евакуації, беруть персональну відповідальність за своє життя та за життя своїх дітей.


Головна новина дня у світі – візит спікери Конгресу Ненсі Пелосі до Тайваня. Увечері за київським часом її літак прибув до Тайпея. Китай у відповідь заборонив імпорт низки тайванських продуктів харчування та оголосив військові навчання з вечора 2 серпня.

У китайському МЗС також засудили візит і закликали США вжити надійних заходів для суворого дотримання принципу одного Китаю, положень трьох Китайсько-американських спільних комюніке, зокрема, зобов’язань «п’яти ні», взятих керівництвом США (не прагнути до «нової холодної війни»; не прагнути змінити систему Китаю; не укладати альянсів проти Китаю; не підтримувати «незалежність Тайваню»; не шукати конфлікту з Китаєм) та «не йти далі неправильним і небезпечним шляхом».

Пелосі завтра зустрінеться з лідеркою Тайваню Цай Інгвен.


Інша новина – рекордний за 14 років прибуток британського нафтового гіганта British Petroleum, про який повідомили у звіті компанії. Це відбулося на тлі рекордних цін на нафту, які тримаються на ринках.

Водночас новина підігріває політичне та соціальне загострення, про що прямо пише західна преса. «Зростання прибутку, про яке повідомила британська компанія у вівторок, після подібних надприбутків для інших великих нафтогазових компаній минулого тижня, підвищує температуру політичних дебатів про кризу вартості життя, спричинену, значною мірою, високими цінами на енергоносії. З $8,45 млрд прибутку BP, опублікованого за другий квартал, $3,5 млрд будуть використані для викупу власних акцій компанії, а дивіденди зростуть на 10%. Ці прекрасні винагороди для інвесторів незручно стоять поруч із дуже реальним болем, якого зазнають багато британських домогосподарств у найближчі місяці», – йдеться у матеріалі Bloomberg.


Надвечір стало відомо, що США ввели нові санкції про росіян та колаборантів з України. Зокрема, під обмеження потрапили цивільна дружина Путіна Аліна Кабаєва, херсонські перебіжчики Кирило Стрємоусов та Володимир Сальдо, а також окупантський «мер» Маріуполя Константін Іващенко.

Автор:
Тиждень