Головні новини України та світу 19 липня. Коротко

19 Липня 2022, 21:19

Підписуйтесь на канал Тижня у Telegram


Жваве обговорення викликав сьогоднішній візит Владіміра Путіна до Ірану, спрямований на поглиблення зв’язків між країнами на тлі протистояння Москви з Вашингтоном і Європою. Путін зустрівся із президентом Ірану Ебрагімом Раїсі та президентом Туреччини РеджепомТаїпом Ердоганом й обговорив зокрема конфлікт у Сирії, відновлення експорту українського зерна, а також розповів про санкції Заходу в контексті, що тепер Росія має збогу здобути нових друзів. Він апелював до того, що як і росія, Іран перебуває під санкціями. AP News пише, що за останні тижні російські офіційні особи принаймні двічі відвідали аеродром у центральному Ірані для перевірки безпілотників на предмет можливого використання в Україні, стверджує Білий дім. 

В той же час Reuters повідомляє, що Тегеран готовий експортувати військову техніку та зброю, за повідомленням командувача сухопутними силами іранської армії Кіумарса Гейдарі. Він зробив заяву вже через тиждень після того, як США звинуватили Іран у підготовці відправки кількох сотень безпілотників до росії, після чого міністр закордонних справ Ірану Хоссейн Амірабдоллахян відкинув ці звинувачення. 

Угорщина готова пропускати через свою територію будь-яку допомогу Україні, навіть військову – повідомив заступник міністра зовнішньої економіки та закордонних справ Угорщини Левенте Мадяр під час візиту до Львова. За його словами, Будапешт досі не хоче надсилати зброю, але може дозволити це робити іншим країнам з використанням території Угорщини. Раніше країна впевнено заявляла, що не може цього допустити, аби не наражати на небезпеку своїх громадян. Сьогодні Мадяр не надав деталей, коли саме це стане можливим.

Також сьогодні члени партії Віктора орбана «Фідес» прийняли резолюцію, яка закликає до скорочення повноважень Європейського парламенту начебто через те, що це завело європейську демократію в «глухий кут». Це мало б обмежити вплив Європарламенту у прийнятті законів щодо Угорщини. Крім того, в резолюції зазначається, що законодавці ЄС повинні обиратись національними урядами, а не виборцями. Це створює ще один прецедент для конфлікту на фоні постійної крити блоку в угорському уряді через санкції проти росії, з якою націоналістичний уряд в Будапешті не бажає розривати зв’язків.

Вчорашня історія із відстороненням Івана Баканова та Ірини Венедіктової продовжується – проєкт постанови про звільнення Баканова з’явився вчора ввечері, а про звільнення Венедіктової стало відомо сьогодні з відповідного указу президента. Ще вчора вдень посадовці ОП говорили, що наразі не йдеться про звільнення, а лише відсторонення, бо посадовці не змогли ефективно виконати роботу, про що свідчить багато відкритих справ про колаборацію в рядах СБУ та Офісу Генпрокурора. Давид Арахамія повідомив, що Венедіктова залишається в команді і ймовірно її призначать на нову дипломатичну посаду. Західний чиновник, близький до адміністрації Зеленського, прокоментував кадрові зміни виданню POLITICO як кроки, що ведуть «в протилежному напрямку від вимоги ЄС подолати корупцію та підвищити незалежність правоохоронних органів» як частину вимог до України по вступу до Союзу.

Серед останніх новин від Генштабу – російські окупанти намагались наступати на Харківському напрямку, втім невдало, а на Донецькому напрямку основні зусилля противник зосереджує на спробах просування в напрямках Сіверська та Бахмута, про що раніше повідомляла Британська розвідка.

Також на Донецькому напрямку ЗСУ завдали значних втрат ворогу, але окупанти просунулись у напрямку Покровського і вже закріплюються на південній околиці н.п.

Радник мера Маріуполя Андрющенко повідомив, що близько тисячі російських військових, які базувались на кордоні Запорізької та Донецької областей, вирушили колонами в бік Запоріжжя. Сьогодні постраждав від російських ракет Краматорськ – ДСНС повідомляє про 10 постраждалих, сильно пошкоджено житлові будинки, під завалами ще залишаються люди.

Автор:
Тиждень