Новини регіонів та з фронту за день ви можете почитати тут
Також підписуйтесь на канал Тижня у Telegram
Про Україну
Поблизу Бєлгорода зазнав аварії російський військовий літак. Точно визначити причину і тип літака складно, але у російських соцмережах ширять відео, на якому видно уламки. З наявної інформації, це може бути Су-25. Також пишуть, що він «зачепився за опору ЛЕП», а «пілоти вижили».
Сьогодні відбудеться засідання колегії Єврокомісії, на якому ухвалять рішення про висновки щодо заявки України, а також Молдови і Грузії, на кандидатство в ЄС.
Україна запроваджує візовий режим для громадян рф. Сьогодні Кабмін ухвалив Постанову про припинення дії Угоди між Урядом України і Урядом російської федерації про безвізові поїздки. З 1 липня цього року візовий режим почне діяти.
Єврокомісія рекомендувала надати Україні статус кандидата на члени ЄС. Про це повідомила президентка Комісії Урсула фон дер Ляйен. Вона відзначила, що це відбувається за умови, що Україна проведе низку важливих реформ. Також ЄК рекомендувала Молдову до отримання такого статусу.
Міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко заявив, що Україна буде оскаржувати рішення щодо неможливості проведення Євробачення-2023 в нашій державі. За його словами, це — "потужний символ".
Прем'єр Великої Британії Джонсон прибув до Києва, повідомив президент Зеленський.
Президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв на економічному саміті в Петербурзі назвав "л/днр" квазідержавами та заявив, що його країна не визнаватиме Південну Осетію, Абхазію та території ОРДЛО.
Про світ
Проти Ілона Маска у США подали позов на загальну суму 258 млрд через ознаки «піраміди» у схемі з виведенням на ринок криптовалюти Dogecoin. Кіт Джонсон, який придбав Dogecoin у 2021 році, у Південному окрузі Нью-Йорка позивається особисто до Маска і його компаній SpaceX та Tesla. На думку Джонсона, Маск підвищив ціну на Dogecoin своїми твітами про це, але валюті не вистачає «базової вартості», і Маск просував її для власного «прибутку, охоплення та розваги». Джонсон також домагається ухвали суду, щоб заборонити Маску рекламувати Dogecoin, а також оголосити торгівлю ним формою азартних ігор. Маск не приховував, що Dogecoin – жарт над сучасними тенденціями у фінансах, зокрема, ідеєю криптовалют. Однак вона дорожчала. Цьогоріч же ціна впала на 67%.
Президент США Джо Байден в інтерв’ю Associated press ще раз спробував пояснити громадянам США, навіщо їм економічні жертви задля підтримки України у війні. «Бензин здорожчав до 1,25 відразу майже, коли почалася війна Путіна. Я тоді сказав, до речі, я чітко дав зрозуміти, що за допомогу Україні та організацію НАТО, щоб допомогти Україні, доведеться платити… Якби він заволодів Україною та Білоруссю, де зробив це, і становив загрозу для НАТО, усе було б ще страшнішим». На уточнююче запитання про мотиви, Байден відповів, що для нього як для президента ключове питання завжди – що відбудеться далі?
«Що станеться, якщо найсильніша держава, НАТО, організаційна структура, яку ми зібрали разом, відступила б перед російською агресією в понад 100 тисяч військових, які йшли через кордон, щоб спробувати окупувати та знищити культуру цілого народу. Я боюся, що тоді ви побачите хаос у Європі. Ви побачите ймовірність, що вони продовжать рух далі. Ви вже бачили, що вони роблять у Білорусі… Подивіться, що станеться і в Польщі, і в Чехії, і в усіх членах НАТО. Наприклад, ви знаєте, причина, чому путін сказав, що збирається діяти, бо він не хотів, щоб вони вступали до НАТО. І, ну, він хотів свого роду «фінляндизації» НАТО. Натомість він отримав «НАТОізацію» Фінляндії (сміється)».
За 15 днів засновника Wikileaks Джуліана Ассанжа можуть екстрадувати з ??Великої Британії до США. Це схвалив міністр внутрішніх справ Сполученого Королівства Пріті Патель. Два тижні Ассанж має на оскарження рішення. Влада США розшукує Ассанжа через витік секретних документів у 2010-му і 2011-му, які стали основою Wikileaks. Ассанж довгий час переховувався у Росії, а потім у посольстві Еквадору в Лондоні. З 2019-го його тримають у британській в’язниці.
Китай спустив на воду свій третій авіаносець «Фуцзянь». Подія сталася на верфі Jiangnan Shipyard. Офіційна преса називає «Фуцзянь» найсучаснішим кораблем флоту. На ньому атомна силова установка та покращена система зльоту літаків, яка дає змогу переносити більше палива і зброї. Назва корабля походить він назви найближчої до Тайваня провінції КНР.
Компанія SpaceX звільнила щонайменше п’ятьох співробітників після того, як вони розповсюдили лист із критикою Ілона Маска й закликами до керівників зробити культуру фірми більш інклюзивною. Про це повідомили двоє неназваних Точна кількість звільнених працівників невідома. Видання NYT повідомило, що за словами президентки компанії Гвінн Шотвелла, співробітники, які розповсюдили листа, були звільнені за те, що інші працівники відчували себе «незручно, були залякані та/або розлючені, тому що лист тиснув на них, і вони підписали те, що не відображало їх погляди».
Через кібератаку на санкт-петербурзький міжнародний економічний форум, виступ путіна перед російською політичною та економічною елітою відклали на більш ніж півтори години. Форум за задумом мав би конкурувати зі схожою міжнародною подією в Давосі. Прес-секретар кремля дмітрій пєсков назвав кібератаку проблемою з технічним обслуговуванням події і не покладав вину за це на коголось конкретно. Поміж тим, на форумі були присутні представники Талібану.
Угорщина?? знизила ціну на бензин для угорців і залишила стару ціну для авто з іноземними номерами. Також з’явились нові оподаткування, які в країні назвали «додатковим прибутком» для інших галузей, включаючи авіакомпанії Ryanair і EasyJet, щоб впоратися з підвищенням цін на авіаквитки. Уряд стверджує, що так намагається послабити економічний спад та найвищу інфляцію за майже 25 років на тлі війни в Україні. Втім, такі дії загрожують поновленням протистояння між Будапештом та Європейським Союзом і створюють непривабливі умови для роботи міжнародних компаній. Така політика допомогла знизити ціни для угорців, але транснаціональні та вітчизняні компанії стверджують, що це завдає шкоди прибуткам та конкурентоспроможності.
Польща, де діє майже повна заборона на аборти, розширила кількість медичних даних, що зберігаються в цифровому вигляді про пацієнтів – тепер лікарі зобов’язані вносити інформацію про вагітність під час прийомів. Опозиція до такої політики стверджує, що нові дані можуть використовуватись поліцією та прокуратурою проти жінок, чия вагітність закінчується навіть у випадку викидня. Також держава може стежити за жінками, якщо вони замовлятимуть таблетки для переривання вагітності або виїжджатимуть за кордон для аборту.