Головні новини України та світу 13 липня. Коротко

13 Липня 2022, 21:13

Новини регіонів та з фронту за день ви можете почитати тут

Також підписуйтесь на канал Тижня у Telegram


Про Україну

Світовий конгрес українців та Конгрес українців Канади подали судовий позов до уряду Канади через повернення в росію турбіни для газогону «Північний потік-1». Позовна заява містить вимогу задекларувати, що рішення надати дозвіл компанії Siemens було необґрунтованим і несанкціонованим, а також видати наказ про анулювання дозволу.

За час російської агресії 349 дітей загинули і понад 652 отримали поранення, – прокуратура.

Аналітик КримSOS Євгеній Ярошенко повідомив, що минулого тижня російські судді засудили сумарно до 45 років позбавлення волі трьох кримських татар за нібито причетність до «Хізб ут-Тахрір». Відтак загальний строк ув’язнення всіх політичних переслідуваних в окупованому Криму складає 1109 років та 2 місяці, підсумував аналітик.

Російські змі повідомляють, що КНДР визнала незалежність так званої «ДНР». Про це заявив ватажок терористів денис пушилін. Пишуть, що посол КНДР вручив так званому «послу» псевдореспубліки Ользі Макєєвій «документ про рішення влади КНДР визнати незалежність ДНР». Раніше бойовики заявляли, що ведуть перемовини з Північною Кореєю про визнання. 

«Дія» вибачилась після критики в соцмережах та видалила пост у фейсбуці, де для реклами чатбота «Єворог» навели як приклад колабораціонізму, про який варто розповідати у боті, історію родини, де донька вагітна від «рашиста і вважає себе ледь не першою леді села», а мати готує окупантам їжу. Команда застосунку в пості зазначила, що недостатньо зрозуміло та некоректно комунікувала щодо заявок про колаборантів. Користувачі та медійники скаржились, що ця історія може насправді свідчити про зґвалтування та залякування людей, аби ті годували росіян. Тому висвітлення такого прикладу як показового було неприпустимо для команди, що представляє Мінцифри.

У Стамбулі почалась чотиристороння зустріч за участі України, Туреччини, росії та ООН щодо коридорів для експорту зерна з українських портів, повідомили в Міноборони Туреччини.

Єврокомісія дозволила росії частковий транзит підсанкційних товарів до Калінінграда залізницею. Водночас перевезення товарів та технологій військового призначення залишається забороненим.

Україна розриває дипломатичні відносини з КНДР через визнання нею незалежності так званих «Л/ДНР», заявили у Міністерстві закордонних справ.

Про світ

Кемі Баденок, Суелла Браверман, Надхім Захаві, Пенні Мордаунт, Ріші Сунак, Ліз Трасс, Том Тугендхат, Джеремі Хант – так у алфавітному порядку виглядає перелік кандидатів у сьогоднішньому раунді голосування за нового лідера Консервативної партії ?? Великої Британії, а відтак, майбутнього глави уряду. Це дуже рання стадія виборів. Для продовження перегонів кандитати мають набрати щонайменше 30 голосів делегатів. Ті, хто не подолає цей бар'єр – вилітають. Голосування стартує близько 15:30 за Києвом. Результат можна чекати після 19:00.

Відставка і втеча на Мальдіви президента країни не припинила масових вуличних акцій у Шрі-Ланці. За повідомленнями зі столиці країни Коломбо, натовп увірвався до офісу прем’єр-міністра Раніла Вікремесінгхе, який поки що є в.о. президента. При цьому Вікремесінге нібито ще раніше погодився залишити посаду. Також протестувальники увійшли до приміщення державного мовника Шрі-Ланки  Rupavahini. Вони домовилися про «угоду» з працівниками медіа, яка передбачає ненадання ефірного часу політикам, у тому числі прем’єр-міністру Вікремесінгхе. Після цього канал повернувся до ефіру з культурними програмами.

Twitter подав позов до Ілона Маска, щоб змусити його завершити угоду з купівлі соцмережі. Минулого тижня Маск заявив, що відмовляється від пропозиції купити Twitter за 44 млрд. Маск пояснив це тим, що компанія відмовилася надати йому дані про кількість фейкових і спам-акаунтів у соцмережі.

Німеччина припинить закупівлі російського вугілля 1 серпня, а від російської нафти відмовиться 31 грудня. Про це заявив держсекретар канцелярії Німеччини Йорг Кукіес.
Щодо нафти він сказав таке: «Кожен, хто знає історію нафтопроводу «Дружба», який вже був інструментом радянської імперської влади над Східною Європою, позбутися цієї залежності – це не тривіальна справа, але це те, чого ми досягнемо за кілька місяців». У 2021 році росія постачала Німеччині 45% вугілля, 35% нафти і 55% природного газу. Останнє – ключовий виклик для Німеччини. Зараз країна розвиває імпортні термінали зрідженого природного газу, щоб замінити російський трубопровідний. За словами Кукіеса, США і Катар могли б постачати в Європу 30 млрд кубометрів палива.

Пентагон заявив, що вбито лідера угруповання «Ісламська держава» у Сирії під час військової операції США. Як зазначається, Махер аль-Агал помер від удару безпілотника у вівторок, ще одни невідомий високопосадовець ІДІЛ отримав серйозні поранення. Це сталось на північному заході Сирії неподалік від турецького кордону. У Пентагоні заявили, що жертв серед цивільного населення в ході операції немає.

Працівники британських залізничних операторів і Network Rail страйкуватимуть 27 липня через заяви керівництва про нову «мізерну» зарплату, повідомила Національна профспілка залізничників, морських і транспортних працівників. Минулого місяця британська залізнична мережа була майже зупинена через десятки тисяч залізничників, які не вийшли на роботу під час найбільшого страйку залізничників в країні за 30 років.

Міністр закордонних справ Ірану наполягає на тому, що країна виступає проти війни Росії в Україні, але відповів невизначено щодо того, чи буде Тегеран продавати Москві безпілотники. Раніше Захід критикував Іран за те, що країна не засудила вторгнення. Але в середу в римській щоденній газеті La Repubblica процитували міністра Хоссейна-Аміра Абдоллахяна, який заявив, що Іран «проти військового нападу Росії на Україну». А щодо іранських безпілотників, які хоче отримати Кремль, сказав: «У нас є різні види співпраці з Росією, в тому числі в оборонній сфері», – відповів Абдоллахян. «Але ми не будемо допомагати жодній зі сторін, залучених у цю війну, тому що ми вважаємо, що її потрібно зупинити».

Папа Римський Франциск у середу призначив трьох жінок на посади членів офісу Ватикану, де перевіряють кандидатури єпископів. Це вперше жінки матимуть право голосу в управлінні Католицькою Церквою. Дикастерія наглядає за роботою більшості єпископів Церкви, які керують єпархіями по всьому світу. Члени дикастерії, серед яких є кардинали, єпископи, а тепер і жінки, періодично зустрічаються, щоб оцінити запропонованих послами Ватикану кандидатів на посади нових єпископів.

Автор:
Тиждень