Загострення на Донецькому напрямку
У ніч на 20 червня в районі Артемівська зі 152-мм гаубиць та мінометів калібру 120 мм терористи декілька разів обстріляли Зайцеве, Курдюмовку, Кірово, Майорськ та Ленінське. Також бойовики обстрілювали Мар’їнку, Піски, Опитне й Красногорівку, біля Донецька, та низку інших населених пунктів вздовж усієї лінії розмежування сторін.
Згодом у Марїнці на подвір’ї будинку по вулиці Октябрська.знайшли тіло мирного жителя з осколковими пораненнями.
Упродовж 20 червня найгарячіше було поблизу Донецька. Позиції сил АТО в Пісках, Авдіївці, Мар’їнці бойовики 17 разів обстріляли зі стрілецької зброї, гранатометів, озброєння бойових машини. На всіх напрямках впродовж дня активно працювали ворожі снайпери.
Увечері 20 червня по Красногорівці, Опитному, Пісках, Мар’їнці та Авдіївці бойовики неодноразово гатили із 120-мм мінометів. Населений пункт Опитне був обстріляний з гаубиць калібру 152 мм.
Вранці 21 червня ситуація не змінилася: знову стріляли здебільшого на Донецькому напрямку, здебільшого зі 120-мм мінометів, 122 та 152-мм гаубиць обстрілювали Авдіївку, Піски, Опитне, Березове, Мар’їнку.
Цього дня Донецька військово-цивільна адміністрація повідомила, що в регулярно обстрілюваному Мар’їнському районі зруйновано 130 будинків комунальної власності та 919 приватних будинків. Крім того, чисельність населення району скоротилася з 84 тис. 700 осіб до приблизно 72 тис.
21 червня бойовики обстрілювали блокпости «Мар`їнка», «Майорське» та «Гнутове», також тричі атакували позиції прикордонників, внаслідок чого один боєць отримав поранення.
Також ОБСЄ повідомило про загострення обстановки в районі Донецького аеропорту.
Спостерігачі спільного центру координації та контролю за припиненням вогню на Донбасі (СЦКК) повідомили, що кількість обстрілів на Донбасі щодня збільшується. Водночас, у штабі АТО стверджують, що ситуація на Донбасі "має ознаки до подальшого загострення", хоча за їхньою інформацією кількість обстрілів з боку бойовиків упродовж останнього тижня не перевищила показників попереднього.
Ситуація з «Торнадо»
17 червня працівники МВС і Головної військової прокуратури ГПУ затримала командира Руслана Онищенка і сімох бійців роти патрульної служби міліції особливого призначення «Торнадо». Вони підозрюються у скоєнні низки тяжких злочинів на території Луганської області.
18 червня Аваков уточнив, що ці затримані звинувачуються, зокрема, в незаконному позбавленні волі і викраденні місцевих жителів, вбивстві і низці інших тяжких злочинів.
Він підписав наказ про розформування роти «Торнадо».
Радник голови МВС Антон Геращенко в коментарі журналістам сказав, що бійці розформованого батальйону «Торнадо», які не причетні до скоєння злочинів, зможуть продовжити службу в міліції.
У відповідь бійці «Торнадо» зачинилися на своїй базі у приміщенні школи в Лисичанську.
Вони повідомили, що їх командира, Руслана Онищенка, заарештували через боротьбу з контрабандою, яку возять на окуповані території і назад. За словами бійця з позивним «Мисливець», кримінальні справи проти бійців почалися, коли вони почали блокувати перші потяги понад три місяці тому.
Надвечір заступник комбата Микола Цукур повідомив, що двох із восьми затриманих «торнадівців» відпустили зі слідами тортур. Цукур заявив, що все відбувалося в будівлі міліції Луганської області.
"Торнадівці" заявили, що згодні на розформування, але будуть співпрацювати зі слідством виключно на чесних умовах.
19 червня у МВС повідомили, що не штурмуватимуть базу «Торнадо», і будуть проведені слідчі дії.
Аваков запевнив, що конфлікт між «Торнадо» та військовою прокуратурою вичерпаний, бійці спецпідрозділу несуть службу відповідно до статуту.
20 червня на базі «Торнадо» у школі м.Привільне Луганської області відбувся обшук.
Тим часом в.о. командира роти Микола Цукур заявив про зняття з себе повноважень, оскільки вважає злочинним наказ про перерахунок та вивезення зброї роти «Торнадо» на склад МВС.
21 червня «торнадівці» продемонстрували підвали, в яких, за словами головного прокурора України Анатолія Матіоса, відбувалися тортури полонених.
На відео видно, що в підвальних приміщеннях зберігаються продукти.
"Торнадівці" запевняють, що усі звинувачення на їх адресу – помста за розгорнуту ними боротьбу з контрабандою через непідконтрольну територію України.
Увечері в МВС повідомили, що на місце дислокації роти виїхала передова група для переміщення особового складу, ситуація перебуває під контролем правоохоронців.
Військова техніка з-за кордону
20 червня до України прибули 55 британських бронемашин Saxon. Вони перебувають на території однієї з військових частин, де чекають доопрацювання. 20 машин будуть переобладнані під медично-евакуаційні першої лінії, а 35 – під командно-штабні, з різною спеціалізацією.
Фото: Юрій Бірюков
Крім того, США передали Україні швидкісні військові катери. П’ять катерів «Willard» Sea Force 730 та Sea Force 11M, 7-метрових та 11-метрових відповідно, перебувають в Одесі. Ціна одного одинадцятиметрового катера складає близько $850 тис. Семиметровий коштує приблизно $350 тис. (ціна залежить від комплектації та умов контракту).
Ці катери потрібні частинам спецназу – для тихої і швидкої доставки груп у певний район, для патрулювання баз, місць дислокації, портів, рейдів, для протидиверсійної оборони, у якості доглядових для перевірки плавзасобів. Пошуково-рятувальним підрозділам вони необхідні для швидкого пошуку на воді.