Тиждень.ua підготував огляд головних подій минулих вихідних.
Загострення на Донбасі
У ніч на суботу бойовики 40 разів відкривали вогонь на різних напрямках зони АТО. За повідомленням Адміністрації президента за добу з п’ятниці на суботу загинули шість військових, а ще 14 зазнали поранень.
Мінометним вогнем бойовики двічі накрили Мар’їнку, на околиці Кримського в районі протитуберкульозного диспансеру під ранок спалахнув бій між українськими військовими та бойовиками із сусідніх Сокільників. Також терористи інтенсивно обстрілювали селище Родина, де розташований останній відкритий пропускний пункт між вільною та окупованою частинами Луганщини. Протягом дня суботи Родину обстрілювали з важкої артилерії.
За повідомленням прес-служби батальйону «Донбас», протягом суботи терористи також півтори години обстрілювали Широкине (а напередоні вночі вони навмисне били по власних позиціях для провокації).
Іншою гарячою точкою зони АТО є Авдіївка. За повідомленням Спільного центру з контролю та координації питань припинення вогню та стабілізації лінії розмежування сторін (СЦКК), містечко обстрілюють щодня.
Також у той день сили АТО вступили в бій з диверсійною групою бойовиків під Ясинуватою.
У суботу вдень бойовики 65 разів завдали удари по силах АТО, а загалом протягом доби (від ранку суботи до ранку неділі) кількість обстрілів досягла 109 разів.
За інформацією штабу АТО, така кількість стала «рекордною за останні місяці». Із заборонених Мінськими домовленостями зразків озброєння бойовики били по Опитному, Шахті Бутовка, Тарамчуку, Старогнатівці, Мар’їнці. Окрім того, оселі мирних мешканців у Водяному й Опитному знову розстрілювали ворожі танки. По Новотошківці загарбники двічі стріляли з РСЗВ «Град», а поблизу Золотого розривалися ворожі 120-мм міни.
У Трьохізбенці міни влучили у п’ятиповерховий житловий будинок і протитуберкульозний диспансер, де виникла пожежа.
15 червня зранку бойовики розпочали обстріл Новотошківки, що на автодорозі «Бахмутка» біля 29-го блокпосту. Також бойові дії на Луганщині велися у Троїцькому, Кримському (перестрілки в районі протитуберкульозного диспансеру), Щасті (обстріли позицій наших військових біля мосту через Сіверський Донець), а також Катеринівці та Родині.
Водночас, у неділю звільнили з полону двох українських волонтерів – Сергія Лозинського і Юлію Петренко.
З 10:00 близько трьох-чотирьох годин тривав обстріл Мар’їнки. Після цього повідомили, що загинули двоє українських військових, а троє поранені.
Загалом удень в неділю бойовики 65 разів відкрили вогонь, найбільше – на Донецькому напрямку.
Протягом доби з суботи на неділю (без урахування обстрілів Мар’їнки) загинув один український військовий, а ще 21 зазнав поранень.
Напад на українське консульство в Ростові-на-Дону
У ніч на суботу українське генконсульство в Ростові-на-Дону закидали яйцями та сміттям. За інформацією у ЗМІ, нападників було близько 50. Через 5-7 хвилин від початку нападу на місці вже перебували знімальні групи «Першого каналу» та LifeNews.
У будівлі розбили 90% вікон на першому та другому поверхах. Під час нападу в будівлі нікого не було.
Тієї ж ночі подібний напад сатвся на українське посольство у Москві.
Згодом, Україна висловила протест Росії щодо нічних нападів на дипустанови.
Пізніше під будівлею розгромленого консульства у Ростові, пройшов мітинг з вимогою «не дискредитувати Росію».
В руках в учасників акції були приблизно 30 російських триколорів.
Близько 20 хвилин вони постояли перед воротами генконсульства, потім кілька разів вигукнули: «Росія», і розійшлися, наголошується у повідомленні.
За словами учасника акції Андрєя Баєва, за підсумками заходу «буде складена резолюція проти дискредитації Росії Києвом в очах світової спільноти».
Пожежа на нафтобазі під Києвом
Вогонь, який майже загасили на нафтобазі у Глевасі Васильківського району Київщини, в суботу знову посилився.
Об 11:50 13 червня сталася розгерметизація ємності 900 куб. м, в результаті чого стався витік палива з подальшим горінням і факельне горіння розташованого поруч резервуара об'ємом 900 куб. М, повідомили у ДСНС. Між тим, станом ще на 07:00 того ж дня, горіння не спостерігали.
Станом на вечір суботи, на нафтобазі продовжували роботу 180 рятувальників та 40 од. пожежної техніки. Рятувальники вирішили провести чергову пінну атаку. О 19:30 горіла одна ємність, однак небезпека повторного загоряння другої залишалася.
Фото: Сергій Сабов
У неділю голова ДСНС Микола Чечоткін заявив, що загрози нових вибухів на нафтобазі немає. Увечері стало відомо, що один резервуар з бензином продовжує фітілювати в нижній частині. Між тим рятувальники приступили до ліквідації нафтового забруднення спеціальним сорбентом. Станом на ранок понеділка працівники ДСНС проводили відкачування пального з уцілілих резервуарів.
Окрім того
Голову СБУ Валентина Наливайченка викликали на допит у Генпрокуратуру після того як він звинуватив колишнє її керівництво в причетності до нафтобази «БРСМ-Нафта», де триває пожежа. Сам Наливайченко пізніше в ефірі ТБ заявив, що йдеться про екс-заступника генпрокурора, однак імені не назвав.
У німецькому виданні «Spiegel» написали, що Росія висунула «секретні пропозиції» щодо Зони вільної торгівлі України з ЄС. Документ на 52 сторінках містить пропозиції з приводу реалізації угоди про вільну торгівлю між ЄС і Україною. Зокрема, у документації до проекту, як повідомляють ЗМІ, були перераховані 30 зареєстрованих в Криму російських підприємств. Його ухвалення могло б стати першим кроком до визнання анексії півострова, однак у владі ЄС пропозиції називають «неприйнятними».
Президент Петро Порошенко пообіцяв відновити державне замовлення на літаки «Антонов», однак наразі не оприлюднив терміни такого рішення.
Новий голова Донецької військово-цивільної адміністрації Павло Жебрівський переконаний, що частина з нинішніх прихильників «народних республік» мають отримати амністію.
«Ми маємо готувати амністію для людей, у яких руки не у крові. Ми повинні повернути їх у правове поле України. Потрібно буде ініціювати такі амністії щомісяця – робитимемо це щомісяця», – заявив він.
У Києві Комуністична партія, Прогресивна соціалістична партія ще три партії і 13 громадських організацій створили всеукраїнське громадське об'єднання «Ліва опозиція». Крім КПУ (лідер – Перо Симоненко) і ПСПУ (лідер – Наталія Вітренко), інші партії, що заснували об'єднання, маловідомі (Робоча партія, партія «Київська Русь»). Учасники зборів прийняли маніфест «Лівої опозиції», в якому негативно оцінюють політику української влади та вимагають «припинити бойові дії на Донбасі».
В Одесі 40 осіб, які раніше брали участь в акціях місцевих сепаратистів, прийшли з транспарантами та квітами до Куликового поля, однак на площу їх не пустили правоохоронці. «Антимайданівці» на чолі з ліванським комуністом Ібрагімом Морісом скандували традиційні гасла «Не забудем, не простим», «Мы за мир!» та вимагали відновлення на площі меморіалу зі світлинами загиблих під час пожежі у Будинку профспілок. У той же час, близько 20 активістів організацій «Одеська самооборона» та «Правий сектор» взялися транслювати з допомогою звукопідсилювальної апаратури патріотичні пісні та гімн України.