Хоч як це дивно, у 2021 році найбільші ризики й можливості для економіки України мають однакове джерело. Головний ризик — довша тривалість коронакризи, ніж ми б хотіли. Головна можливість — що коронакриза завершиться швидше, ніж усі очікують. Про це в інтерв’ю Тижню голова правління Райффайзен Банку Аваль Олександр Писарук.
«Це актуально для всіх країн світу, і Україна не унікальна. За останні декілька місяців оцінка цього ризику суттєво змінилася, що передусім пов’язано з прогресом у винайденні вакцини від COVID-19. Якщо раніше вважалося, що на розробку, сертифікацію, виробництво та розповсюдження вакцини, а також вакцинацію значної частки населення потрібно буде рік-півтора, то тепер відомо, що в розвинених країнах вакцинація проводитиметься з І кварталу 2021 року. У країнах, які розвиваються, цей процес займе більше часу, бо перші партії вакцини вже розкупили провідні країни», — сказав він.
Писарук висловив сподівання, що в Україні вакцинація може розпочатися щонайменше у другому півріччі наступного року. Тож, за його оцінками, до кінця наступного року ситуація значно покращиться, але перша половина наступного року буде складною.
«Сподіваюся: якщо ми з вами спілкуватимемося через рік у грудні, то розмовлятимемо не про коронакризу, а про щось інше», — сказав голова правління Банку.
І другий ризик, за його словами, це продовження співпраці з Міжнародним валютним фондом та іншими зовнішніми кредиторами. На жаль, Україна — маленька відкрита економіка зі значним дефіцитом бюджету, який потрібно фінансувати.
«У найближчі роки нам не обійтися без зовнішніх кредиторів, тому ми повинні на них покладатися, зберегти їхню довіру та тримати їх в оптимістичному настрої. Продовження плідної співпраці з МВФ як якірним кредитором має для цього вирішальне значення», — додав Писарук.
Детальніше читайте в черговому номері журналу «Український тиждень»