«Цей законопроект – «сирий» і не досконалий. І сьогодні прийнятий суто в ритуальних цілях для підписання угоди про асоціацію з ЄС. Наступні парламентські вибори в Україні будуть не скоро і, думаю, що є ще час для нормальної дискусії та вдосконалення закону про вибори», – заявив Черненко.
Недосконалими нормами законопроекту експерт вважає, зокрема, передачу від Центральної виборчої комісії до окружних виборчих комісій функцій щодо реєстрації кандидатів у депутати в одномандатних виборчих округах.
«Бачимо, як в нас сформовані окружні комісії, вони – менш професійні і більш політично заангажовані та схильні до корупції. І відповідно можуть або чинити перешкоду в реєстрації або безпідставно відмовляти кандидатам. А ЦВК – офіційна і відповідальна комісія і я думаю, що потрібно лишити їй це право», – зауважує Черненко.
На думку голови КВУ, надання права виборцям за кордоном голосувати лише за партійні списки на парламентських виборах – обмежує їхні виборчі права.
«Виборці мають вільне право, а виходить, що в Україні голосують і за списками, і за кандидатів у мажоритарних округах, а інші (за кордоном. – Ред.) – тільки за списки», – пояснив Черненко.
Щодо системи «гендерної орієнтації політичних партій», що полягає у добровільному закріпленні політичними партіями у своїх статутах партійних квот для жінок, то Черненко вважає, що таку норму у виборчому законодавстві варто залишити.
«Ця норма не є критичною, комусь вона може подобатись, комусь не подобатись, але на технічне забезпечення виборчого процесу вона не впливає. Втім, якщо ми прагнемо до наближення до європейської виборчої традиції, то її варто залишити», – вважає він.
Нагадаємо, 8 листопада Верховна Рада прийняла у першому читанні два євроінтеграційні законопроекти. Зокрема, законопроект про прокуратуру, а також про вибори народних депутатів.