Голосування у Луцьку: висока явка на тлі решти країни і кілька ЗЕ-питань

Політика
28 Жовтня 2020, 18:53

За результатами паралельного підрахунку лідирує Ігор Поліщук. За нього проголосували – 32,18% лучан. За Богдана Шибу – 12,97%.

Загалом у Луцьку за посаду мера змагалися 11 кандидатів. На третьому місці – кандидат від ЄС Юрій Моклиця.

Цього разу обирали мера й депутатів у Луцьку менше 50% лучан – 33,9%. Загалом по області явка виборців на цих місцевих склала 41,8%, що є значно менше, ніж на попередніх місцевих виборах у 2015 році. Тоді участь у виборах взяли 55,29% жителів.

Проте з таким результатом Волинська область все одно увійшла в перелік найактивніших, які голосували. Разом із Волинню гарно голосували Тернопільська область – 44,68%, Львівська – 43,82% та Чернігівська – 41,64%.

Загалом явка по Україні на цих місцевих виборах складає 36,8%

 

Читайте також: «Гуманоїди» в селі, шоколадки для молоді, замінування та постріли: як минула виборча доба на Вінниччині

 

Всі дільниці розпочали та закінчили роботу вчасно. Поліція грубих порушень правопорядку не зафіксувала. У день виборів ми побували на кількох дільницях у Луцьку.

Чи то туман, який огорнув місто 25 жовтня, чи то якісь інші причини завадили виборцям краще прийти проголосувати, невідомо. В черзі до виборчих дільниць можна було почути: «не знаю за кого голосувати, але ж мушу зробити вибір, бо це мій обов’язок». Головне – всі носи були сховані у маски.

На вході всіх дільниць у Луцьку людей зустрічали антисептики, і люди обов’язково повинні були з ними «привітатися». На виборчій дільниці на центральній вулиці у Луцьку хтось заходив і проходив мимо антисептиків, хтось – дезінфікував руки при вході та виході.

– Шо ето? Я не вмію ним користуватися, – чути не від одного лучанина, який прийшов голосувати.

Далі по коридору інформаційні стенди з кандидатами. Ніхто не проходить повз них, всі ретельно знайомляться з обличчями кандидатів.

«Давай подивимося, хто тут», «Слушай, морди… нікаво нє знаю. О, цього знаю», «Це наш лікар з поліклініки, дуже хороший, голосуйте за нього», – лунають почергово фрази від виборців.

У приміщеннях – роздільні смуги для тих, хто заходить, хто виходить. Не всі щоправда дотрималися обмежень. Перед самим входом у кімнату, де голосують – черга. Біля дверей – членкиня ДВК міряє температуру, і по кілька людей пропускає на саму дільницю, де перед кабінками – знову черги.

 

Читайте також: День виборів у Чернігові. Місто без інтриги

 

Люди уважно ознайомлюються з бюлетенями. Дивляться, де які кандидати. Часто не насмілюються зайти в кабінку, пропускають перед собою виборців, бо ще не остаточно вивчили, де є хто. Хтось навіть не помічає вільні кабінки для голосування, аж так вивчають бюлетень.

У Луцьку навіть є випадки, коли в кабінці виявили залишені бюлетені. Виявляли виборці, які заходили до кабінок голосувати, та повідомляли про це комісію. Два бюлетені були заповненими, а один – без позначок. Знайдені бюлетені комісія погасила і склала відповідний акт.

На дільницях облаштували окрему кабінку для голосування виборців з ознаками респіраторної хвороби, а також окрему урну для таких бюлетенів. Хоча в ту кабінку заходили всі, коли бачили її порожньою. Членкиня ДВК за цілий день втомилася викрикувати, що «туди не можна! Ви бачите, що там пише?».

У кабінках було по одній ручці, але за словами членів виборчих дільниць, їх періодично обробляли антисептиком. Дуже багато лучан приходило зі своїми ручками.

За столами, де реєструють виборців, всі в масках і навіть тривалий час були в рукавичках.

Люди голосували напливами: то шикувалися в черги, то не було нікого.

– А якщо я нікого з кандидатів не знаю, то можна цифру не ставити, а тільки галочку за партію. Бюлетень тоді зарахують? – лунали запитання від лучан.

На цих місцевих виборах несподіванкою стало анонсоване за кілька днів до 25 жовтня анонімне опитування від президента Володимира Зеленського: виборці мали відповісти на п’ять ЗЕ-питань.

Опитувальників від Зеленського біля кількох дільниць на центральній вулиці міста взагалі нмає. Хоча сподівалася, що таки тут їх буде найбільше.

Та все ж таки, де люди в білих маніжках  із картонними коробками стояли, виборці могли відповісти на питання будь-яку кількість разів. Це жодним чином не контролюють. Ніхто з них не перевіряє, чи ти вже проходив опитування, чи голосував узагалі. Навіть навпаки, виборці наголошували, що вже проходили опитування, та це не було проблемою, виявляється, вони могли зробити це ще раз.

Про свою діяльність опитувальники розповідати нічого не хочуть. Про те, що їм платять, з’ясувати вдалося, але скільки – ні.

 

Читайте також: «Волонтери» президента і різне ставлення до COVID-19. Як голосували в Чугуєві

 

Багато хто ігнорує «людей в білому», або ж просто відмовлялися відповідати. Хтось дуже емоційно обґрунтовував свою відмову.

– Коли всіх злодіїв пересаджаєте, тоді і буду відповідати на ваші питання, – заявив лучанин і пригрозив перекинути скриньку з бланками.

Та хтось таки залюбки й уважно, ніби робить щось мегаважливе для країни, заповнює бланк із питаннями.

До слова, на одній із дільниць у Луцьку весь день провисів рекламний щит фонду кандидата в депутати Луцькради Ігоря Палиці. Відповідне порушення зафіксував і оприлюднив у себе на фейсбук-сторінці довірена особа одного з кандидатів у мери Володимир Редкач.

«Розміщення рекламного щита фонду Ігоря Палиці, на якому є його прізвище та ім'я. Це безпосередньо на виборчій дільниці! Голова комісії, секретар і більшість розпочали нас переконувати, що в цьому немає жодного порушення. Дуже дивна реакція, адже Ігор Палиця є діючим кандидатом у депутати до Луцької міської ради. То порушення є чи немає?» – написав Володимир Редкач.

Станом на 28 жовтня Волинь досі очікує офіційних результатів місцевих виборів-2020. Але за попередніми підрахунками відомо, які партії ймовірно проходять у міську раду:

  • «За майбутнє» 26,99 % – (13 депутатів)
  • «Європейська Солідарність» 18,51 % – (9 депутатів)
  • Громадянський Рух «СВІДОМІ» 9,89 % – (6 депутатів)
  • «Слуга народу» 9, 21 % – (5 депутатів)
  • ВО «Свобода» 9,18 % – (5 депутатів)
  • ВО «Батьківщина» 7,16 % – (4 депутати)