Гнів землі

ut.net.ua
23 Квітня 2010, 00:00

Normal
0

false
false
false

MicrosoftInternetExplorer4

st1:*{behavior:url(#ieooui) }


/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:”Обычная таблица”;
mso-style-parent:””;
font-size:10.0pt;”Times New Roman”;}

Прокинувшись 14 квітня, вулкан Ейяф`ядлаекюдль, що за 200 км на схід від ісландської столиці міста Рейк’явік, за декілька днів змінив ритм життя планети. У зв’язку з виверженням ісландського вулкана та викидом великої хмари попелу з 15 квітня в Європі було скасовано понад 70 тис. рейсів, що викликало найбільший транспортний колапс в історії повітроплавання та багатомільйонні збитки для авіакомпаній (до $300 млн щодня). Через заборону польотів над Європою лідери багатьох країн світу не змогли прибути на похорон президента Польщі Леха Качинського. Фінансових втрат зазнали туристичні компанії, третій за розміром японський автовиробник Nissan із 21 квітня заморозив виробництво 2 тис. авто.

Учені запевняють, що виверження Ейяф`ядлаекюдля є звичайною подією, тому немає підстав очікувати серйозних змін у кліматі планети та кислотних дощів. Але ісландські дослідники побоюються, що прокинеться сусідній вулкан Катла – за всю історію вивержень він завжди працював дуетом із Ейяф`ядлаекюдлем. Якщо це станеться, то наслідки буде передбачити складно.

 [1822]

 
Убивчі виверження

Близько 500 млн. років тому – вулканічна активність призвела до глобального потепління та наступного різкого похолодання, що знищило 2/3 всього живого на планеті, вважають учені з університету Огайо (США).

1783–1784 рр. – в Ісландії на Лакі та сусідньому вулкані Грімсвотн виникло сильне тріщинне виверження з виходом близько 15 км базальтової лави впродовж 8 місяців. У повітря здійнялися клуби отруйних сполук фтору та двоокису сірки, що призвело до загибелі близько 50% поголів’я худоби в Ісландії. Викликаний виверженням вулкана голод призвів до загибелі 10 тис. людей (20% населення країни), а заниження температури в Північній півкулі планети, викликане хмарами пилу й попелу, призвело в 1784 році до неврожаю та голоду в Європі.

1883 рік – виверження Кракатау на однойменному індонезійському острові призвело до зникнення всього острова, на місці якого лишився гігантський кратер діаметром у 6 км та глибиною 275 метрів. Заповнення кратера морською водою викликало сильну приливну хвилю висотою в 40 метрів, що розійшлася від острова зі швидкістю в 1100 км/год. Величезна стіна води зруйнувала сусідні острови та докотилася навіть до Гаваїв й півдня Каліфорнії.

1902 рік – острів Мартиніка (Карибське море), виверження вулкана Мон-Пеле призвело до загибелі всього населення міста Сен-П’єр (30 тис. осіб)

1944 рік – легендарний Везувій знищив міста Сан-Себастьяно і Масса, загинуло 57 людей.

1973–1974 рр. – виверження вулкана Ельдфетль, що на острові Хеймаей на південь від Ісландії, засипало попелом місто Хеймаей та зруйнувало більшість будинків, однак охолоджена в морі та застигла лава збільшила площу острова. На новій території спорудили 200 нових будівель.

1982 рік – виверження вулкана Ель-Чічон у Мексиці викликало в атмосфері Північної півкулі зменшення кількості озону на 10%.

1985 рік – виверження вулкана Невадо-дель-Руіс у Колумбії призвело до загибелі 25 тис. людей.

1991 рік – виверження вулкана Пінатубо на острові Лусон (Філіппіни) вбило 875 людей і знищило стратегічну базу ВПС США Кларк.