Девід Норделл, 55 років, народився і здобув освіту в Лондоні, Англія, також служив протягом трьох років в резерві спеціальних сил британської армії. Він переїхав до Ізраїлю у 1980 році: перші десять років в Ізраїлі працював, як журналіст і більшість з наступних десяти років в якості економічного консультанта і консультанта в галузі технологій. Включаючи рік на посаді першого радника ізраїльського уряду з політики щодо Інтернету.
Він є засновником і головним виконавчим директором «New Global Markets», нещодавно створеної кампанії високих технологій, яка базується в Ізраїлі і розвивається на інноваційній платформі здобуття даних для клієнтів для боротьби з відмиванням грошей, фінансування тероризму і шахрайства в глобальній фінансовій галузі. Також компанія організовує великі міжнародні наукові дослідження і проводить розробки проектів із запобігання відмивання грошей і фінансування тероризму та протидії організованій злочинності в Європейському Союзі на основі власних технологій.
– Це величезна проблема, тому що в основному без грошей та інших ресурсів, таких, як зброя і підготовка, які терористичні групи отримують від своїх прихильників з різних місць, тероризму було б набагато менше. Я повинен підкреслити, що палестинський терор проти Ізраїлю, хоча він отримує дуже багато уваги з боку ЗМІ, не єдиний тероризм на Близькому Сході. І фактично не найважливіший або найбільш смертельний. Насправді ж набагато більше арабів було вбито іншими арабами, аніж було єврейських жертв.
На даний момент найбільш важливою є проблема тероризму в Іраку, де відбуваються дуже часті напади різноманітних груп на суто цивільні об’єкти, такий як останній в центрі Багдаду, під час якого загинули десятки людей. І де найбільш поширеною причиною смерті американських солдатів є «саморобні вибухові пристрої», іншими словами, саморобні бомби закладені під дорогами або поруч з ними, які здатні знищити джипи, бронетранспортери і навіть танки. Декілька років тому було виявлено, що у деяких із цих бомб використовуються дуже складні кумулятивні технології, аналогічні тій, яка використовується в боєголовках протитанкових ракет в діючій армії. І що вони поставляються Іраном іракським терористичним угрупуванням, які він підтримує. Іран також поставляє терористичним угрупуванням прилади нічного бачення.
Але існує і курдський тероризм в Туреччині, терористична діяльність «Братів мусульман» проти цивільних цілей, іноді включаючи і туристів, в Єгипті, тероризм проти цивільного населення в Йорданії, і так далі.
Проте важливо зрозуміти, що найбільші суми грошей йдуть на те, що арабською мовою називається «дава», або «пропаганда віри», котра на практиці є мусульманською релігійною пропагандою, спрямованою на навернення не мусульман до ісламу, а помірних мусульман до фундаменталістського ваххабітського спрямування, котре практикується в Саудівській Аравії. Ці гроші використовуються на фінансування мечетей, шкіл і навіть досліджень на університетських факультетах – не тільки на Близькому Сході, але й у Англії та Сполучених Штатах.
Неможливо дати достовірну оцінку, скільки грошей Саудівська Аравія витратила на підтримку тероризму на усіх його рівнях, починаючи від «дава» до оплати реальних операцій. Але ми можемо говорити без перебільшення про суми в десятки мільярдів за ці всі роки. І, звичайно, це все гроші, які країни-споживачі нафти заплатили за саудівську нафту. Тому я хочу навести знамениту фразу Леніна, що «капіталісти продадуть мотузку, щоб їх повісити».
У.Т.: Як можна боротися з фінансуванням тероризму?
– Боротьба з фінансуванням тероризму в усіх його різноманітних аспектах, це постійна боротьба з новими терористичними групами, новими прихильниками тероризму, а також новими методами його фінансування. Але це не означає, що боротьба ця буде невдалою. Одну з найстрашніших терористичних змов, з метою підірвати декілька цивільних повітряних лайнерів, котрі роблять рейси з Лондона до Сполучених Штатів в серпні 2006 року, було зупинено майже в останні хвилини. Рятуючи життя тисяч людей, завдяки дуже успішній розвідувальній роботі, котру виконали детективи підрозділу боротьби з фінансуванням терору за допомогою колег із Пакистану. Я радий сказати, що однією із ключових фігур у цій команді детективів – тепер мій друг і колега.
Основний обсяг інформації, з якої розпочинаються ці дослідження, фактично надходить від банків. Які в будь-якому випадку, за юридичними зобов’язаннями, повинні здійснювати перевірку особистості своїх клієнтів та повідомляти про підозрілі операції владі. Але просто дотримуватись цих законів недостатньо. І на щастя існує багато випадків, коли банківські службовці виявляють і доповідають про незвичну поведінку клієнта, що навіть не входить в коло їхніх зобов’язань. Два роки тому, на конференції у Лондоні, один детектив з підрозділу з боротьби з фінансування тероризму, сказав, що фактично дуже багато «життів було врятовано завдяки інформації від співробітників банку».
Незважаючи на це, існують великі труднощі. Наприклад, хоча зазвичай банки мають системи моніторингу операцій, і ми сподіваємося, що добре навчений штат здатен визначити потенційні випадки відмивання грошей і фінансування тероризму, то з’являються нові системи оплати, такі як оплата компаніям, котрі працюють лише через Інтернет, або мобільний телефон, що набагато важче проконтролювати. Готівка, як і раніше відіграє велику роль у багатьох країнах в злочинній діяльності, яку зазвичай майже неможливо контролювати.
Також дуже важливо зрозуміти, що більшість із фактичних операцій терористичних груп коштують порівняно невеликі суми грошей: напади на метро і автобус у Лондоні в липні 2005 року коштували для того, щоб їх виконати менше 10 тисяч доларів. Але було вбито і поранено багато людей. У цьому випадку терористи головним чином фінансували операції з шахрайського кредиту з їх банків в Англії. Загалом, операції у Європі і сусідніх країнах набагато більш вірогідніше фінансувати з результатів злочинної діяльності, ніж щедрими субсидіями від мільярдерів-фундаменталістів з Близького Сходу. Наприклад, хвиля терористичних нападів в Марокко була фінансована головним чином шляхом пограбування банків і ювелірів у Бельгії. Грошовою готівкою, ввезеною контрабандним шляхом в гробах марокканських емігрантів, які відправлялись додому для поховання.
Таким чином, ми можемо впевнено сказати, що вдосконалення роботи поліції по боротьбі з організованою злочинністю в будь-якій формі, в тому числі і кібер-шахрайства, може напевно зменшити кількість грошей, які доступні для підтримки тероризму. Фактично, я в даний час організовую великі міжнародні проекти, котрі запропоновані для фінансування Європейським Союзом розробок розвідувальних інструментів для боротьби з організованою злочинністю, відмиванням грошей та фінансуванням тероризму. Розглядаючи фінансування тероризму, як спільну проблему.
У.Т.: Чи є боротьба з відмиванням грошей і протидія фінансування тероризму те ж саме?
– Ні. У більшості правових систем, відмивання грошей описується, як приховування доходів від злочинів проти власності усередині фінансової системи, використовуючи такі методи, як переміщення грошей через ланцюжок банківських рахунків в різних країнах, підроблені посвідчення особи і таке далі. Але в основному має бути злочин, який здійснений. Навіть ухилення від сплати податків чи відмивання грошей. Хоча є деякі країни, де закон застосовується навіть до приховування абсолютно законних активів. Наприклад, щоб уникнути розподілу їх з вашою дружиною, коли ви плануєте розвестися з нею.
Фінансування тероризму, принаймні в стандартному визначені, є надання грошей для вербування та навчання членів терористичних організацій, котре в подальшому може призвести до реальних нападів. Злочин підтримки і сприяння тероризму ще до нападу – має місце. Фактично гроші часто будуть передаватися через ланцюжок з декількох банківських рахунків, з вигаданими іменами і так далі. Аби приховати те, що відбувається. Але на відміну від боротьби з відмиванням грошей, де розслідування часто є частиною розслідування фактичних злочинів, будь то кібер-шахрайство, пограбування банку або шантаж, боротьба з фінансуванням тероризму по-суті є розвідувальною роботою, щоб зупинити злочин до того, як він відбудеться. Розслідувати, як успішний терористичний напад було фінансовано, важливо, але в основному це провал профілактичної роботи розвідки. Тому що, якщо невинні люди вбиті або отримали поранення, ми повинні визнати, що зазнали невдачі.
Частиною проблеми є те, що уряди створили закони і правила, які встановлюють довільні вимоги щодо звітності, тому що, наприклад, про кожну банківську угоду більшу, ніж 10 тисяч доларів США, повинно бути повідомлено підрозділам фінансової розвідки. Навіть в той час, коли немає нічого кримінального або підозрілого в угоді. Інша частина проблеми – це те, що багато зусиль, затрачених урядами, в тому числі в ім’я боротьби з відмиванням грошей і боротьби з фінансуванням терору, в дійсності здійсненні для інших цілей. Сполученні Штати та Німеччина зокрема, змусили Швейцарію відмовитися від багатьох своїх традиційних аспектів банківської таємниці, з реальною метою виловлювання тих, хто ухиляється від сплати податків. Тих, кому вдалося контрабандою перевести активи із своїх власних країн на швейцарські номерні рахунки.
У.Т.: Чи є результати боротьби з фінансуванням тероризму?
– Я думаю, що через якийсь час ми бачитимемо все більше і більше успіхів в боротьбі з фінансуванням тероризму. Частково тому, що ми починаємо розуміти краще, як функціонують терористичні угрупування. Включаючи, навіть, те, що змушує добре освічених дітей середнього класу пакистанських іммігрантів у Великобританії несподівано звертатися до радикального ісламу, як способу життя і вирішити, що вони готові стати мучениками. Але ми повинні бути обережними, щоб не перебільшити наше розуміння і не думати, що ми досягли сприятливого результату. Я був на схожій конференції, назва якої «Глобальна стратегія боротьби з фінансуванням тероризму», але реальність є такою, що ніхто не був навіть здатний дати підходящу оцінку тому, скільки грошей збирається терористичними групами по всьому світу. І скільки запланованих терористичних нападів в глобальному масштабі було зупинено ще до їх запланованого виконання, із-за професійної роботи розвідувальних служб та поліції.
Що ми можемо зробити – це говорити у кожному конкретному індивідуальному випадку, що вийшло, а що ні, і цей аналіз є дуже цінним. Ми можемо також сказати, що для боротьби з відмиванням грошей і для боротьби з фінансування терору необхідно мати набагато більш широкий обмін інформацією між фінансовими установами та правоохоронними органами. Але це саме по собі створює серйозну проблему, тому що люди мають право очікувати, що їхні банки триматимуть їх фінансову діяльність в конфіденційності. Так само, як вони мають право на недоторканність приватного життя в інших аспектах їхнього життя. І будь-хто, хто залучений у будь-яку область безпеки, особливо урядові вищі чиновники, повинні визнати, що зібрана інформація має бути використана лише з метою захисту населення від справжніх ризиків, а не для того, аби обслуговувати інші повістки дня. І, на жаль, не всі демократичні уряди, особливо у Великобританії, діють відповідно до цього принципу. Сучасна технологія створила деякі способи збору та обміну інформацією, в той час, як самий час захищати приватне життя невинних людей, і це є основою власне моєї роботи.
У.Т.: Ми можемо сказати, що зникають кордони між кіберзлочинністю, кібер-тероризмом, а також приватною чи спонсорованою державою кібер-війною, як новою формою «асиметричної війни» в 21 столітті?
– Принаймні, до певної міри, це правильно. Кібер-тероризм, в сенсі атак на Інтернет або урядовий комп’ютер, щоб порушити їх діяльність, є технікою, котра використовується терористичними угрупуваннями, а також урядами. Росія використовувала кібер-тероризм проти Естонії, щоб спробувати залякати її уряд. І є докази того, що більшість з останніх нападів, в тому числі спроба шпигунства проти секретної інформації в американських урядових системах, надходила з Китаю. Існують також деякі свідчення того, що кібер-атаки були проведені «нештатними» групами. Можливо, кваліфікованими комп’ютерними хакерами, вповноваженими національними урядами. Це не повинно дивувати нікого, оскільки багато сьогоднішніх терористичних організацій отримують фінансування від урядів, щоб діяти, як їх вповноважені особи. Іншими словам, для того, щоб іранський уряд, наприклад, не ніс відповідальності. Такий вид тероризму, котрий спонсорується державою, ймовірно стане більш поширеним, або принаймні відносини між терористами та їхніми державними спонсорами стануть більш ясними за певний час.
У держав немає особливих приводів для проведення кібер-шахрайств, але вони, безсумнівно, слугують їхній меті союзництва з терористичними угрупуваннями, щоб зібрати гроші через кібер-шахрайство. Замість того, щоб засвітити грошові потоки і показати справжні взаємозв’язки. І я думаю, що у деяких випадках це відповідає інтересам таких країн, як Іран. Щоб використовувати кібер-тероризм і кібер-шахрайство проти такого противника, як Сполучені Штати Америки. Кібер-тероризм, щоб порушити національну інфраструктуру, чи то банківську чи розподілу електроенергії, і кібер-шахрайство для створення паніки і деморалізації широкої громадськості.
У.Т.: Кібер-тероризм знаходиться на підйомі в усьому світі. Кібер-тероризм тепер стає глобальною загрозою?
– Так, але більше тому, що країни, котрі можуть стати потенційними цілями, не ставляться до безпеки достатньо серйозно, не захищають свої найважливіші системи інфраструктури надійно, від того, що будь-який реальний противник може чинити на них напад. Більшість людей не розуміють, коли мова йде про кібер-тероризм, що тероризм в цілому залежить від елементів театру драми, щоб досягти своєї мети залякування виборців і уряду. Вибивання Нью-Йоркської фондової біржі на день супер-вірусом, або паралізація інфраструктури Інтернету будь-якої країни, безумовно, створить тривогу, але вона буде менш ефективною, ніж залишити скривавлені людські тіла чи перетворити декілька хмарочосів на купи руїн, якщо ви хочете створити масову паніку і деморалізацію.
Довгострокові збитки від нападів такого роду будуть досить незначними. Але якщо, з іншого боку, якісь терористичній групі вдається маніпулювати комп’ютером контролю АЕС, або хімічного заводу, або дамби, і їм вдасться таким чином вбити тисячі або сотні тисяч людей, то можна з впевненістю говорити про кібер-тероризмом в якості стратегічної загрози. На даний час, реальна кібер-терористична проблема полягає в дуже ефективному використанню терористичними організаціями мережі Інтернету для розповсюдження пропаганди, вербування нових людей і навіть оперативного зв’язку. Вони не меш підготовленні, ніж ті люди, котрі борються з ними, навіть якщо їхні ресурси більш обмежені. І урядам країн-об’єктів доведеться вкладати більше ресурсів в галузь збору та аналізу розвідувальної інформації про те, як терористи використовують Інтернет.