Глави вісьмох держав ЄС заявили про неприпустимість будівництва газогону Nord Stream-2

17 Березня 2016, 11:24

Запланований Росією до прокладання дном Балтійського моря газогон Nord Stream-2 («Північний Потік-2») – не комерційний, а геополітичний проект, спрямований на шкоду Україні та ЄС. Про це заявила президент Литви Далія Грібаускайте під час інтерв'ю радіо LRT в четвер, 17 березня.

За її словами, вона спільно з керівниками ще сімох держав-членів Євросоюзу підписала листа на адресу голови Єврокомісії (ЄК) Жан-Клода Юнкера.

«Дуже шкода, що деякі наші великі колеги – країни-члени намагаються пояснювати в ЄС, що це тільки приватний комерційний проект – ми всі прекрасно розуміємо, що всі енергетичні проекти такого масштабу є геополітичними і цілі у них саме геополітичні. Тому такий лист і підписали вісім керівників, в тому числі і я, що ЄК більше не може не звертати уваги і дивитися крізь пальці на чергові масштабні спроби розколоти Європу і зробити її знову залежною від одного джерела – тобто від російського енергоджерела», – сказала президент Литви.

На її думку, газопровід несе загрозу для солідарності в межах ЄС та його енергетичній безпеці – це не економічний проект, тому що вже діючий газопровід Nord Stream використовується трохи більше, ніж на 50%.

«Зараз з'являється дуже багато питань саме тому, що Nord Stream-1 використовується лише трохи більше, ніж на 50%. Тобто практично половина його не використовується, тож у чому полягає мета отримати Nord Stream-2? Мета абсолютно ясна. Перш за все, обійти Україну, щоб вона перестала бути транзитною країною і щоб їй стало ще важче, тож ми бачимо суто політизований проект, спрямований проти самої України і проти деяких східних країн-членів ЄС. Ну, і, мабуть, політика «розділяй і володарюй» або політика «розділяй і впливай», – зазначила голова Литви.

Нагадаємо, російський енергетичний монополіст Газпром планує збудувати газопровід Nord Stream-2 разом з п'ятьма європейськими компаніями, всі вони минулого року підписали угоду про спільне підприємство New European Pipeline. Проект розвитку Nord Stream оцінюється в €10 млрд, завершити будівництво запланували до 2019 року. Це збільшить річну пропускну здатність трубопроводу вдвічі до 110 млрд куб. м.

Як повідомлялося, голова уряду України Арсе6ній Яценюк назвав можливу суму збитків України від добудови газогону Nord Stream-2.