Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто повідомив, що міжурядова зустріч високого рівня між представниками України та Угорщини щодо закону про освіту відбудеться наприкінці тижня. Про це він заявив під час виступу на конференції з нагоди 20-ої річниці підписання Рамкової конвенції із захисту нацменшини та Європейської хартії регіональних мов у Страсбурзі.
Зокрема, голова угорського МЗС наголосив, що це буде перша зустріч такого рівня відтоді, як діалог Києва і Будапешта загострився через суперечку довкола українського закону.
"На жаль, сьогодні ви втягнені в конфлікт з нашою сусідньою державою, у якій порушуються права угорців", – зазначив Сіярто.
За його словами, на території України проживає понад 150 тисяч угорців, які донедавна мали право отримувати освіту рідною мовою, але після ухвалення нового закону про освіту "вони це право втратили".
Він також заявив, що у висновку Венеціанської комісії щодо закону чітко говорилося про те, що подібні закони мають ухвалюватися лише після консультацій з представниками нацменшин, а закон, "проти якого протестує нацменшина, не може бути імплементований".
Водночас Сіярто визнав роль Ради Європи у захисті прав нацменшин, проте заявив, що про ці права "мало просто говорити".
Крім того, він підкреслив, що міжнародні організації повинні мати в своєму розпорядженні "інструменти, які повинні змушувати сторони виконувати Рамкову конвенцію із захисту прав нацменшин і Хартію регіональних мов".
"Геополітика не може бути причиною для того, щоб не виконувати ці угоди", – наголосив Сіярто.
Він також зауважив, що захист прав нацменшин – "головний фокус для угорської зовнішньої політики".
Як повідомлялося, 28 вересня 2017 року в Україні набув чинності закон про освіту, в якому передбачено, що представникам національних меншин України гарантується право на навчання в комунальних закладах для отримання освіти поряд із державною мовою відповідної національної меншини. Це право реалізується через класи (групи) з навчанням мовою відповідної національної меншини поряд із державною мовою.
Згодом Угорщина вирішила блокувати будь-яке подальше зближення України та ЄС. Це рішення стало відповіддю офіційного Будапешта на підписання президентом України Петром Порошенком закону "Про освіту".
5 травня Міністерство освіти і науки України та угорська громада розпочали переговори щодо імплементації так званої "мовної статті" закону "Про освіту", зокрема сторони спільно працюватимуть над розробкою держстандартів і типових програм.