Під час спільної прес-конференції Катрін Колонна, Міністра Європи та закордонних справ Франції, та Дмитра Кулеби, Міністра закордонних справ України, під час 29-ї Конференції французьких послів, на яку вперше запросили виступити очільника української дипломатії, керівниця французького дипломатичного відомства відповіла на запитання «Українського тижня».
— Чи готова Франція надати двосторонні гарантії безпеки для України? Чи розглядає вона можливість стати першою європейською країною, яка це зробить?
— Ми працюємо над цим, починаючи з Вільнюса і після [саміту НАТО]. Ви пам’ятаєте, що країни G7 висловили свою підтримку і намір укласти безпекові угоди з Україною. І з того часу до них приєдналося близько 20 країн, я думаю, що навіть дещо більше. На мою думку, це дає відчуття солідності наших колективних зобов’язань перед Україною.
Ми працюємо над цим, процес триває, ми говорили про це з міністром [Кулебою]. Чи будемо ми першою країною, яка це зробить? Чесно кажучи, я не знаю, і я б сказала — не хочу вас шокувати — що мені байдуже. Це не змагання. Наш пріоритет — суть. І ви знаєте, що різні двосторонні домовленості знаходяться під цією багатосторонньою парасолькою, яку у Вільнюсі було вирішено поставити до дії.
Вона передбачатиме військовий компонент, який ми обговорювали з міністром, і він розповів про низку відповідних контактів, що мав сьогодні вранці. Буде також гуманітарний компонент і цивільний компонент. Іншими словами, йдеться про продовження підтримки, яку наша країна надавала Україні до цього часу, і проектування її на більш тривалий період, щоб забезпечити прозорість і передбачуваність для наших галузей, наших партнерів і наших інвесторів, і щоб, як я вже казала і скажу це знову, також надіслати сигнал Росії про нашу рішучість не зупинятися, щоб нагадати, що час не грає на її інтереси.
— Чи планує Франція провести в себе саміт, що його запропоновано у мирному плані Володимира Зеленського, про який згадував міністр Кулеба?
— Що стосується саміту, то ми вважаємо, що говорити про нього трохи зарано. Але ми працюємо над цим, розширюючи коло країн, які говорять з Україною про параметри справедливого і тривалого миру. Це коло постійно збільшується, це дає можливість підтримувати діалог між Україною та державами, які не говорили з нею спонтанно, але які зараз говорять з нею і працюють з нею.
Читайте також: Український дипломатичний дискурс: право на вибагливість