Надія Баловсяк Доцент кафедри медіакомунікацій УКУ

Гібридна війна з присмаком виборів. Як Росія намагалася вкотре зламати американську демократію

НаукаСвіт
20 Вересня 2024, 14:16

Останній тиждень світ обговорює не лише дебати Дональда Трампа й Камали Гарріс. Не менш цікавими й навіть подекуди разючими стали заяви американської влади щодо виявлених спроб Росії впливати на вибори в США. Ці заяви супроводжувалися введенням санкцій проти медіагрупи «Россія сегодня» та її дочірніх структур і проти топменеджерів цієї структури, а також проти АНО «Діалог».

Міністерство юстиції США призупинило дію тридцяти вебдоменів, які були частиною таємної спроби російського уряду вплинути на вибори в США 2024 року й американську громадську думку. Вилучені сайти були пов’язані з російською кампанією Doppelganger. Представники спецслужб США називають цю кампанію однією з найбільш плідних і публічних за останні роки кампаній з поширення дезінформації, пов’язаної з Москвою.

Тридцять два заблоковані домени використовували доменні імена, подібні до назв відомих американських джерел новин, як-от The Washington Post і Fox News. Деякі були прямо зосереджені на майбутніх виборах у США.

«Це були фейкові сайти, — сказав генеральний прокурор Меррік Гарленд. — Вони були наповнені російською урядовою пропагандою, яку створив Кремль, щоб зменшити міжнародну підтримку України, підтримати проросійську політику й інтереси та вплинути на виборців у Сполучених Штатах та інших країнах».

Як інтернет заполонили підроблені сайти

У заяві американських очільників згадується кампанія Doppelganger (двійник). Основна ідея цієї операції впливу полягала в створенні підроблених сайтів, схожих на відомі медіапроєкти, і розміщенні там контенту, який би просував потрібні пропагандистам наративи.

Хоча гучне звинувачення російських пропагандистів і використання назви Doppelganger прозвучало лише на початку вересня, насправді весь минулий рік медіа й технологічні компанії попереджували про зростання кількості підроблених сайтів, а подекуди навіть використовували для їх мережі назву Doppelganger. Часом ішлося не лише про підроблені вебресурси, а й про підроблені облікові записи в соціальних мережах.

Читайте також: Урятувати рядового виборця: як соціальні платформи готуються до виборчих фейків

Ось неповний таймлайн подій, які можуть бути дотичні до операції Doppelganger.

У вересні 2022 року експерти компанії NewsGuard, що виявляє дезінформацію, повідомили, що Росія створила понад  двісті п’ятдесят нових сайтів, на яких поширює фейки іноземними мовами. Контент цих ресурсів часто містить новини про події в Україні, подані з російського погляду.

Приблизно в той же час компанія Meta повідомила про знешкодження найбільшої з початку війни мережі ботів, які займалися проросійською пропагандою. У поясненні операції Meta згадала, що ця мережа використовувала понад шістдесят спеціально створених сайтів, які імітували популярні новинні ресурси, серед яких були клони відомих видань, як-от The Guardian і Der Spiegel. А облікові записи в соцмережах посилалися на ці підроблені сайти й поширювали антиукраїнські наративи. За словами представників Meta, «це, мабуть, найбільша й найскладніша операція російського походження, яку ми зірвали з початку війни в Україні з початку цього року».

У травні 2023 року NewsGuard виявили десятки сайтів, згенерованих інструментами штучного інтелекту. Вони просто генерували фейки різного роду.

У грудні 2023 року в NewsGuard знову розповіли про зростання кількості таких ресурсів. Їх особливість полягала в тому, що вони використовували назви, схожі на назви відомих медіапроєктів, як-от iBusiness Day, Ireland Top News або Daily Time Update.

Ці дослідники не використовували назву Doppelganger для виявленої павутини сайтів чи мереж облікових записів у соціальних медіа. Проте вони послідовно розповідали про зростання мереж підроблених сайтів, які були клонами відомих медіа.

OpenAI та Meta першими виявили Doppelganger

Проте 2024 року про операцію маніпулювання з використанням підроблених сайтів розповідали й техногіганти. І тоді ж уперше з’явилася назва Doppelganger. Наприклад, компанія OpenAI наприкінці весни у своєму звіті повідомляла про те, що вона виявила щонайменше п’ять онлайн-кампаній впливу, що використовували її інструменти штучного інтелекту для створення контенту й маніпулювання громадською думкою. Серед них були кілька операцій, що стосувалися Росії. Одна  них — операція Bad Grammar. Вона працювала переважно в Telegram і була спрямована на Україну, Молдову, країни Балтії та Сполучені Штати.

І тоді ж OpenAI вперше згадує російську операцію Doppelganger. Компанія так описує те, які активності вона виявила в межах цієї операції впливу:

«Люди, які діють від імені Doppelganger, використовували наші моделі для створення коментарів англійською, французькою, німецькою, італійською та польською мовами, які публікувалися в ікс і 9GAG. Крім цього, за допомогою моделей штучного інтелекту здійснювався переклад і редагування статей різними мовами. Подекуди AI-інструменти допомагали створювати заголовки й перетворювати матеріали на дописи у фейсбуку».

В OpenAI підкреслили, що контент, створений за допомогою її чатботів, використовувався для різних тематик, серед яких було й вторгнення Росії в Україну.

Наприкінці серпня операцію Doppelganger у дописі на офіційному новинному ресурсі згадала компанія Meta. Техногігант розповів про виявлення та знешкодження двох найбільших операцій впливу. Одна з них — афілійована з Росією Doppelganger, у межах якої Meta заблокувала тисячі доменних імен і підроблених облікових записів. Цікаво, що Meta згадує, що вперше про Doppelganger писала ще рік тому.

У Meta розповідають:

«Ця операція була зосереджена на імітації вебсайтів основних медіа й державних установ для розміщення фейкових статей, спрямованих на послаблення підтримки України. Тепер вона розширилася за межі початкового націлювання на Францію, Німеччину й Україну, а також охопила США та Ізраїль. Це найбільша й найнаполегливіша операція російського походження, яку ми припинили, з 2017 року».

Doppelganger — тривала й брудна онлайн-кампанія за нечесні вибори

Усе це свідчить про те, що масштабна кампанія, яка згодом отримала назву Doppelganger, насправді тривала давно. Хоча американські офіційні структури не повідомляють про її тривалість, можна припустити, зважаючи на звіти NewsGurd та інших компаній, що ця операція продовжувалася порівняно довго.

Російські пропагандисти за допомогою мережі підроблених сайтів намагалися маніпулювати довірою людей до надійних медіаресурсів, які завжди дотримувалися журналістських стандартів і подавали інформацію об’єктивно й неупереджено. Легітимність таких сайтів і довіра до них масової аудиторії допомагала російським пропагандистам у їхній діяльності. Навряд чи пересічний користувач перевірятиме, чи бачить ресурс-оригінал, коли в його назві фігурує щось на кшталт The Guardian, BBC або CNN.

Читайте також: Арбітри віртуальних конфліктів: соцмережі стають предметом у судових слуханнях

Ця тактика пропагандистів країни-загарбника почасти повторює давню тактику кіберзлочинців, які використовували підроблені сайти для фішинових атак. У цьому випадку класичної кіберзагрози людині надсилають посилання, воно веде на підроблений ресурс, який візуально дуже схожий на ресурс-оригінал, а його доменне ім’я відрізняється від справжнього буквально однією-двома літерами (наприклад, privat24.ua й privet24.ua). Людина вводить на такому сайті дані (від логіна й пароля до номера банківської картки) і втрачає їх. В операції Doppelganger тактика зловмисників подібна, лише їхні деструктивні дії набагато небезпечніші, адже людина, довіряючи певному надійному медіа, отримає брехню від його імені. Отже, зловмисники буквально залізали жертвам у голову й сіяли сумніви, намагалися сформувати недовіру до України й нівелювати потребу її підтримувати.

Окрім того, ця гібридна прихована операція впливу на іноземну аудиторію, імовірно, матиме інший, відкладений у часі, проте набагато небезпечніший результат. Це підривання довіри до всіх медіа, формування стійкого наративу «всі брешуть», про який колись багато говорив герой серіалу «Доктор Хаус».

Проте якщо твердження геніального лікаря-соціопата стосувалося пацієнтів, які приховували обставити їх незвичного стану від медиків, то сентенція про пошесну брехню, яка може стати результатом операції Doppelganger, може перетворитися на стійке переконання жителів Європи та США, що навіть BBC чи The Guardian їм брешуть.

Tenet media: сила неправди в устах блогерів

Іще однією виявленою гілкою таких операцій впливу з боку Росії були винагороди, які сплачувала російська RT американським блогерам. Усі вони були учасниками групи Tenet Media й публікували відеоролики з російською пропагандою. Загалом до угруповання Tenet Media входили блогери, відомі правими поглядами та настроями.

Загалом учасники Tenet Media отримали майже $10 млн. Окремі учасники групи отримували до $400 тис. на місяць. Іншим платили $100 тис. за один випуск подкасту з брехнею про Україну.

Читайте також: Від Google до ChatGPT GPT-4o: чи може нова версія ШІ-сервісу замінити онлайн-пошук

За даними Reuters, угруповання розмістило майже дві тисячі відео на YouTube менш як за рік діяльності.

Загальний аналіз тем, яким присвячували діяльність учасники Tenet Media, стосувався не лише війни в Україні. Серед слів, що використовували в роликах ці блогери, фігурували терміни «транс», «білі люди», «чорні люди», «нелегальні мігранти», «Ілон Маск», «третя світова війна», «расизм», як показало дослідження журналістів Wired.

За кілька днів після заяви американських правоохоронців YouTube видалив канал Tenet Media та іще чотирьох, якими керувала очільниця компанії.

Українське питання на американських виборах

Кампанія Doppelganger і мережа Tenet Media працювали загалом на розбрат американського суспільства, намагаючись вишукувати наявні суперечності, перебільшувати їх. Почасти вони не гребували українською тематикою. Вона була, мабуть, такою, якій приділялось найбільше часу в цих кампаніях впливу.

Тому найбільш небезпечним для України результатом цих викриттів і таким, що може проявитись у короткостроковій перспективі, може стати змінення настроїв суспільства та зростання переконання людей у тому, що не варто допомагати Україні у війні. Адже новини, які публікували ці підроблені медіа, часто містили антиукраїнські наративи та брехню про обстріли, суперечливі твердження про тотальну корупцію в країні й багато іншого. Формування стійкого антиукраїнського наративу, який мав би матеріалізуватися у вимаганні від політиків припинити підтримку нашої боротьби або, пізніше, у голосуванні за політиків, які виступають за припинення цієї допомоги, мабуть, є найбільшою загрозою Doppelganger і Tenet Media для України.