За наявними даними, жодна партія у Грузії не зможе отримати понад 50% мандатів у парламенті. Про це Тижню розповів президент Кавказького інституту миру, демократії та розвитку Гіа Нодіа.
«Загалом у країні існує певна апатія до політичного класу. Близько половини виборців кажуть, що збираються іти на вибори, але не знають, за кого голосувати. Тобто їм ніхто не подобається. З огляду ж на такий високий відсоток тих, хто не визначився, будь-які прогнози вкрай ненадійні. Але на цьому етапі у нас немає інших даних, окрім результатів опитувань, які дають приблизно однакові цифри», – зазначає він.
За словами Гіа Нодіа, у тих, хто з вибором таки визначився, лідерами є ГМ і ЄНР, які мають десь 18-22%. «Перша з політсил має на 1-2% більше, але між ними приблизний паритет. Далі йдуть дві інші партії, лідери у змаганні за те, аби стати третьою силою: нова організація «Рух — держава для народу», створена оперним співаком Паатою Бурчуладзе, і «Вільні демократи» Іраклія Аласанії. Вони дистанціюються як від ГМ, так і від ЄНР. Ці сили орієнтуються на «шуашистів». Загалом вони за проєвропейську Грузію, щонайменше декларативно, проте у випадку з Аласанією, зважаючи на політичну біографію, маємо більше підстав йому в цьому довіряти», – ідеться у повідомленні.
Далі, згідно з текстом, є ще три партії, які мають шанс подолати 5% бар’єр і потрапити до парламенту, але можуть і не досягти такого результату. Це лівопопулістські лейбористи, а також дві відверто антизахідні, проросійські сили — «Альянс патріотів Грузії» Давіда Тархана-Моураві та «Демократичний рух» Ніно Бурджанадзе.
«Тож якщо оперувати наявними даними, жодна партія не зможе отримати понад 50% мандатів у парламенті. Але ГМ усе ж розраховує на більшість за рахунок адміністративного ресурсу, який працює переважно у мажоритарних округах, а вони можуть дати майже половину всіх мандатів у парламенті. Цілком імовірно, що так і буде. Якщо ж цього не станеться, то після виборів нас очікують складні переговори про створення коаліції. Думаю, план Б для Бідзіни Іванішвілі такий: якщо не вдасться купити населення, то можна купити котрісь із партій, що подолали бар’єр, аби створити з ними правлячу коаліцію. Хоча в ЄНР сподіваються, що ГМ не зможе виграти виборів, а це може створити нову динаміку, коли більш легітимною стане опозиційна коаліція на чолі з ЄНР», – резюмує Гіа Нодіа.
Детальніше читайте в черговому номері журналу «Український тиждень»