Олексій Сокирко Співробітник Центру ім. В. Липинського

Гетьманський мушкетер, XVII ст.

ut.net.ua
10 Жовтня 2008, 00:00

Тиждень продовжує знакомити своїх читичів із зовнішнім виглядом, одягом, спорядженням, озброєнням та військовою технікою української армії різних епох. (Поч. у №39). Укладена гетьманом Іваном Виговським Гадяцька угода 1658 року передбачала створення в Козацькій державі найманого війська, відокремленого від козаків. Наймані формування складалися з піхоти, озброєної мушкетами (мушкетерів), та кавалерії – драгунів. Одяг і озброєння гетьманського мушкетера були подібними до того, як вбиралися тогочасні вояки країн Західної та Центральної Європи.

Зображений на малюнку рядовий мушкетерської роти вбраний у полотняну сорочку з відлогим коміром, сірувато-синій жюстокор (різновид каптана), короткі панталони та цупкі панчохи з черевиками; на голові – капелюх з широкими крисами.
 
Основна зброя – полегшений ґнотовий мушкет, яким він виконує стройовий прийом «мушкет догори!» Подібно до своїх східноєвропейських колег, український мушкетер має не притаманну «німецькому строю» шпагу, а зручнішу в рукопашних сутичках шаблю.
 
Через плече він носить перевісь – бандальєр – із підвішеними до неї підсумками для куль, рушничного начиння, бухтою ґноту та кількома дерев’яними футлярами з відміряними зарядами пороху
 
Авторські права © Центр ім. В. Липинського «Militaria Uсrainica