У Мінську на засіданні Тристоронньої контактної групи з врегулювання ситуації на Донбасі в середу, 13 лютого, українська сторона значну увагу приділила проблемі звільнення заручників, однак РФ вчергове заблокувала вирішення відповідного питання. Про це повідомила представник України в гуманітарній підгрупі ТКГ Ірина Геращенко.
"Сьогоднішнє, 103 засідання мінських груп, пройшло під знаком дебатів в Раді Безпеки ООН, скликаних РФ, й на яких весь світ відшмагав Росію. <…> Українські представники в ТКГ і всіх групах наголосили , що під час дебатів в Радбезі Росію назвали агресором і окупантом. Й поклали на неї повну відповідальність за невиконання мінських угод, порушення режиму тиші, блокування гуманітарних і безпекових питань та звільнення заручників", – наголосила вона.
Геращенко підкреслила, що в ході засідання РФ передали пропозицію забрати 25 своїх громадян і запропонували різні формати звільнення.
"Широкий 25/25 (росіян на політв’язнів Кремля), і 19/72, запропонували кілька інших форматів. Як РФ не готова забрати всіх своїх, запропонували кілька вузьких форматів, аби тільки розблокувати процес – розпочати зі звільнення тих, хто потребує медичного лікування. Ми також готові передати трьох росіян зі списку 25 російським консулам в обмін на наших військових, що 4 роки утримують в Донецьку – C. Глондаря , О. Корінькова, Б. Пантюшенка, але й на це росіяни не дають згоди. Продовжуємо тиснути, аби витягти хлопців", – розповіла перший віце-спікер Верховної Ради.
Водночас вона зазначила, що українські заручники в ОРДіЛО не мають права на телефонний дзвінок.
"Востаннє МКЧХ передавав листи в'язням в вересні минулого року, й за ці роки цей раз – передачу. МКЧХ жодного разу не мали можливості спілкування з утримуваними. Й ми очікуємо від МКЧХ більш активної позиції щодо заручників, а не страусової. Висловили протест на гуманітарній підгрупі і на ТКГ, що Росія і їх маріонетки блокують навіть право на дзвінок і лист, а ОБСЄ і МКЧХ публічно не спромоглися навіть на глибоке занепокоєння з цього приводу", – заявила Геращенко.
Крім того, Україна закликала координатора від ОБСЄ в мінській гуманітарній групі посла Тоні Фріша негайно відвідати заручників на окупованих територіях і докласти всіх зусиль, аби налагодити систематичну передачу листів і можливість телефонувати рідним. Також українська сторона звернулися до спеціального представника ОБСЄ в Україні та в ТКГ посла Мартіна Сайдіка сприяти передачі листів рідних українським заручникам. Своєю чергою, він пообіцяв це зробити.
"Звернули увагу ОБСЄ, що вже три роки невиконана обіцянка бойовиків – звільнити підлітків з Ясинуватої. Ми очікуємо від координаторів , що вони а полягатимуть на виконанні домовленостей , так важко досягнутих в групах . Дітей обіцяли звільнити ще наприкінці 2016 року", – повідомила перший заступник голови парламенту.
За її словами, РФ і підконтрольні їй бойовики продовжують тактику приховування інформації про утримуваних.
"Закликали Посла Фріша долучитися до встановлення долі більше ніж 70 українців, утримання яких в тюрмах нам не підтверджують ( хоч українська сторона має інформацію і докази їх незаконного арешту). Й в нас є підстави турбуватися , що кількох українців з цього списку бойовики могли закатувати. Також закликали негайно активізувати пошук зниклих безвісти (у цьому списку – сотні осіб) створити таки механізм за участю РФ і МКЧХ", – резюмувала Геращенко.
Також перший віце-спікер Ради додала, що українська сторона готова негайно розпочати реконструкцію мосту в Станиці Луганській за участі МКЧХ, однак цей процес блокує російська сторона.
Нагадаємо, 13 лютого в Мінську розпочалося чергове засідання робочих підгруп Тристоронньої контактної групи (ТКГ) з врегулювання конфлікту на Донбасі.