Генпрокуратура відкрила 300 кримінальних справ через порушення при держзакупівлях

4 Жовтня 2011, 19:10

При цьому внесено 1,2 тис. документів прокурорського реагування, за результатами розгляду яких до відповідальності притягнуто 848 посадових осіб, у тому числі 67 – контролюючих органів, відшкодовано близько 700 тис. грн, заявлено 49 позовів на суму 6,8 млн грн.

Повідомляється, що розповсюдженими є «порушення вимог Закону «Про здійснення державних закупівель» щодо заборони укладання договорів, які передбачають витрачання державних коштів, оплату замовником товарів, робіт, послуг без проведення процедур закупівлі».

Так, одним з підприємств Чернігівської області закуплені послуги з установлення обсадної колони на свердловині без дотримання тендерної процедури. Вартість закупівлі завищено на суму майже 1,7 млн грн.

Крім того, учасниками процедури закупівлі до тендерних пропозицій вносяться завідомо неправдиві відомості. Приміром, службові особи одного з товариств (Дніпропетровська область) надали до Криворізької міської ради неправдиві відомості щодо виробника, сертифікації та вартості обладнання для знезараження стічних вод ультрафіолетовим випромінюванням, чим завдали збитків інтересам держави на суму 2 млн грн.

Усупереч вимогам ст.4 Закону предмети закупівлі діляться на частини з метою уникнення проведення тендерних процедур.

Також усупереч вимогам статей 16, 17, 29 Закону до участі у торгах допускаються учасники, які є пов'язаними особами; пропозиції яких не відповідали вимогам документації конкурсних торгів тощо. Поширеного характеру набули випадки завищення обсягів та вартості товарів, робіт, послуг, невиконання договорів.

Мають місце непоодинокі факти, коли підприємствами, установами та організаціями, які проводять процедуру державних закупівель, у порушення вимог ст.11 Закону, не створені комітети з конкурсних торгів, вимоги щодо підвищення кваліфікації спеціалістів у сфері державних закупівель не рідше одного разу кожні два роки не виконуються.

Службові особи органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та суб'єктів господарювання, які стають переможцями торгів, розтрачають бюджетні кошти.

Поза тим під час перевірок додержання Закону при здійсненні державних закупівель виявлені порушення вимог Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції».

Генпрокуратура виявила порушення в Міністерстві економічного розвитку і торгівлі України, ДП НАЕК «Енергоатом», керівникам яких внесені подання щодо усунення порушень вимог Закону.

Зазначимо, сьогодні у Генпрокуратурі повідомили про порушення при держзакупівлях службовцями Міноборони і Збройних Сил України.  За результатами перевірки міністру оборони Михайлу Єжелю доправлено подання з вимогою вжити заходів для усунення порушень законодавства при здійсненні державних закупівель, причин та умов, що їм сприяють.