Начальник Генерального штабу України – головнокомандувач Збройних Сил України генерал армії Іван Свида подав рапорт про відставку, пояснивши своє рішення незгодою із політикою чинної влади: «У ситуації, що склалася, я визнаю право президента реалізовувати його бачення шляхів розвитку Збройних Сил. Він це робитиме з іншим начальником Генерального штабу».
На посаді начальника Генштабу пан Свида працював сім місяців: його призначив у листопаді 2009 року президент Віктор Ющенко. До того Іван Свида обіймав посаду командувача Сухопутних військ Збройних Сил України.
«Весь генералітет, який працював, весь генеральний штаб – це атлантисти. Це люди, які абсолютно чітко розуміють, що розвиток Збройних Сил України і система колективної безпеки, яка є більш прийнятною для України сьогодні, – це участь у певних форматах НАТО», – розшифровує можливі мотиви рішення Івана Свиди директор політичних програм Міжнародного центру перспективних досліджень Віктор Чумак. Нинішня ж влада взяла протилежний курс. Від планів вступати до НАТО Україна відмовилась. Віктор Янукович домовився з Росією щодо продовження перебування російського Чорноморського флоту на українській території. Спецслужби Росії та України уклали угоду, згідно з якою до Криму – місця базування Чорноморського флоту Росії – повернуться співробітники російської контррозвідки.
Але рапорт начальника Генштабу про відставку став наслідком не лише ідеологічних причин, зазначають експерти. Нова влада вирішила замінити людину Ющенка на «свою», лояльнішу. «Ця посада специфічна. Вона не в такій мірі пов’язана з політичним курсом, як посада міністра. Це адміністративна посада, яка має забезпечувати спадкоємність влади. Але у нас немає відповідної культури, тому заміни, пов’язані зі зміною влади, відбуваються не тільки на рівні міністрів і їх заступників, а й нижчих посад. Навряд чи треба було розраховувати, що глава генштабу залишиться», – зазначає директор Центру миру, конверсії і зовнішньої політики Олександр Сушко.
Новим очільником генштабу президент призначив нинішнього першого заступника міністра оборони Григорія Педченка, який брав активну участь у виборчій кампанії Віктора Януковича в Одеській області.
За словами голови парламентського комітету з питань національної безпеки і оборони Анатолія Гриценка, останнім часом Свида був чи не єдиною людиною у Міноборони, яка дійсно працювала і намагалася утримувати ситуацію в армії під контролем поки посада міністра оборони залишалася вакантною. «Армії багато чого обіцяли, але одразу забували після завершення виборів. Це деморалізує людей у погонах. Люди, які пішли в армію, хочуть займатись військовою підготовкою, а не сидіти в класах і читати конспекти. Фінансування збройних сил закладено на рівні критичної межі, воно забезпечує тільки зарплати військовим, комунальні витрати і мінімальні заходи з бойової підготовки, про розвиток не йдеться», – розповідає пан Гриценко.
Не виключають експерти і наявності між начальником Генштабу та міністром оборони особистісного конфлікту. Одна з суперечок виникла наприкінці квітня: прес-служба Міністерства оборони поширила заяву Свиди про його зустріч з представником стратегічного командування НАТО Франтішеком Маленінським, у ході якої начальник генштабу оголосив про намір України дотримуватися взятих на себе перед НАТО зобов’язань та продовжувати курс на інтеграцію до альянсу. Проте наступного дня прес-служба Міноборони повідомила, що ніяких заяв про інтеграцію до НАТО голова генштабу не робив…