Генеральна Асамблея ООН: Глобальна Zoom-дипломатія

Світ
28 Вересня 2020, 16:42

Ювілейна 75-та Генеральна Асамблея ООН за своїм форматом не була схожа на жодне попереднє засідання: упродовж п’яти днів світові лідери зверталися до своїх колег через записані відеоповідомлення. У залі, що пам’ятає і «кузькіну мать» Микити Хрущова, і виступи Фіделя Кастро та Ясіра Арафата, і майже десятигодинну промову щодо Кашміру індійського дипломата Крішни Менона, цього разу було геть малолюдно. Там могли бути присутні лише по одному представнику країни в ООН. Ці дипломати представляли своїх лідерів, а далі на великому екрані з 22 до 25 вересня з’являлися промови у форматі відеозвернень.

 

Першим виголосив промову генеральний секретар ООН Антоніо Гутерреш. Звертаючись до напівпустої зали, він відзначив потребу співпраці серед держав світу: «Солідарність – в особистих інтересах кожного». Він охарактеризував пандемію не лише як «тривожний дзвінок», але й як «репетицію» тих викликів, що чекають на світ у найближчому майбутньому. Антоніо Гутерреш також повторив свій заклик до всезагального режиму тиші у воєнних протистояннях. Вперше він його озвучив ще в березні. “У нас є лише один переможець у конфлікті під час пандемії – сам вірус”, – зазначив генеральний секретар ООН.

 

«Ми маємо причини для надії», – додав він, перерахувавши як ті конфлікти, де є успіхи у  досягненні миру чи хоча б припиненні вогню, так і ті, де ще треба працювати. Зокрема, він згадав і про Україну (але при чомусь жодного слова про Росію як сторону конфлікту): «В Україні найновіший режим припинення вогню залишається в силі, але прогрес у вирішенні невиконаних безпекових та політичних питань, тристороння група та формат Нормандської четвірки для узгодження розбіжностей будуть критично важливими».

 

Читайте також: Світ про загострення в Нагірному Карабасі: Неглибоке занепокоєння

 

Канцлерка Німеччини Ангела Меркель у своїй промові закликала до реформування організації, зокрема Ради Безпеки ООН. «Надто часто Рада Безпеки заблокована, коли потрібні чіткі рішення», – заявила вона. Меркель також наголосила на солідарності та потребі співпраці між країнами світу: «Кожен, хто думає, що йому буде краще самому, помиляється. У нас спільний добробут і так само й наші страждання. Ми один світ».

 

Із відеозверненням з нагоди ювілею ООН виступив також президент Франції Емманюель Макрон. Як і Меркель, він закликав до єдності: «Ця криза, безсумнівно, більше ніж будь-яка інша потребує співпраці». Він також зазначив про проблеми в Раді Безпеки ООН як в ключовому для забезпечення миру та стабільності органі ООН, через те, що два постійні представники «вирішили демонструвати там свою ворожість». До протистояння США та Китаю він ще повертався у своїй промові, відзначаючи, що світ «не можна зменшити до протистояння» цих двох країн.

 

Російський президент Владімір Путін у своєму відеозверненні також говорив про потребу реформування Радбезу, однак з огляду на свої цілі. За його словами, позбавляти права вето постійних членів Радбезу не можна в жодному разі, оскільки тоді ООН ризикує перетворитися на Лігу Націй – бездіяльний орган. Однак саме Росія як постійний член Радбезу зловживає правом вето, разом з тим порушуючи суверенітет та територіальну цілісність України. Про це у своїй промові згадав президент України Володимир Зеленський, також закликавши до реформування безпекові механізми ООН.

 

Читайте також: Криза за розкладом

 

Німецькі медіа виділяють заяви Меркель та Макрона як такі, що були спрямовані з критикою на Дональда Трампа та його американоцентричну політику. Американський лідер у своїй вівторковій промові був надзвичайно різким щодо Китаю, закликавши ООН притягнути Китай до відповідальності як "націю, що розпочала цю пошесть (коронавірус – Ред.) у світі". Він також підкреслив зовнішньополітичні досягнення США і ще раз наголосив на своїй американоцентричній стратегії:  "Як президент, я відкинув невдалі підходи минулого і з гордістю ставлю Америку на перше місце, як і ви повинні ставити на перше місце свої країни".

 

Відеозвернення китайського лідера Сі Цзінпіня було одразу після промови Дональда Трампа. Оскільки китайський лідер вже не міг відреагувати на те, що сказав американський президент, то замість нього це зробив представник Китаю при ООН Цжан Цзюнь. "Китай рішуче відкидає безпідставні звинувачення», – і лише після цього представив свого лідера і його записану промову. На відміну від американського лідера, промова китайського апелювала до посилення співпраці між народами: «Ми повинні бачити один одного як членів однієї великої родини, продовжувати взаємовигідну співпрацю і підніматися над ідеологічними суперечками … Що ще важливіше, ми повинні поважати незалежний вибір країною свого шляху та моделі розвитку». Це формулювання розкритикували журналісти світових видань та політологи. «Президент Сі представив Китай як доброзичливу країну, що не бажає нікому зла, але не згадав експансіоністську поведінку Китаю у Південнокитайському морі, масові затримання в Сіньцзяні, політичні репресії в Гонконгу та застереження Тайваню», – пише Рік Гледстоун для The New York Times.

 

Читайте також: Не згоріти в полум’ї дракона

 

Загальне враження від ювілейної 75-тої Генеральної Асамблеї ООН добре відзначив у своїй статті оглядач британської газети The Guardian Джуліан Боргер: «Її вже було анонсовано як найгіршу Zoom-зустріч у світі, але Генеральна Асамблея може бути навіть гіршою». Справді тиждень записаних промов, які ще раз повторювали вже відомі до того позиції країн, був надто далеким від того, що звично вважають дипломатією, де велику вагу мають саме особисті зустрічі, неформальні та навіть спонтанні обговорення у кулуарах штаб-квартири. Попри крайню необхідність, малоймовірно, що ця Генеральна Асамблея матиме значний вплив на світовий порядок денний.