Марк Войджер старший науковий співробітник Програми трансатлантичної безпеки та оборони Центру аналізу європейської політики (CEPA)

Генерал Дворніков і його стара тактика, випробувана у Сирії

Світ
13 Квітня 2022, 12:14

Служба BBC повідомила важливу новину: генералові Алєксандру Дворнікову — чинному командувачеві Південного військового округу Росії — передано командування російськими силами в Україні. Дворніков керував російською операцією в Сирії 2016 року, і його призначення заповідає зростання кількості жертв серед цивільного населення й безжальне знищення інфраструктури в Україні, адже саме таку тактику задіювали війська під його командуванням проти повстанців, які боролися з режимом Асада в Сирії. Нова тактика Дворнікова в Сирії полягала в практичному застосуванні й випробуванні в реальних бойових умовах так званого «інтегрованого угруповання сил», як це охрестили російські військові теоретики.

По суті, йдеться про гібридний експедиційний загін, який спеціально готують і відряджають у будь-які куточки світу для придушення народних повстанців й підтримки різноманітних тиранів на Близькому Сході (Сирія, Лівія), в Африці або й у Венесуелі для профілактики. Такі особливі формування складаються з невеликих загонів російських сил спеціальних операцій, військових радників і найманців, які швидко інтегруються в більше об’єднане угруповання за участі прихильників режиму, місцевих військових підрозділів, ополченців режиму, парамілітарних структур, союзницьких волонтерів і найманців, ба навіть терористичних груп. Усі ці сили формуються навколо російського підрозділу, що забезпечує командування й контроль над «інтегрованим угрупованням сил».

 

Читайте також: Том Купер: «Російській армії критично бракує солдатів»

 

Чому призначення нового командувача відіграє таку важливу роль і як позначиться на бойових діях в Україні? Російські війська зазнали поразки на підступі до Києва й відступили за кордон, у Білорусь, — вони виснажені, зазнали суттєвих втрат, і бойовий дух занепав. Кремль квапиться продемонструвати народу бодай якусь відчутну перемогу напередодні свята Дня перемоги 9 травня, тож російське командування мусить виробити підхід, щоб терміново відновити сили, вдатись до нової атаки, аби спробувати принаймні захопити Донбас і втримати Азовське узбережжя України. Досвід Дворнікова у створенні й керуванні новими розрізненими, але дуже жорстокими формуваннями в Сирії неабияк прислужиться для успішної мобілізації російських сил на Донбасі. До складу інтегрованого угруповання сил, ймовірно, увійдуть російські найманці (передусім сумнозвісна ПВК Вагнера); місцеві донбаські й кримські призовники з-поміж етнічних українців, яких виставлять як гарматне м’ясо проти українських сил; місцеві сепаратистські ополченці; сирійські, південноосетинські й чеченські найманці, ба навіть донбаські й російські в’язні й злочинці. Ці строкаті загони поєднають з деморалізованими й переважно неохочими воювати регулярними військами Росії, щоб збільшити кількісний склад і підтримати бойовий дух.

Навряд чи Дворнікове інтегроване угруповання сил візьме гору над значно більш дисциплінованою й професійною армією України, однак гібридний підрозділ, щоза організацією і функціональністю, по суті, є ескадроном смерті, неодмінно вчинить ще більше терору й звірств проти місцевого населення на Донбасі й в Азовському регіоні, так само як у Сирії, де Дворніков командував таким угрупованням. І все це на тлі руйнувань, від яких регіон і далі потерпатиме внаслідок безжальних обстрілів і бомбардувань (у цьому теж можна спиратися на сирійський досвід). Підступний і боягузливий ракетний удар по цивільних українцях на Краматорському залізничному вокзалі слугує моторошним попередженням про те, що невдовзі чекає весь регіон.

НАТО і США постали перед, напевно, найважливішою дилемою у процесі прийняття рішень щодо надання Україні передового і важкого озброєння: настав час діяти швидше, щоб запобігти ще одній хвилі масових убивств і звірств проти цивільного українського населення — цього разу на Донбасі.