Гендиректор ТВі Микола Княжицький: «У нашій країні прийти можуть до кожного»

Політика
12 Липня 2012, 20:24

Що ближче до виборів, то сильніше влада тисне на засоби масової інформації. І заборона на проведення перевірок ЗМІ під час виборчої кампанії, обіцяна головним податківцем Олександром Клименком, тому не перешкода. Сьогодні до редакції телеканала, незручного владі через свою незалежну позицію, завітали представники податкової міліції, які взялися за вилучення документації каналу та ознайомили його керівника Миколу Княжицького з рішенням про порушення кримінальної справи. Не за фактом злочину, а особисто проти нього. Суть претензій податківців полягає в начебто незаконному формуванні каналом податкового кредиту на суму 6 млн грн. Торік канал вже перевіряли щодо цього, однак тоді порушень не виявили. Цього року до ТВі податківці приходили знову, відшукали якісь порушення, але буквально минулого місяця канал виграв відповідну справу в Адміністративному суді. Як розвиватиметься ситуація цього разу, Микола Княжицький прогнозувати не береться.

У. Т.: Пане Княжицький, що відбувається зараз в редакції телеканала?

– Зараз тут сидять податкові інспектори та переписують документи, які вони хочуть у нас вилучити. Цей процес можна подивитися на нашому каналі та «Українській правді» в режимі он-лайн.

У. Т.: Про які документи йдеться?

– Це нам самим цікаво. Податківці кажуть, що це мають бути всі документи, які хоч якось пов’язані з формуванням нашого податкового кредиту. Саме таке формулювання міститься в судовому рішенні. Які саме документи, ми не знаємо, мені здається, що вони також.

У. Т.: У прямій трансляції показують двох податківців. З ними ще хтось є?

– Всього прийшло п’ятеро осіб.

У. Т.: Вони поводяться коректно? Чи виникали якісь конфлікти ?

– Вони-то себе поводять коректно, інша річ, що вони принесли рішення суду, про яке ми не знали і яке було ухвалено без нашої присутності, в якому йде мова про порушення кримінальної справи, про що ми теж і гадки не мали.

У. Т.: Справу порушено особисто проти вас, не за фактом злочину?

– Персонально проти мене.

У. Т.: Чи йшла вже мова про якийсь запобіжний захід проти вас?

– Ні, там ідеться просто про факт порушення кримінальної справи. Але мене насторожило те, що напередодні представники податкової міліції приходили в поліклініку, до якої я приписаний, і вимагали мою медичну картку. Я досі не розумію, з якою метою.

Якщо мене викликатимуть на допити, я буду на них ходити. І міра запобіжного заходу в такому разі не є обов’язковою. Хоча, звісно, її теж можуть обрати.

У. Т.: Ви не боїтеся чи не маєте інформації, що вас намагатимуться заарештувати чи вимагатимуть підписки про невиїзд?

– Я цього не знаю, але може бути все, що завгодно.

У. Т.: Ви не діятимете за прикладом окремих ваших колег, які за наявності ознак тиску на їхні видання чи на них особисто виїхали за межі України і заявили, що можуть просити політичного притулку?

– У нашій країні ніхто ні від чого не зарікається. Зараз принаймні я цього робити не збираюся.

У. Т.: Наскільки перевірка податківців заважає нормальній роботі каналу?

– Звичайно, заважає. Це відволікає людей, які займаються у нас фінансами, тощо. Вони, вочевидь, хочуть, щоб ми повернули 6 млн грн податкового кредиту, а це доволі велика сума.

У. Т.: Але якщо документи вилучать, канал зможе повноцінно функціонувати?

– Я не знаю, які саме документи вони вилучать і чи зможемо ми тоді функціонувати. Наприклад, якщо нам доведеться переоформляти ліцензію згідно з новим законом про мови, ми цього зробити не зможемо без вилучених документів.

У. Т.: Тож варіант блокування роботи каналу ви не відкидаєте?

– Таке може статися.

У. Т.: На вашу думку, чому вилучення документів сталося саме зараз, хоча пресинг на канал здійснювався і раніше? Ви отримували якісь попередження, чи сьогоднішній візит податківців став цілковитою несподіванкою?

– Жодних попереджень ми не отримували, крім того, що телефонували з лікарні і повідомили, що податківці вимагали мою медичну картку. А  сталося все саме зараз, бо наближаються вибори. А Євро-2012 вже завершилося.

У. Т.: Як, на вашу думку, надалі розгортатимуться події і як ви маєте намір діяти?

– Ми працюватимемо далі, розповідатимемо правду. Ми вже виграли суд, зараз оскаржуватимемо дії податкової в судах, хоч і розуміємо, що судова система у нас не є незалежною. Крім того, сподіваємося на підтримку громадян, політиків, колег, тому що це все аж ніяк не ілюзорна загроза, йде трансляція, порушено кримінальну справу, у нашому випадку все цілком реально.

У. Т.: Які телеканали ви ще можете назвати незалежними? Тобто, до кого можуть прийти наступного разу?

– У нашій країні це може статися з кожним. Ніхто ні від чого не зарікається. Але я не хотів би говорити про колег, когось залякувати, це було би некоректно.