Гела Васадзе: «Якщо вдасться змінити владу — добре, якщо ні — то Грузії доведеться побути Закавказзям до кінця російської імперії»

Світ
29 Листопада 2024, 18:28

Уночі 29 листопада грузинські силовики застосували сльозогінний газ і водомети, щоб розігнати тисячі демонстрантів, які зібралися у Тбілісі через відмову влади від переговорів про вступ до Європейського Союзу. За словами премʼєра Грузії від проросійської партії «Грузинська мрія» Іраклія Кобахідзе, країна відмовляється від цього порядку денного до кінця 2028 року — фактично до того часу, коли завершиться четвертий термін повноважень правлячого уряду.

Водночас проєвропейська президентка Грузії Саломе Зурабішвілі закликала громадян протистояти рішенню уряду. «Ця країна повертається до Росії, від якої ми ледве позбулися», — сказала вона.

Пізніше Зурабішвілі приєдналася до протестувальників біля парламенту, заявивши, що «опір почався, і він не закінчиться, поки не будуть призначені нові вибори», пише видання Politico. Звертаючись до силовиків та стукаючи по їхніх щитах, вона риторично запитала: «Ви служите Росії чи Грузії? Кому ви присягнули?».

Відмова прем’єр-міністра від заявки на вступ до ЄС відбулася після критичної резолюції Європейського парламенту в четвер, яка заявила, що нещодавні парламентські вибори у Грузії не були «вільними і справедливими» та закликала до повторних виборів під міжнародним контролем. Раніше у жовтні Брюссель оголосив, що шлях вступу Грузії призупинено через те, що країна «пішла назад».

Що означає відмова прем’єр-міністра Грузії від проєвропейського курсу?

На думку керівника регіональних програм Грузинського Центру стратегічного аналізу (GSAC), грузинського політолога Гели Васадзе, грузинська влада абсолютно свідомо пішла на публічний розрив із західними партнерами, а рішення Європарламенту було тільки приводом для геополітичного розвороту.

«Для Грузії це означає, що влада не хоче, щоб у нас була європейська система. Зокрема, щоб виконувались ті вимоги Євросоюзу, які пов’язані з судовою та виборчою системою, з системою політичної влади тощо. Що потрібно для того, щоб відмова від проєвропейського курсу не відбулася? Треба змінити владу», — каже експерт у коментарі Тижню.

За словами Гели Васадзе, потенційних сценаріїв для Грузії більш, ніж достатньо. «Але вони не схожі з українським Майданом, бо він унікальний. Так само, як унікальна Помаранчева революція, Революція роз, Бульдозерна революція, події у Білорусі та Киргизстані», — зазначає він.

Гела Васадзе додає, що зараз багато хто серед потенційних можливостей розвитку подій розглядає варіант громадської непокори, відмови від підпорядкування системі державної влади.

«Зокрема тій політичній силі, яка зараз намагається переформатувати Грузію на свій лад. Сценаріїв дійсно багато. Якщо вдасться змінити владу — добре, якщо ні — то Грузії доведеться побути Закавказзям до кінця російської імперії», — каже експерт у коментарі Тижню.

Водночас, за словами грузинського експерта, для українського проєвропейського курсу події у Грузії нічого не означають.

«Інша справа, що перехід Грузії у політичну орбіту Росії для України достатньо негативний, тому що у такому разі Росія укріплює свою екосистему, а тому і свої можливості для війни з Україною. Це огидно. Але що стосується українського проєвропейського курсу, я думаю, що тут все залежить винятково від українців», — наголошує Гела Васадзе Тижню.