Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" заявляє, що російський монополіст "Газпром" заважає процесу об’єднання енергосистем України та сусідніх європейських країн. Про це йдеться у заяві НАК, оприлюдненій у середу ввечері.
"Протягом багатьох років панівне становище "Газпрому" на ринку України та деяких країн Євросоюзу завдає шкоди "Нафтогазу". Наразі "Газпром" відмовляється надавати "Нафтогазу" інформацію щодо шипер-кодів (shipper code pairs), що заважає процесу об’єднання енергосистем України та сусідніх європейських країн відповідно до енергетичного регламенту ЄС", – сказано у документі.
"Таке об’єднання дозволило б здійснювати віртуальні реверсні поставки газу (т.з. back-haul) між Україною з одного боку, і Словаччиною, Угорщиною, Польщею та Румунією – з іншого", – зазначається у заяві.
"Блокуючи віртуальні реверсні поставки газу у Словаччині та в інших країнах, суміжних з Україною, "Газпром" протягом останніх років позбавляв європейських постачальників можливості вільно конкурувати на українському ринку", – стверджують в НАК.
"Таке положення склалося через антиконкурентні дії "Газпрому", який виконує певні ключові функції оператора газотранспортної системи (ГТС) на території Словаччини, та відмовляється надавати "Нафтогазу" шипер-коди, перешкоджаючи таким чином приведенню відносин між операторами суміжних газотранспортних систем у відповідність до європейського законодавства", – пояснили у компанії.
"Порушення принципів конкуренції "Газпромом" стосується не лише українського ринку", – зазначають в "Нафтогазі".
"Нафтогаз" та оператор української ГТС ПАТ "Укртрансгаз" отримали запити від європейських компаній-торгівців природним газом щодо організації газових потоків територією України між Угорщиною, Польщею, Болгарією, Грецією та Туреччиною. Таким чином, сьогодні через антиконкурентну поведінку "Газпрому" компанії ЄС позбавлені можливості використовувати наявну українську інфраструктуру для торгівлі на ринках ЄС та поза його межами", – йдеться у заяві.
Читайте також: Звідки Україна імпортуватиме газ, якщо відмовиться від послуг Росії